Şensoy, Tarım Eğitimi Merkezi Sektör Buluşması'nda

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şensoy, Tarım Eğitimi Merkezi Sektör Buluşması'nda
Abone ol
Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından düzenlenen "Tarım Eğitimi Merkezi Sektör Buluşması" toplantısına katılarak bu etkinliğin, yapımı düşünülen Tarım Eğitim Merkezi ve Kampüsü'nün hazırlık çalışmasının ilk adımı olduğunu belirtti.Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in, Hollanda'daki "Dünya Bahçe Bitkileri Merkezi" olarak bilinen merkezin benzerinin Türkiye'de kurulmasına ilişkin talimat verdiğini aktaran Şensoy, Aksu ilçesindeki belirlenen arsada ilk uygulamayı yapmaya karar verdiklerini kaydetti.

Şensoy, bu merkezin Türkiye'de ilk olacağını vurgulayarak, "Merkezde eğitim ile araştırma maksatlı teknoloji alanı olacak. Sektörün önde gelen firmalarının teknolojilerini sergiledikleri aynı zamanda bir kuluçka merkezi olacak. Burada hem öğrenciler eğitim alacak hem de vatandaşlarımıza eğitim verilecek. Bu merkez çerçevesinde tohum ve fideye ağırlık vereceğiz. Çok modern ve son teknolojinin kullanıldığı bir merkez olacak." diye konuştu.

Şensoy, söz konusu merkezi özel sektörle yürütmeyi planladıklarını ifade etti. Hayvancılıkla ilgili de kampüsler kuracaklarını anlatan Şensoy, bu proje için Balıkesir ve Konya'yı düşündüklerini bildirdi. Hollanda'daki "Dünya Bahçe Bitkileri Merkezi" yetkililerinin gelecek ay Ankara'ya geleceğini belirten Şensoy, bu kişilerin Antalya'da oluşturulacak merkez konusunda danışmanlık yapacaklarını kaydetti.

Toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, MEB İnşaat Emlak Genel Müdürü Umut Gür, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan ve Antalya Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Gökhan Karaca katıldı. Tarım sektörünün temsilcileri ile mesleki eğitim okullarında eğitim gören öğrenciler de toplantıda yer aldı.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, programı kapsamında daha sonra Antalya Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret etti. Şensoy, programı kapsamında ilk olarak "Matematikte Kodlamanın Anası Türk Kadını" temalı workshop alanını gezildi, yürütülen projeler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Şensoy, daha sonra yüzyıllardır Türk kadının elinde şekillenen hesap işi nakış tekniğinden yola çıkarak örgü, nakış, kilim dokuma ile robotik kodlama eğitiminde çocukların algılamalarını kolaylaştırıcı 3 boyutlu düşünmelerini destekleyen bir yaklaşımla Milli Eğitim Bakanlığının TÜBİTAK iş birliği ile başlatılan matematik seferberliği kapsamında gerçekleştirilen geleneksel kodlama atölyesini de gezdi. Şensoy, enstitüde yürütülen tema ve proje kapsamında yapılan çalışmaları inceleyerek keçe, nakış, bebek atölyelerini ziyaret etti.

Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, ziyaretin ardından Antalya Valisi Ersin Yazıcı'yı ziyaret ederek Antalya da yürütülen eğitim öğretim çalışmaları hakkında istişarelerde bulundular. Ardından Kepez Kütükçü MTAL isminin Gülşen-Mehmet Fehmi Diktaş MTAL olarak değiştirilmesine ilişkin hayırsever protokolü imza töreni yapıldı.

Bakan Yardımcısı Şensoy'a MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür de eşlik etti.

Bakan Yardımcısı Şensoy'dan Antalya'daki tarım sektörüne ziyaret 

Bakan Yardımcısı Şensoy, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener ve İnşaat Emlak Genel Müdürü Umut Gür ile beraberindeki heyet, Antalya'da kurulucak tarım eğitimi merkezi ziyaretleri kapsamında; Şencan muz üretim tesisi, roka topraksız çilek üretim tesisi ile has fide üretim tesislerini ziyaret ederek modern tarım uygulamaları hakkında bilgi aldı.

Şensoy ve beraberindeki heyet, Antalya Aksu ilçesinde kurulacak tarım Ar-Ge sahasını da ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Memur-Sen Kadro Düzenlemesi için TBMM’deÖnceki Haber

Memur-Sen Kadro Düzenlemesi için TBMM’de

Yoksulluk Sınırının Üzerinde Bir Ücret İçin Türkiye Genelinde 1 Günlük İş BıraktıkSonraki Haber

Yoksulluk Sınırının Üzerinde Bir Ücret İ...

Yorum Yazın

Talip Geylan'dan ülke ve çalışma hayatı gündemine ilişkin değerlendirmeler
Deprem Tazminatı Ödemelerine Dahil Edilmeyen İlçeler İçin Cumhurbaşkanlığına Başvurduk
Değişen Ödül Yönetmeliği Hakkında Değerlendirme
Öğretmen Çocukları, Bursluluk sınavına depremden etkilen öğrenci kontenjanından başvuru yapamıyor
2023 YKS’ye girecek depremzede adayları ilgilendiren yeni gelişme
Millî Teknoloji Meslek Lisesi, çok özellikleri olan bir meslek lisesi olacak
Milli Eğitim Bakanlığından deprem bölgesindeki okul birincilerine dair yeni düzenleme
Bursluluk sınavına girecek öğrenciler hangi konulardan sorumlu olacaklar?
Haziran ayı mesleki çalışmalarının detayları belli oldu
Deneyap Kart Akademi Eğitimleri - 3 Başlıyor!
Bu okullarımıza artık köy yaşam merkezi diyoruz
Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Kapsamında Sıkça Sorulan Soruların Cevapları Yayımlandı
Uzman Öğretmenlik Ve Başöğretmenlik Eğitim Programı İçin Başvurular Başladı
İşte haftanın yalan haberleri
2023 İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuruları Alınmaya Başlandı
MEB’de Görevde Yükselme Sınavı İçin Yazılı Sınav İnternet Başvuru Ve Onay Süreci Başladı
2023 DGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı
Bilim ve sanat merkezlerimiz, TÜBİTAK'a damgasını vurmaya devam ediyor
Mesleki Ve Teknik Eğitimde Fikri Ve Sınai Mülkiyet Atılımı
Bakan Özer'den Müjde: Her Okula Rehber Öğretmen Atanacak