Sözleşmeli istihdamda önemli adım

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sözleşmeli istihdamda önemli adım
Abone ol
Memur-Sen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında 6. Dönem Toplu Sözleşme’de karar altına alınan “Sözleşmeli Personelin Kadroya Geçirilmesi” konusu, gerçekleştirilen görüşmelerin ardından sonuç verdi. Binlerce sözleşmeli personeli ilgilendiren çalışmanın son hali Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Yıllardır gündeme getirdiğimiz, toplu sözleşme ve Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantıları başta olmak üzere, tüm sosyal diyalog mekanizmalarında öncelikli gündem maddelerinden biri olan sözleşmeli personel statüsü ile ilgili sorun çözüme kavuştu.

Memur-Sen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında gerçekleştirilen teknik çalışmaların ardından son şekli verilen düzenlemeye göre kamudaki 520 bin sözleşmeli personelden 424 bin sözleşmeli personelin kadroya geçişinin önü açılmış oldu. Mahalli idareler dâhil, bundan sonra sözleşmeli personelin kadroya geçişinde 3+1 formülü esas alınacak. Üç yıl bu statüde çalışmış olan personel, bir yıl da aday memurluk süresini tamamlayarak kadroya geçebilecek.

Kamudaki çalışma süresi hâlihazırda 3 yılı geçen personel kadroya geçiş yapabilecek. Daha önceki kadro düzenlemesinde kapsam dışında tutulan 227 bin kişi ise doğrudan bu hakkı kullanabilecek.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik çalışmaların Memur-Sen’in toplu sözleşme kazanımlarından biri olduğunu hatırlatarak, “Açıklanan ve yakın zamanda Meclis’e sunulacak olan çalışmayla, 2011 ve 2013 yıllarında olduğu gibi, sürecin tamamında gösterdiğimiz katkı ve çabalarla, 424 bin sözleşmeli personel kadroyla buluşacak ve 657 4/B’ye göre süresiz sözleşmelilik tarih olacaktır. Kamuda süresiz sözleşmeli olarak belli dönemlerde kadroya geçirilme beklentisi son bulacak, süresini tamamlayan 227 bin sözleşmeli personel ise doğrudan kadroya kavuşacaktır. 2011-2013’te sözleşmeli personelin kadroya geçişini, 4/C’li personelin özlük haklarının toplu sözleşme süreçlerinde iyileştirilmesini ve akabinde 4/B statüsüne geçirilerek 4/C’nin ortadan kaldırılmasını sağlayan Memur-Sen, bir ilke daha imza atarak 4/B’nin yapısında da değişim sağlamıştır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesinde yapılacak yeni düzenleme ile uzun süredir gündemi meşgul eden ‘4/C’den 4/B’ye geçen personelin mağduriyeti’ kadroya geçişle birlikte son bulacaktır. Kadro için önemli adımı atan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.  

Sıra ‘Üniversite idari personelinin yer değişikliği’ kararımızda

6. Dönem Toplu Sözleşme’de hüküm altına aldıkları “Ek gösterge ve sözleşmeliye kadro” kazanımının ardından sıranın ‘Üniversite idari personelinin yer değişikliğinde’ olduğunu kaydeden Yalçın, “Eğitim-Bir-Sen olarak, toplu sözleşmede hüküm altına aldığımız ‘İdari personelin yükseköğretim kurumları arasında yer değişikliği’ kazanımımız, ek gösterge ve sözleşmeliye kadro çalışmalarında olduğu gibi zaman kaybedilmeden ve genel memnuniyet sağlayacak şekilde düzenlenmelidir” şeklinde konuştu.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Öğretici: Sözleşmeli Statü Tamamen Kaldırılmalı, Tüm Sözleşmeliler Kadroya KavuşmalıdırÖnceki Haber

Öğretici: Sözleşmeli Statü Tamamen Kaldı...

"Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi" TamamlandıSonraki Haber

"Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi" Tam...

Yorum Yazın

Nükleer Enerji Alanında Tematik Lise Kurulacak
TEKNOFEST 2023 Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması Ön Değerlendirme Raporu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Eğitim Teknolojileri Yarışması Ön Değerlendirme Rapor Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması Ön Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Savaşan İHA Yarışması Ön Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Zirvesi
Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı
Emeklilik ve Sosyal Güvenlik: Temel Vazgeçilmez Bir İnsan Hakkıdır
İlksan Kanser Sağlık Destek Yardımı 2023 Yılı Sigorta İhalesi Yapıldı
MEB’e Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı ile Şube Müdürlüğü Sınavı Talebimizi ilettik
Ukraynalı İstiklal Marşı'ını CİMER'e şikayet etti haberi yalan çıktı
Sözleşmeli öğretmenin görevine son verildi
Kamu Emekçileri Eğilim Yoklaması Araştırması
BASK’tan Cumhurbaşkanına İkramiye Mektubu
TEKNOFEST 2023 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması
Meslek Liselerinden Tarihi Rekor
Öğretmenlik, Joker Mesleği Değildir!
Öğrenim durumunun mazeret tayini gerekçeleri arasından çıkarılmış olması kabul edilebilir değildir
Eminiz ki, birileri, geride bıraktığımız yıl da olduğu gibi, yine bir dahaki kariyer sınavına kadar dönüp ÖMK’ya bakmayacaklar
Sözleşmeli personellerin kadroya geçmesine dair kanun resmi gazetede yayınlandı