Savaşın çocukları, eğitimlerini Elazığ’da sürdürüyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Savaşın çocukları, eğitimlerini Elazığ’da sürdürüyor
Abone ol
Ukrayna’daki savaş nedeniyle Elazığ’a getirilen Ahıska Türkü öğrenciler, eğitimlerine geçici barınma merkezinde oluşturulan sınıflarda devam ediyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan savaşta Ukrayna’da mahsur kalan Ahıska Türklerinin güvenliğini sağlamak için tahliye işlemleri yapılmıştı. Bu çerçevede 2 bin 500 Ahıska Türkü Elazığ’a getirilerek deprem nedeniyle kurulan Aşağı Demirtaş Geçici Barınma Merkezi’ne yerleştirildi. Zorunlu öğretim çağındaki bin Ahıska Türkü öğrenci için ise Elazığ Valiliği koordinesinde Geçici Barınma Merkezi’nde 10 derslik kuruldu. Kurulan dersliklerde 10 ilkokul, 8 ortaokul ve bir özel eğitim şubesi ile 12 Eylül’de eğitim-öğretime başlandı. Sınıflarda öğrencilere Türkçe dili öğretiminin yanında temel müfredat eğitimi de verilerek Türkiye’ye adaptasyonları sağlanıyor. Lise öğrencileri taşımalı sistemle, üniversite öğrencileri ise sınavda aldıkları puan ile Fırat Üniversitesi’nde eğitim-öğretimlerine devam etmenin mutluluğunu yaşıyor.

 

Öğrencilerden 7’nci sınıfa giden İbrahim Abdulayev, “ Herson bölgesinden Elazığ’a geldim. Ukrayna’da hangi dersler varsa burada da aynı dersler var. En sevdiğim ders Türkçe ve en sevdiğim hoca, Yılmaz hoca. İlerde ise futbolcu olmak isterim” dedi.

 

Este Rasulova (12), “ Dersimizi çalışıyoruz. Öğretmenler, güzel eğitim veriyor. Öğretmenlerimi üzmüyorum. Hayalim büyüyünce doktor olmak. Bunun için çalışıyorum, eğitim alıyorum ve elimden geleni yapıyorum” diye konuştu.

 

Albina Halilova, “Ben de Ukrayna’nın Herson bölgesinden geldim. Burada eğitim görüyoruz. Hafta içi 5 gün boyunca öğretmenlerimiz dersleri bizlere öğretiyor. Benim en sevdiğim ders matematik. Doktor olmak istiyorum. Okulumu seviyorum. Arkadaşlarımla aram iyi, öğretmenlerimi de çok seviyorum. Onlar da bize iyi davranıyor, eğitim veriyor” şeklinde konuştu.

 

Aşağı Demirtaş Geçici Konaklama Merkezi Yönetim Yardımcısı Sedat Şeflek, “ 10 Mayıs 2022 tarihinden beri Ahıska Türklerimiz Elazığ’a gelmeye başladı. Onları hemen yerleştirdik. Daha sonra valimizin emirleri ile eğitim işlerine geçtik. Önce okul öncesi sınıflarını oluşturduk daha sonra 1’den 8’e kadar yani ilköğretim öğrencilerini okullaştırdık. Bunu takiben lise öğrencilerimiz için de Elazığ’ın çeşitli liselerine yerleştirmelerini yaptık. Onların da denkleri bitti, eğitim ve öğretime devam ediyorlar. Bunun akabinde üniversite öğrencileri için de yabancı öğrenciler sınavına soktuk. Bunların içerisinde başarılı olanlar Fırat Üniversitesi ve Türkiye’nin değişik üniversitelerinde öğrenim görüyorlar. Burada 2 bin 500 kişi yaşıyor. Bunlardan bin tanesi eğitim ve öğretim çağındalar, okullarına devam ediyorlar” dedi.

 

 

Savaşın çocukları, eğitimlerini Elazığ’da sürdürüyor

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Üçlü salgına dikkatÖnceki Haber

Üçlü salgına dikkat

SGK duyurdu: Aylık bağlama mümkün değilSonraki Haber

SGK duyurdu: Aylık bağlama mümkün değil

Yorum Yazın

Kabine yarın toplanacak: Emekli maaşlarına düzenleme gündemde
YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
25 Eylül Pazartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
PİKTES Projesinde görevlendirilen ücretli öğretmenler öğretmenevlerinden indirimli yararlanabilir mi?
Deprem bölgesindeki üniversitelerle ilgili alınan son kararlar
Ek yerleştirmeler bu ay sonuna kadar bitmiş olacak
Ortak sınav tarihleri açıklandı
Eğitim İş Yükseköğretim Çalıştayı 29 Eylül-01 Ekim 2023 Tarihlerinde Gerçekleştirilecek
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Uluslararası Uzay Kongresinde
Din Öğretimi Genel Müdürlüğünden Geçici Görevlendirilen Öğretmenler Hakkında Açıklama
24 Eylül Pazar önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
"100. Yılında Cumhuriyet" Konulu Resim, Şiir Ve Kompozisyon Yarışması
Değerli Öğretmenler! Önlük İçin Beden Ölçüleri Vermemeli, Tek Tip Kıyafet Dayatmasını Kabul Etmemeliyiz!
Memur Zamları, Hedef Enflasyonun Altında Kaldı. Enflasyon Farkı Zam Değildir, Refah Payı Verilmelidir
Anadolu Meslek Programlarında Alana Geçiş İşlemleri
MEB’den Personelin Maaşla Ödüllendirilmesi Sürecinde Adaletsizliklerin Giderilmesini Talep Ettik
Mülakat Sürecinde Karşılaşacak Hatalar
Evdeki Bulgurdan Olmayalım!