Sıra ‘Üniversite idari personelinin yer değiştirebilme hakkı’ düzenlemesinde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sıra ‘Üniversite idari personelinin yer değiştirebilme hakkı’ düzenlemesinde
Abone ol
Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 6. Dönem Toplu Sözleşme’de karar altına aldıkları ‘Ek göstergelerin düzenlenmesi’ ve ‘Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi’ konularında sonuç aldıklarını, yine bir diğer toplu sözleşme talebi olan 50/d’li araştırma görevlilerinin 33/a’ya geçirilmesi hususunun da tamamlanmak üzere olduğunu ifade ederek, “Şimdi sıra ‘üniversite idari personelinin yer değiştirebilmesi için’ mücadeleyi sıkılaştırma ve toplu sözleşmede öngörülen süre bitmeden değişikliği sağlamadadır. Üniversite çalışanlarına yönelik önemli başlıklarda kayda değer adımların atılmasını sağlamış bir teşkilatız. Çabalarımız devam ediyor, mücadelemiz sürüyor” dedi.

Eğitim-Bir-Sen Ankara 7 No’lu Şube, 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerekleştirdi. Genel kurulun açılışında konuşan Ali Yalçın, 6. Dönem Toplu Sözleşme kararı olan ‘Ek göstergelerin düzenlenmesi’ ve ‘Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi’ konularında sonuç aldıklarını kaydederek, “50/d’li araştırma görevlilerinin 33/a’ya aktarılması da tamam diyebiliriz. Şimdi sıra ‘üniversite idari personelinin yer değiştirebilmesi için’ mücadeleyi sıkılaştırma ve toplu sözleşmede öngörülen süre bitmeden değişikliği sağlamadadır” ifadelerini kullandı.

Üniversite çalışanlarına yönelik önemli başlıklarda kayda değer adımların atılmasını sağlayan bir teşkilat olduklarını belirten Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğretim elemanlarının ek ödemelerinde iyileştirme, geliştirme ödeneğinin süresinin uzatılması, üniversite ve YÖK Disiplin Kurullarına sendika temsilcilerinin katılımının sağlanması, jüri üyeliklerine ücret verilmesinin sağlanması, lojmanda yüzde 15’in idari personele tahsisi, lojman komisyonuna sendika temsilcisinin katılımı, ikinci öğretimde fazla çalışma ücretinde kapsamı genişletme, bazı üniversite çalışanlarının ek tazminatlarında artış, üniversitelerde yardımcı hizmetler sınıfında yer alan ‘itfaiyeci’ kadrosunda çalışanların genel idare hizmetleri sınıfına geçinilmesi, üniversite yurtlarında fazla çalışma ücreti artışı, sözleşmeli üniversite çalışanlarının kadroya kavuşturulması, ek göstergelerin iyileştirilmesi, 50/’d’li araştırma görevlilerinin 33/a’ya aktarma gibi önemli adımların atılmasını sağlamış bir sendikal hareket olarak çalışmalarımız, gayretimiz, mücadelemiz sürecek.”

Yalçın, yükseköğretim tazminatı ve geliştirme ödeneğinin idari personele de verilmesi, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının keyfî değil, zorunlu olması ve her üniversitede açılması, akademik personelde zorunlu ders yükünün düşürülmesi, 13/b-4 keyfîliğinin önüne geçilmesi, karar mekanizmalarına katılımcılık ilkesi gereği sendika temsilcisinin katılımı gibi konularda çabalarının, mücadelelerinin devam ettiğini söyledi.

Genel Başkan Ali Yalçın, yapılan seçimde Ankara 7 No’lu Şube Başkanlığı’na seçilen Vahdet Ateş’e ve Yönetim Kurulu üyeleri Ethem Ersarı, Osman Metin, Ercan Yayla, Mehmet Halit Ölçüler, Hakan Durmuş ve Ali Kütük’e başarılar diledi.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Okul yöneticileri başka kurumlarda ders okutabilir mi?Önceki Haber

Okul yöneticileri başka kurumlarda ders...

Yusuf Kulalı, Güreş Türkiye Şampiyonasında Türkiye 2.si olduSonraki Haber

Yusuf Kulalı, Güreş Türkiye Şampiyonasın...

Yorum Yazın

Zümre toplantısına katılan öğretmene ek ders ücreti ödenir mi?
Amir, işçi mi olur memur mu?
Yetiştirilmek amacıyla yurt dışına gönderilecek personel ile ilgili duyuru
Teknoloji ve Yetkinlik Buluşmaları’nın ikincisi başlıyor!
"Özel Çocuklara Özel Mektuplar Seçkisi" düzenlenecek
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
EBA'da "Zenginleştirilmiş Kitap" Çalışmaları
23 Nisan, Özel Etkinliklerle Kutlanacak
TBMM’de "Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi Ve Bilim Şenliği" Başladı
20 Nisan Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (19 Nisan 2024) 60 saniyede Türkiye ve dünya gündemi
4688 Sayılı Kanun’a İlişkin Hazırladığımız Rapor Seti
Devletimize, Milli Birliğimize Ve Ay Yıldızlı Bayrağımıza Yönelik Bu Hain Girişimleri Şiddet Ve Nefretle Kınıyoruz
Açık Öğretim Okulları 3. Dönem Sınavları İçin Kayıt Yenileme Duyurusu
Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı Başvuru Sonuçları Açıklandı
OGM Materyal YKS Çıkmış Sorular Çözüm Videoları
Okul Sporları Duyuruları
GSB Medya Kampı Katılımcı Listesi
2023 Yılı Merkez ve Taşra Teşkilatı Memur, Şef, Sayman ve İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Şube Müdürü Kadroları İçin Görevde Yükselme Suretiyle Atama Sonuçları
Can Ataklı'ya Karşı Hukuk Mücadelemiz Sürüyor