Televizyonlardaki şiddete maruz kalmak olumsuz etkiliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Televizyonlardaki şiddete maruz kalmak olumsuz etkiliyor
Abone ol
Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, şiddet içerikli dizi ve filmlere olan ilginin nedenleri ve ruh sağlığına etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, şiddet içerikli dizi ve filmlere olan ilginin nedenleri ve ruh sağlığına etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Son zamanlarda ekranlarda şiddet içerikli yayınların çok arttığını, bu tür içerikli dizi ve filmlere olan ilginin de fazla olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, “Bu diziler reyting aldığı için daha fazla karşımıza çıkmaya başladı. Bu diziler ile birlikte uygulanan şiddet de artma eğilimi göstermektedir. Toplumu birebir etkilemektedir. Medyada şiddetin çok sık işlenmesi şiddeti modellemeye, normalleştirilmesine ve duyarsızlaşmaya sebep olabilir. Bazı dizilerin ruh sağlığına olumsuz etkileri bulunmaktadır” uyarısında bulundu. 

Şiddet içerikli dizi ve filmlerin korkutucu ve heyecan verici olması nedeniyle daha çok tercih edilip izlendiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, “Televizyonlardaki şiddet içerikli yayınlar, her yaştan kişiye ulaşır ve çocukları da birçok açıdan olumsuz etkilemektedir. Ciddi şekilde şiddet içeren ve çok izlenen diziler bulunmaktadır. Özellikle ergenler bazen herhangi bir zihinsel işleme tabi tutmadan bu rol modelleri kopya ederler. Dizilerde şiddet onaylanmaktadır. Çocuklar birçok şeyi teknoloji aracılığıyla öğrenmektedir ve davranış haline getirmektedir” diye konuştu. 

Çocukların ekranlardan şiddeti öğrenebileceğini söyleyen Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, “Çocuk ve gençlerin ne tür içeriklere maruz kaldığı önemlidir. Bu tür içerikleri izleyen çocuklarda model alma yoluyla saldırgan davranışlar ve şiddet eğilimi ortaya çıkabilir. Şiddet çocukların davranışlarına yansıyabilir. Çocuklarda okul başarısı olumsuz etkileme, akran ilişkilerinde çatışma, toplum tarafından kabullenemeyen davranışlara yönelme, saldırgan tutum geliştirme gibi sonuçlara neden olabilir” uyarısında bulundu.

Geçtiğimiz yıl bir platformda en çok izlenenler listesinde yer alan “Squid Game” dizisinin çocuk ve gençlerin üzerindeki etkisinin tartışma konusu olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, “Bu dizi, özellikle okul çağındaki çocuklar arasında oldukça popüler bir diziydi. Çocuklar, dizide oynanan bazı oyunları kendi aralarında oynamaya ve şiddet sahnelerini canlandırmaya başladı” dedi. 

Şiddet sahnelerinin bireyi şiddete karşı duyarsızlaştırmaya ve sıradan hale getirmeye başladığını ifade eden Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, “Televizyon programlarında şiddet içerikli programlara yer verilmemelidir. Ebeveynlere ve yetişkinlere bu durumu önlemek için bazı sorumluluklar düşmektedir. Bakım veren kişilerin çocukları vakit geçirmeleri için uzun süre ekran karşısında bırakmaması ve ekran kullanımının sınırlandırılması gerekir. Çocukların ne tür içerikler izlediğini kontrol etmeli ve gelişimlerini olumsuz etkileyecek programlardan korunmaları gerekir. Yapılan araştırmalara göre, şiddet içerikli çizgi film izleyen çocukların   yaşıtlarına göre daha fazla kavga ettikleri ve yoğun duygularla baş etmekte zorlandıkları ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

“Şiddet içeren dizi ve filmleri izlemek bir çeşit eğlence aracı olarak görülse de zararlı etkileri var” uyarısında bulunan Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şiddet içerikli yayınlara  maruz kalmış kişilerin beyni üzerinde yapılmış bazı araştırmalar var. Yapılan bir araştırmada, şiddet içerikli video oyunlarına maruz kalmış gençlerin dikkat, karar verme ve kendini kontrol etme konusunda zorlandıkları, duyguları tanıma, hissetme ve yönetme ile ilgili de zayıflıklar gösterdikleri ortaya çıktı.”

 

Kaynak:HIBYA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Konya’da Türk Yıldızları’na ait eğitim uçağı düştüÖnceki Haber

Konya’da Türk Yıldızları’na ait eğitim u...

Korsan, kötücül yazılımlara dikkatSonraki Haber

Korsan, kötücül yazılımlara dikkat

Yorum Yazın

TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Tarım Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Torba Kanunda SGK Çalışanları Unutulmasın!
Sadâ Kültür Sanat Ve Edebiyat Programı Proje Başvuruları Başlıyor
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı
1. Dereceye gelen kamu görevlilerinin tamamının ek göstergeleri 3600 olarak belirlenmelidir
Kamu mühendislerinin, görevlerinin getirdiği risk, yetki ve sorumluluklarına mütenasip şekilde özlük, ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır
Okul idarecilerimizin muhakkiklik görevi angarya olmaktan çıkarılmalıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremin 45. gününde kaydedilen gelişmeler!
Kamu Çalışanlarına Seyyanen Artış İstiyoruz
45 Bin Atama Yetmez!
TEKNOFEST 2023 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!