TÜDKİYEB: “Tarımsal öğretimin 177. yılı kutlu olsun”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TÜDKİYEB: “Tarımsal öğretimin 177. yılı kutlu olsun”
Abone ol
Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, tarımsal öğretimin 177. yılını kutlayarak birtakım açıklamalarda bulundu.

 

 

Genel Başkan Çelik, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milli Ekonominin Temeli Ziraattır” sözü ile ziraat alanındaki kalkınmanın ülkemiz için önemini ortaya koyduğunu belirterek “Türkiye’de tarımsal öğretim faaliyetlerinin ilk defa 10 Ocak 1846’da İstanbul’da Yeşilköy semtinde bulunan Ayamama Çiftliği’nde kurulan Mekteb-i Zirai Şahane ile başlamasından bu yana her yıl 10 Ocak günlerinde kutladığımız tarımsal öğretimin 177. yılında bilgi, emek ve katkıları bulunan Ziraat Mühendislerimizi saygıyla selamlıyor, tarımsal öğretimin 177. yılını kutluyorum” dedi.

 

 

Dünyada tarım sektörünün stratejik önemini koruyan en etkili güç olması nedeniyle donanımlı iş gücüne ihtiyaç olduğunu belirten Çelik “Tarım sektörünün problemlerinin çözümünde her zaman yeni bilgi ve teknolojilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum bize tarım sektörünün dolayısıyla ziraat mühendisliği mesleğinin önemini, gıda ve tarımda kaliteli, nitelikli mühendis talebinin karşılanmasına yönelik çalışmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır. Mademki en etkili güç tarım ve dolayısıyla gıdadır o halde bugün bu sektörün donanımlı işgücüne yani ziraat mühendislerine daha fazla ihtiyacı vardır. Bugün ülkemizde 40’ın üzerinde ziraat fakültesinden her yıl 4 bin civarında ziraat mühendisi mezun olmaktadır. Özellikle son yıllarda Ziraat Mühendislerinin kamu kurumlarında istihdamı giderek azalmaktadır. Bu nedenle fakültelerimizin özel sektörün de ihtiyaçları doğrultusunda uygulamaya yönelik mesleki açıdan kaliteli ve donanımlı çağdaş bir eğitim modelinin esas alınması günümüz şartlarında gerekli olmuştur” ifadelerini kullandı.

 

 

Son yıllarda ziraat fakültelerinin daha az tercih edildiğine dikkat çeken Çelik, ”Yapılan araştırmalara göre öğrencilerin büyük bir çoğunluğu açıkta kalmamak amacıyla Ziraat Fakültelerini seçmektedir. Dolayısıyla öğrencilerin büyük bir kısmının fakülteye istemeyerek gelmesi ve ideallerindeki meslek olmaması üzüntü verici bir durumdur. Hâlbuki Ziraat fakültelerinden beklediğimiz nitelikli, teknik bilgilerle donatılmış, yetiştiricilerimizi, üreticimizi bilgisiyle, modern uygulamalarıyla yönlendirecek, tarımla ilgili yayım çalışmalarıyla onlarda olumlu yönde davranış değişikliği oluşturacak ve dünyadaki gelişmeleri takip edecek mühendislerin yetişmesidir. Bu da kaliteli eğitimle sağlanabilecek bir durumdur“ dedi.

 

 

Genel Başkan Çelik, Merkez Birliği ve İl Birliklerinde teknik personel istihdamına önem verdiklerini belirterek “Yetiştiricilerimizin, üreticilerimizin eğitiminin ne kadar önem arz ettiğinin bilincinde olan Merkez Birliğimiz ve Birliklerimiz kurulduğu 2006 yılından bu yana görev yapan Ziraat Mühendisleri, Veteriner Hekimleri ve Tarım Danışmanlarıyla sahada, yetiştiricilerimize yönelik değişik eğitim etkinlikleri ile yayım çalışmaları yapmaktadır. Yine 2006 yılından bu yana uygulanmakta olan Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi kapsamında 400 civarında ziraat mühendisi ve veteriner hekim proje lideri ve proje teknik elemanı olarak sahada görev yapmaktadır. Dolayısıyla yetiştiricilerimize azami fayda sağlamaları için teknik elemanlarımızdan azami istifade etmenin gayretindeyiz” değerlendirmesini yaptı.

 

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çorum’da bir ev kurşunlandıÖnceki Haber

Çorum’da bir ev kurşunlandı

Kayıp genç donmak üzereyken kanalda baygın bulunduSonraki Haber

Kayıp genç donmak üzereyken kanalda bayg...

Yorum Yazın

Bu Yarıyıl Tatilinde İlk Kez Açılan Kış Okullarından 250 Bin Öğrenci Yararlandı
6 Şubat Pazartesi kar tatili verilen iller
Öğretmenlik, adanmışlıktır. Bu fotoğrafı başka yerde göremezsiniz
Hava koşulları nedeniyle görev yerlerine gidemeyecek öğretmenlerimizi idari izinli saymalıdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler ne zaman özür durumu, il içi ve il dışı yer değiştirmelerine başvurabilecek?
Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü