“STEM’de Kadın” Uluslararası Forumu’nun açılışı Ankara’da yapılacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“STEM’de Kadın” Uluslararası Forumu’nun açılışı Ankara’da yapılacak
Abone ol
“STEM’de Kadın” Uluslararası Forumu’nun açılışı Ankara’da yapılacak

 

 

Ankara, 11 Aralık 2023 tarihinde “STEM’de Kadınlar” Uluslararası Forumu’nun açılışına ev sahipliği yapacak. Kadın Girişimlerini Destekleme ve Geliştirme Vakfı “Nükleer Alanda Kadınlar Derneği-Rusya”, Nükleer Alanda Kadınlar-Türkiye (NÜKAD) olarak bilinen “WiN Türkiye” ve Uluslararası Sanayi ve Teknolojide Kadınları Destekleme ve Geliştirme Konseyi’nin desteğiyle düzenlenen forum, 15 Aralık 2023’te Rusya’da sona erecek.

Uluslararası Forum, teknoloji, endüstri, bilim, nükleer enerji ve uygulamalar alanında Rusya ve Türkiye’deki kadın uzmanlar arasında diyalogun geliştirilmesi amacıyla düzenleniyor. Forum çerçevesinde kadın uzmanların mesleki gelişimi, genç neslin STEM’e (fen, teknoloji, matematik ve mühendislik) dahil edilmesi, yüksek teknoloji endüstrilerinde cinsiyet dengesinin sağlanması amacıyla kadınların yararına yönelik projeler ve girişimler için en iyi uygulamaların sunulması da hedefleniyor.

Uluslararası araştırmalar, ileri teknoloji alanında kadınların yeterince temsil edilmemesi nedeniyle STEM alanlarında cinsiyet eşitsizliğinin bulunduğunu ortaya koyuyor. Nükleer Alanda Kadınlar Derneği-Rusya, beş yılı aşkın süredir teknoloji şirketlerindeki kadın uzmanları rol model olarak sunmayı amaçlayan uluslararası projeler de dahil olmak üzere çeşitli projeler yürütüyor. Çok sayıda Türk şirketi ve profesyonel kadın toplulukları ve dernekleri, sürdürülebilir kalkınma ve kadınların bilim ve teknolojinin gelişimine eşit katılımının sağlanması politikasını destekliyor. Forum, Türkiye ve Rusya’daki kadınlar arasında etkili etkileşim ve karşılıklı fayda sağlayan ortaklık için bir iletişim platformu olma niteliği taşıyacak.

“Rossotrudnichestvo” Federal Ajansı’nın Ankara’daki temsilciliğinde düzenlenecek olan “STEM’de Kadın” Uluslararası Forumu, yüksek teknoloji sektörlerinden kadın uzmanları, Uluslararası Sanayi ve Teknolojide Kadınları Destekleme ve Geliştirme Konseyi temsilcileri ile önde gelen Rus ve Türk endüstri şirketlerinin başkanlarını, kamu kuruluşları, bilim kurumları ve üniversitelerin temsilcilerini bir araya getirecek.

Uluslararası Forum’un ilk etkinliği “Küresel iş birliği: Modern dünyada kadın gündemi” başlıklı genel oturum olacak.  Oturumda, farklı ülkelerden uzmanlar, sosyal refah, bilimsel ve teknolojik gelişim ve ilerici çözümlerin uygulanması amacıyla kadın uzmanlar arasında uluslararası iş birliğinin geliştirilmesi ve gençlerin mühendislik ve teknik uzmanlık alanlarına katılımı konularını gündeme getirecek.

Forum programında “Yeni Liderlik: Yeni Normal Koşullarında Bilim ve İş Dünyası Aracılığıyla Teknoloji ve Enerjinin Teşvik Edilmesinde Kadın Uzmanlar” başlıklı bir Açık Diyalog da yer alacak.

Forum, kadınların mesleki gelişimi için deneyim ve en iyi uygulamaların paylaşılması, kadınların çıkarlarına yönelik kurumsal programların uygulanması ve çeşitli sosyal ve ekonomik alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi için bir platform olacak.

Video konferans yoluyla bağlanma imkânı ile hibrit formatta düzenlenecek olan foruma dinleyici ve konuşmacı olarak sanayi ve teknoloji şirketlerinden uzmanları, profesyonel kadın toplulukları ve derneklerinin temsilcilerini, kadınların yararına insani projeler yürüten kuruluşlar, bilimsel enstitüler ve diğer ilgili kuruluşların temsilcileri katılabilecek.

Katılımın ücretsiz olduğu foruma https://forms.gle/dKgFYwnAaBqfQzRCA linki üzerinden ön kayıt yaptırmak suretiyle katılmak mümkün olacak.

Foruma düzenleyenlerden Kadın Girişimlerini Destekleme ve Geliştirme Vakfı “Nükleer Alanda Kadınlar Derneği-Rusya”nın Türkiye Temsilcisi Valieva Sona’ya şu e-postalar aracılığıyla ulaşabilecek: e-posta: [email protected], web sitesi: http://winrussia.com/en/.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Kaynak:BYZHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kırmızı bültenle aranan kaçakçı İstanbul’da ’Kafes’lendi!Önceki Haber

Kırmızı bültenle aranan kaçakçı İstanbul...

QTerminals Antalya Limanı, lüks yolcu gemisi Silver Moon’u ağırladıSonraki Haber

QTerminals Antalya Limanı, lüks yolcu ge...

Yorum Yazın

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Başvuruları Uzatıldı!
Kablosuz Haberleşme Yarışmasına başvurular devam ediyor
YÖK, sözleşmelilikte geçen süreyi dikkate almalıdır
Deneyap Girişim Programı Başlıyor!
Akıllı Wi-Fi Kapsama Yarışması için Başvuru Zamanı!
Dün Hocalı, bugün Gazze
Türkiye'nin Teknoloji Takımı tarafından geliştirilen büyük dil modeli T3 AI'le gönüllülerini arıyor.
Finansal Teknolojiler Yarışmasına başvurular devam ediyor.
Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı (Seviye 7) Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilik Taslağı: Görüş ve Öneriler
Dijital Geleceğin Anahtarı Blok Zincir Yarışması başvuruları başladı
Erken Çocukluk Aylık Aile Eğitim Bülteni Yayımlandı
TÜBİTAK tarafından düzenlenen 55. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında, BİLSEM'ler projeleri ile büyük bir başarı elde etti.
"Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı"nın başvuru süresi uzatıldı
“Yerelden Evrensele Soylu Mücadele” mottosuyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz
Açık Öğretim Ortaokulu 2023-2024 Eğitim Ve Öğretim Yılı 2. Dönem E-Sınav Giriş Belgeleri Erişime Açıldı
Velilerimize Sesleniyoruz: Çocuklarınızın ÇEDES ve Benzeri Projelerin Etkinliklerine Katılmasına İzin Vermeyin!
Üniversite idari personelinin yer değişikliğine ilişkin toplu sözleşme kararımız kazanıma dönüşüyor
Yurt Dışında Görevlendirilecek Okutman ve Öğretmenlerin Mesleki Yeterlilik Sınavı Sonuçlarında oluşan minimum puanlar
28 Şubat Çarşamba önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (27 Şubat 2024) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti