Pedagojik formasyon belgesi alanlar uzman öğretmenlikten muaf olur mu?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Pedagojik formasyon belgesi alanlar uzman öğretmenlikten muaf olur mu?
Abone ol
Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı görüş yazılarında hangi öğretmenler uzman öğretmenlikten muaf olacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Eskişehir Valiliği’ne gönderilen 31.10.2022 tarih ve 62358326 sayılı yazıda özetle formasyon eğitimi alanların, almış oldukları bu eğitimlerin tezsiz yüksek lisans düzeyinde sayılıp sayılmayacağının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirleneceği ifade edilmiştir. Yükseköğretim Kurulu’nca formasyon belgelerinin tezsiz yüksek lisans düzeyinde sayılması durumunda ise ilgili öğretmenlerin sınavdan muaf olabileceği belirtilmiştir.

Dolayısıyla, formasyon eğitimi alarak kendilerine formasyon belgesi verilen öğretmenlerin öncelikle Yükseköğretim Kurulu’na bir dilekçe ile müracaat ederek almış oldukları formasyon eğitiminin tezsiz yüksek lisans düzeyinde sayılıp sayılamayacağı hususunda görüş istemesi gerekmektedir. Yükseköğretim Kurulu’ndan olumlu görüş alanların ise Milli Eğitim Bakanlığı’na müracaat ederek sınavdan muaf tutulma talebinde bulunması gerekmektedir.

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türk Eğitim Sen Genel Merkezi’ne gönderilen 18.04.2022 tarih ve 47969227 sayılı görüş yazısında ise ortaöğretim alan öğretmenliği mezunlarının durumları hakkında ayrıntılı olarak açıklama yapılmıştır. Bakanlık görüş yazısında “Diğer taraftan bir örneği ekte gönderilen ilgi (b) yazıda; yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan eğitim fakültelerinin ortaöğretime öğretmen yetiştiren eğitim programlarından 1997-1998 eğitim-öğretim yılından 2013-2014 eğitim-öğretim yılında kayıt olan öğrenciler dâhil olmak üzere uygulanan programların (Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Felsefe Grubu Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği ve Tarih Öğretmenliği) öğretim süresinin 5 yıl (10 yarıyıl) olduğu; Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 16'ncı maddesinin ikinci fıkrasına göre de hazırlık sınıfları hariç, on yarıyıl süreli lisans eğitimi alanların yüksek lisans derecesine sahip sayılacakları belirtilmiştir.      

               Bu çerçevede, gerek diplomalarında yüksek lisans mezunu oldukları belirtilenler gerekse Yükseköğretim Kurulunca öğrenim sürelerine bağlı olarak yüksek lisans derecesine sahip oldukları belirlenenlerin, uzman öğretmen unvanı için yapılacak yazılı sınavdan  muaf tutulmaları gerekmekte olup konu hakkında öğretmenlik kariyer basamaklarında ilerlemeye ilişkin yapılacak duyuruda gerekli açıklamaya yer verilecektir.” açıklamalarına yer vererek 5 yıl süreyle öğrenim gören ortaöğretim alan öğretmenliği mezunlarının sınavdan muaf olacaklarını belirtmiştir.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kod Haftası Etkinliklerine Yoğun KatılımÖnceki Haber

Kod Haftası Etkinliklerine Yoğun Katılım

Okullarda "Siber Zorbalığa Karşı Farkındalık" PsikoeğitimiSonraki Haber

Okullarda "Siber Zorbalığa Karşı Farkınd...

Yorum Yazın

Bir eğitim sendikasının Atatürk'e yapılan rezil hakarete yönelik değerlendirmesi ne şiş yansın, ne kebap formatında lakırdıdır
Gençleri hataları sebebiyle yok etmeyelim.
Yetkili Sendika Neden Sessiz Kaldı?
22 Eylül Cuma önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
2. Yedek Yurt Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mülakat açıklaması
Öğretmenlik yetiştirmeden kariyer geliştirme süreçlerine kadar bir bütün olarak ele alınmalı
AES Eğitim Gündemi Anket Sonuçları Açıklandı
Geçen Yıl Alınmayan Kariyer Sınavı Ücreti Bu Sene Hangi Gerekçeyle Alınacak?
"Cumhuriyet Ve Türkçemiz" Konulu Lise Öğrencileri Arası Deneme Yarışması
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Başvuruları Başlıyor
21 Eylül Perşembe önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
Türk Eğitim-Sen'den mülakata sert tepki... 'Mülakat adaletin katilidir'
2022-2023 Bilsem Öğrenci Tanılama Ve Yerleştirme Süreci Depremden Etkilenen On İl Ve Bu İllerden Nakil Giden Öğrencilerin Sonuçları Açıklan
Danıştay, üniversiteler arası geçici görevlendirmeyi engelleyen yönetmelik hükmünü iptal etti
Türk Eğitim Sen'den İsa Barış'a tam destek
Depremzede öğretmenden Bakana teşekkür tweti
Ülke Genelinde Yapılacak Ortak Sınavların Tarihleri Belli Oldu