Ramazan ayında göz sağlığınıza dikkat

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ramazan ayında göz sağlığınıza dikkat
Abone ol
Ramazan ayında beslenme düzeninin değişmesiyle bazı göz problemlerinin ortaya çıkabileceğini ifade eden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zeynep Alkın, bu durumun gerekli tedbirlerin alınması ve doktor tavsiyesiyesine uyulmasıyla büyük oranda önlenebileceğini; en önemli faktörlerden birinin de iftar ve sahur arasında doğru beslenme ve bol su tüketilmesi olduğunu söyledi.

 

 

Ramazan ayında, glokom hastalığı olanların bazı noktaları bilmeleri ve daha dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Doruk Nilüfer Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zeynep Alkın, “Glokom hastalığı olanlarda, su içme düzeninin değişmesiyle birlikte bazı sıkıntılar yaşanabilir. En basit tanımla glokom; göz tansiyonu yüksekliğine bağlı olarak görme siniri hasarına ve kalıcı görme kaybına neden olabilen sinsi bir hastalıktır. Ramazan ayında su içme düzeninin değişmesi, normal bireylerde bir sıkıntıya sebep olmazken, glokom hastalarında bu durum göz tansiyonunda oynamalara yol açabilir. Ramazan ayı dışındaki zamanlarda da glokom hastalığı olanların, ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmaları önemlidir. Ancak özellikle Ramazan ayında; glokom hastalarının kullanmakta oldukları glokom ilaçlarını doz atlamadan ve zamanında kullanmaya ekstra dikkat etmeleri şarttır. Hastalarımız bu dönemde, göz doktoruna başvurarak ek kontrollerle göz tansiyonu ölçümü ve tetkiklerini yaptırmalı ve görme sinirinde herhangi bir hasar yaşamamak için mutlaka doktorlarının tavsiyelerine uymalıdırlar” diye konuştu.

 

 

Göz kuruluğu ve buna bağlı rahatsızlığı olan hastaların da, Ramazan ayında hastalıklarında kötüleşme yaşayabileceklerini ifade eden Alkın, “Göz kuruluğu kendini gözlerde batma, yanma, kuruluk hissi, bulanık görme; bazen de ağrı ve sulanma gibi şikayetlerle belli eder. Bu şikayetlerin artmasını önleyebilmek için göz kuruluğu hastaları; bulundukları ortamları nemlendirmek, gözlerini daha sık kırpmak ve arada bir de olsa birkaç saniye süreyle gözlerini kapalı tutarak göz yüzeylerinin ıslanmasına izin vermek gibi basit önlemler alabilirler. İlaç kullanmakta olan hastalar ise, ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmaya devam etmeye özen göstermeliler. Göz doktoru tavsiye ettiği taktirde; ilaç dozlarını artırmaları ya da ilaç değişikliğine gitmeleri gerekebilir. Ek olarak iftar ve sahur arasında mümkün olduğu kadar çok sıvı tüketmeleri önemlidir” şeklinde konuştu.

 

 

Bu dönemde göz rahatsızlığında kötüleşme riski olanlardan biri de diyabet hastalarıdır. Diyabet hastalarının aç kaldıklarında kan şekerlerinde düşme, iftardan sonra ise anormal yükselmeler yaşayabileceklerini belirten Alkın, “Kan şekerindeki dalgalanmalar bu hastalarda, gözün sinir tabakası olan retinada ödem ve göz içi kanama oluşumunu tetikleyebilir. Görmeyi azaltan bu durumlara sebebiyet vermemek için; kan şekeri kontrolünü doğru ve düzgün bir şekilde devam ettirmeye özen göstermek, iftardan sonra kan şekerini yükseltecek besinlerden uzak durmak ve doktorunuz izin vermiyorsa oruç tutmamak çözüm olabilir.’ dedi.

 

 

Bunların dışında damar tıkanıklığı yaşama riski olan bireylerin de dikkat etmesi gereken önemli noktalar olduğuna dikkat çeken Alkın, “Ramazan ayında vücut susuz kaldığından, damar içi pıhtı oluşumu görülebilir. Pıhtılaşma gözü besleyen damarlarda olursa; bu damar tıkanıklıkları görmede azalmaya sebep olabilir. Bu hastaların iftar ve sahur arasında, bol su içmeye özen göstermeleri kadar, gün boyu su kaybına yol açan aktivitelerden de kaçınmaları gerekir” diye konuştu.

 

Ramazan ayında göz sağlığınıza dikkat

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dere yatağında bulunan okulun yeri değiştiÖnceki Haber

Dere yatağında bulunan okulun yeri değiş...

Depremzede o anları anlattı: Ailece aşağı indiler, 5 dakika sonra bina çöktüSonraki Haber

Depremzede o anları anlattı: Ailece aşağ...

Yorum Yazın

LGS Kapsamındaki Merkezi Sınava İlişkin Yapılan Hazırlıkları Açıkladı
Doğru Soru Hangisi? Milli Eğitim Bakanı Kim Olmalı? Milli Eğitim Bakanı Nasıl Birisi Olmalı?
Devletimizi Türkiye Yüzyılına Taşıyacak Bir Kamu Personel Rejimi Mutlaka Hayata Geçirilmeli
“Kervan Yolda Dizilir” Mantığı Gelişmiş Bir Ülkenin Refleksi Olamaz. TBMM Açılır Açılmaz ÖMK ile İlgili Düzenlemeler Hayata Geçirilmelidir
Öğretici: Milli Eğitim Bakanı Muhakkak Eğitimci Olmalıdır
Genel Başkanı Talip Geylan Türk Eğitim- Sen 242.262 üyesiyle eğitim çalışanlarının güven kapısı olduğunu bir kez daha gösterdi
TBMM Açıldığında ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürlerinin ücret düzenlemesi yapılmalıdır
Akademisyenlerimiz Geçim Derdinden Kurtarılmalıdır!
Talip Geylan'dan ülke ve çalışma hayatı gündemine ilişkin değerlendirmeler
Deprem Tazminatı Ödemelerine Dahil Edilmeyen İlçeler İçin Cumhurbaşkanlığına Başvurduk
Değişen Ödül Yönetmeliği Hakkında Değerlendirme
Öğretmen Çocukları, Bursluluk sınavına depremden etkilen öğrenci kontenjanından başvuru yapamıyor
2023 YKS’ye girecek depremzede adayları ilgilendiren yeni gelişme
Millî Teknoloji Meslek Lisesi, çok özellikleri olan bir meslek lisesi olacak
Milli Eğitim Bakanlığından deprem bölgesindeki okul birincilerine dair yeni düzenleme
Bursluluk sınavına girecek öğrenciler hangi konulardan sorumlu olacaklar?
Haziran ayı mesleki çalışmalarının detayları belli oldu
Deneyap Kart Akademi Eğitimleri - 3 Başlıyor!
Bu okullarımıza artık köy yaşam merkezi diyoruz
Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Kapsamında Sıkça Sorulan Soruların Cevapları Yayımlandı