Tek millet olma özelliğini tüm dünya gördü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tek millet olma özelliğini tüm dünya gördü
Abone ol
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve beraberindeki heyet, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, çevrim içi olarak gerçekleşen görüşmede Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliğinde yaşanan elim olaya ilişkin üzüntülerini paylaşan Bakan Özer'e teşekkür ederek iki ülke arasındaki dostlukların daima devam edeceğini ve bundan emin olduğunu söyledi.

Eğitim alanında işbirliğinde büyük mesafeler katedildiğini belirten Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iki ülke devlet başkanlarının da mutabık kaldığı Azerbaycan-Türkiye ortak üniversitesinin kurulmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, selamlarının Recep Tayyip Erdoğan'a iletilmesini istedi.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise görüşmede kendilerini kabul ettiği için Cumhurbaşkanı Aliyev'e teşekkür ederek 27 Ocak'ta Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı kınadı, saldırıdan duyduğu üzüntüleri dile getirdi. 

"Tek millet" olma özelliğini tüm dünya gördü

Azerbaycan'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Özer, "Sayın Cumhurbaşkanı, sizlere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletiyorum. Türkiye ve Azerbaycan halkları en zor zamanlarında birbirinin yanında durarak 'tek millet' olma özelliğini tüm dünyaya sayısız kez göstermiştir. İkinci Karabağ Zaferi, Azerbaycan'ın haklı davasında bir mihenk taşı olmuştur. Ülkemiz de kardeş Azerbaycan'ın tüm gücüyle destekleyerek tüm dünyaya önemli bir mesaj vermiştir. Takdir edersiniz ki bu zaferin taçlandırılması ve ülkelerimiz arasında bağların güçlendirilmesi tüm sektörlerde önemli bir dayanışma gösterilmesi gerekmektedir. Son yıllarda ülkelerimiz arasındaki etkileşimin ticaretten savunmaya birçok alanda artıyor olması son derece sevindiricidir."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan konusunda hassasiyetinin tüm kamuoyu tarafından bilindiğini dile getiren Özer, şunları söyledi:  "Bizler de çalışma arkadaşlarımızla birlikte bu dayanışmayı eğitim alanında daha da güçlendirmek için Azerbaycan'da bulunuyoruz. Sizlerin de değindiği gibi Türkiye ve Azerbaycan arasındaki eğitim ilişkileri son yıllarda önemli bir hız kazanmıştır." değerlendirmesinde bulundu.  

Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev ile birlikte bu ilişkilerin daha ileri bir noktaya taşınması adına bir araya geldiklerini belirten Bakan Özer, sözlerini şöyle sürdürdü. "Başta mesleki eğitim olmak üzere Türk eğitim sisteminde gerçekleştirdiğimiz dönüşümü ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Zatıâlinizi, kazanılan İkinci Karabağ Zaferi dolayısıyla tekrar tebrik ediyorum. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edilen Türk Dünyası Ali Nişanı'nın hayırlı olması temenni ediyorum. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin daimi olacağı inancıyla bizleri misafir ettiğiniz için teşekkür ediyorum."

Haydar Aliyev'in doğumunun 100. yılında Türkiye'deki okullarda resim ve kompozisyon yarışması düzenlenecek

Bu yıl, Azerbaycan'ın önceki Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in doğumumun 100. yılı olması münasebetiyle Türkiye'de etkinlikler yapılacağını bildiren Bakan Özer, "Türkiye'deki tüm okullarda, 19 milyon öğrencimizle, Haydar Aliyev ile ilgili hem kompozisyon hem de resim yarışması düzenleme kararı aldık. İnşallah, 6 Şubat'ta ikinci dönem başladığı zaman tüm okullarımızda bunun duyurusunu yapacağız ve çok güzel bir törenle de Sayın Bakanımızın da katılımıyla büyük bir yarışma gerçekleştireceğiz." açıklamasını yaptı. Özer, yeni nesillerin Haydar Aliyev gibi büyük isimleri tanımasının çok önemli olduğunu kaydederek geçmişte yaşananların sürekli güncel tutulmasının kıymetli olduğunu söyledi.

Mesleki eğitim ile ilgili Türkiye'de yapılan dönüşümlere değinen Bakan Özer, Azerbaycanlı mevkidaşı Amrullayev ile birlikte bir ay içinde Azerbaycan'daki 72 meslek lisesinin tamamının Türkiye'deki en iyi meslek liseleri ile eşleştirilmesiyle beraber öğrenci ve öğretmen hareketinin artacağını anımsattı. Özer, "Azerbaycan'daki meslek liselerinde eğitim veren 3 bin öğretmenin tamamını mesleki gelişim eğitimini üstleneceğiz. 72 meslek lisesinin tamamının altyapısı için de her türlü desteği vereceğiz. Daha sonra da okul öncesi, öğretmenlerin eğitimi ve eğitimde dijitalleşme ile ilgili de çok önemli açılımlar yapacağımızı düşünüyorum." dedi.

Görüşmede Bakan Özer'e Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy ile TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım ve Dostluk Grubu Üyeleri AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca ve MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ ile Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış İlişkiler Bölüm Başkanı Hikmet Hajıyev de eşlik etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bilsem ‘in Özel Yetenekli Öğrencileri, Uzay Yolculuğunu DeneyimliyorÖnceki Haber

Bilsem ‘in Özel Yetenekli Öğrencileri, U...

Sınai Mülkiyet’te Türkiye rekoru!Sonraki Haber

Sınai Mülkiyet’te Türkiye rekoru!

Yorum Yazın

23 Haziran Pazar önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün 22 Haziran 2024 Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Bilim İletişimi Gönüllülük Programı Başvuruları Başladı!
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
Teknofest Çeşitli Kategorilerdeki Yarışma Sonuçları Açıklandı!
Mülakatlarda KPSS puanına mütenasip puanlama yapılacağını duyurun. Hem komisyon üyelerimiz hem de genç meslektaşlarımız rahatlasın.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi Yayımlandı
Gençlik Yaz Okuluna başvurular başlıyor
eTwinning Kalite Etiketi başvuruları uzatıldı
MEB, Bir Yılda Hayata Geçirilen Projeleri Bülten Olarak Yayımladı
İmam Hatip Liseleri Arasında, 11 Dilde Münazara Yarışmaları Sonuçlandı
Şimdi Teneffüs Zamanı
EBA defterini al izle
İşte MEB'in Trafik Eylem Planı
E İzleme nedir?
İşte MEB tarafından açılan tüm kurslar ve başvuruları
Eğitimde Birlikteyiz Öykü Kitapları
Eğitimde Birlikteyiz
Mülakatlar Başlamadan, Ahlaksızlıkları Başladı Bile!
İşte haftanın yalan haberleri