Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitapları (10.Sınıf) Yayımlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitapları (10.Sınıf) Yayımlandı
Abone ol
Coğrafya, Felsefe, İngilizce, Tarih, Türk Dili Ve Edebiyatı Derslerine Yönelik Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitapları (10.Sınıf) Yayımlandı
tes heber içi kare

Ölçme ve değerlendirme yapılırken dönem ortası ve sonunda uygulanan, sadece bilgiyi ve sonucu ölçen bir yaklaşımdan ziyade bir süreci ölçen (süreç odaklı değerlendirme), öğrenmenin bir parçası olarak düşünülen, bilgiyi ölçerken beceriyi de ölçebilen yöntemlerin kullanılmasını gerektiren bir yaklaşım benimsenmelidir. Bu nedenle öğretmenlerin süreç odaklı değerlendirme anlayışının geleneksel ölçme değerlendirme yöntemlerine ek olarak alternatif (tamamlayıcı) ölçme değerlendirme yöntemlerini kullanmaları önemlidir. 

Bu bağlamda daha önce biyoloji, fizik, kimya ve matematik derslerine yönelik Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitapları (9-12. sınıf) ve coğrafya, İngilizce, tarih ve Türk dili ve edebiyatı derslerine yönelik de Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitapları (9. sınıf) hazırlandı ve öğretmenlerimizin kullanımına sunuldu.

Şimdi ise öğrenme öğretme sürecinde sınıf içi değerlendirmede süreç odaklı değerlendirme anlayışının geliştirilmesi ve ölçme araçlarında çeşitliliğin sağlanması amacıyla öğretmenlerimize rehberlik etmesine yönelik "Coğrafya Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı (10. Sınıf)", "Felsefe Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı (10. Sınıf)", "İngilizce Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı (10. Sınıf)", "Tarih Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı (10. Sınıf)" ve "Türk Dili ve Edebiyatı Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı (10. Sınıf)" hazırlandı. Rehber kitaplar Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesi'nde yayımlandı.

Bu amaçlar doğrultusunda coğrafya, felsefe, İngilizce, tarih ve Türk dili ve edebiyatı derslerinin 10. sınıf öğretim programlarından farklı bilişsel düzeylerde 5-7 kazanım seçildi ve bu kazanımlara yönelik biçimlendirici değerlendirmeyi destekleyecek şekilde ağırlıklı olarak alternatif ölçme ve puanlama araçları geliştirildi. Bazı kazanımlar için ise açık uçlu sorular ve çalışma kâğıtları hazırlandı. Seçilen kazanımlara yönelik tek bir ölçme aracı değil, bunun yerine kazanıma uygun olabilecek çeşitli ölçme araçları geliştirildi. Seçilen kazanımlar için geliştirilen ölçme araçlarının öğretmenlerimiz tarafından örnek alınarak bu rehber kitaplarda yer almayan kazanımlara uyarlanması ve ilgili kazanımların bilişsel düzeyleri dikkate alınarak ölçme aracı geliştirmede öğretmenlerimize rehberlik edeceği düşünülüyor.

Öğretmen rehber kitaplarındaki ölçme araçları, öğrencilerde kazanıma ait genel beceriler ile derse özgü becerilerin hem geliştirilmesine hem de ölçülmesine olanak sağlayacak şekilde oluşturuldu. Hazırlanan rehber kitaplarda sınıf içi değerlendirme örnekleri iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, öğretmen sayfasıdır ve sınıf içi değerlendirme örneğinin nasıl kullanılması ile puanlanması gerektiği konularında öğret­mene rehberlik ediyor. İkinci bölüm ise öğrencilere verilmek üzere hazırlanmış sınıf içi değerlendirme örneğini içeriyor. Bu sınıf içi değerlendirme örnekleri, örneğin yönergesi ve değerlendi­rilmesinde kullanılacak puanlama araçlarından oluşuyor.

Coğrafya, felsefe, İngilizce, tarih ve Türk dili ve edebiyatı derslerinin diğer sınıf düzeyleri için Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı hazırlama çalışmaları devam ediyor.

"Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitapları"na ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Okul yöneticileri kendi okullarında halk eğitim kursu açabilir mi?Önceki Haber

Okul yöneticileri kendi okullarında halk...

2022-2023 Eğitim öğretim yılı sene sonu iş ve işlemleriSonraki Haber

2022-2023 Eğitim öğretim yılı sene sonu...

Yorum Yazın

16 Temmuz Pazartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün 15 Temmuz 2024 Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Resmî Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Kılavuzu yayımlandı
Memur-Sen’den Lisansüstü Öğrencilerine Burs
“2024 Emekleme değil, Emekli yılı olsun!“
Kazandığımız Davanın Gereğini İstiyoruz; Hemen Şimdi!
2024 KPSS Soru Ve Cevap Anahtarı Yayımlandı
Akademide Eğitim Görecek Öğretmenlerin Maaşı 21 Bin 160 TL Oldu
YÖK’ten Hayali Üniversite Açıklaması
Türk Asrında Yeni Bir Kamu Personel Rejimi
Teknoloji ve Yetkinlik Buluşmaları üçüncü programı ile devam ediyor!
Ulusal Spor Projelerimizde siz de yerinizi alın
Yeşil Gezegen Projesi Çevre Bilinci ve Afet Farkındalığı Eğitimi
Başvurabileceğiniz Ulusal Ajans Etkinlikleri
TEKNOFEST 2024 Yarışma Takvimi Yayınlandı!
Sizce bir saat ek ders ücreti ne kadar olmalıdır?
Temmuz Ayında Yapılan Zamla Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Ne Kadar Oldu?
Türk Eğitim-Sen MEB’den İl/İlçe Emri talebinde bulundu
ÖSYM’den Sınav Görevlilerine Uyarı
Milli Eğitim Bakanlığı Başka Okula Atanan Okul Yöneticilerinin İlişik Kesme Tarihini Erteledi