Türk ev tekstilinde 2023 hedefi 5 milyar dolar ihracat

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türk ev tekstilinde 2023 hedefi 5 milyar dolar ihracat
Abone ol
Türk ev tekstili sektörünün 2022’de zorluklara karşın ihracat rekorları kırdığını belirten TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, 2023’te 5 milyar dolar ihracat hedeflediklerini ve buna en büyük katkıyı HOMETEX’in sağlayacağını söyledi.

Küresel pazarlarda yaşanan daralma ve enerji maliyetlerindeki artışa rağmen Türk ev tekstili sektörün ihracat odaklı üretim potansiyelinin pozitif yönlü ayrıştığını kaydeden Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, “180 ülkeye 3,5 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sektörümüz, Ocak-Kasım 2022’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 artışla 9 milyar 563 milyon dolarlık ihracata imza attı. Böylece tekstil ve ham maddeleri sektörü, tüm zamanların en yüksek Ocak-Kasım ihracatına ulaştı” dedi.

 

Türkiye’nin gerek jeopolitik konumu gerekse krizleri fırsata çevirebilen ve hızlı aksiyon alan ticari kabiliyeti sayesinde küresel pazarlarda lider konumda olduğunu belirten TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, “İhracata büyük katkı sağlayan ev tekstili sektörümüz, rekorlarla tamamladığı 2022 yılındaki başarısını daha çok istihdam ve yatırımla 2023’e taşımaya hazırlanıyor. Tamamen yerli ve milli imkânlarla kilogram başı ihracat değerini 8 doların üzerine çıkaran sektörümüz, dünya pazarlarındaki payını artırarak 2023 yılında 5 milyar dolar ihracat rakamına ulaşarak ülkemizin istihdamına katkı sağlamayı hedefliyor. TETSİAD olarak, ‘Turkish Home Tekstil’ adıyla aranan bir marka haline getirdiğimiz ev tekstili ekosisteminin gelişmesi için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz” dedi

 

Emtia ve ham maddede yaşanan ciddi fiyat artışlarına karşı stok yönetiminin daha da önemli hale geldiğine de vurgu yapan Hasan Hüseyin Bayram, “Küresel piyasalarda yaşanan fiyat artışları ve finansmana erişimdeki engeller, şirketlerin birçoğunda nakit akış bozukluklarının baş göstermesine neden oldu. Emtiadaki gevşemelerde mutlaka stoklarımızı makul seviyelere getirmeli, aynı zamanda yurt dışındaki tedarik zincirinden kaynaklı bozulmaları iyi değerlendirmeliyiz. Rusya’nın komşu ülkelerindeki ciddi iş potansiyelini de göz ardı etmemeliyiz. Her dönemde ortaya çıkan fırsatları, imkânları iyi değerlendirip ihracatımızı artırmamız lazım. Önümüzdeki dönemde potansiyelimizi çok iyi kullanmalıyız” ifadelerini kullandı.

 

2023’te hedef 2 milyar dolar iş hacmi

 

Ev tekstilinin dünya pazarlarındaki payını artırmak adına fuar organizasyonlarının olmazsa olmaz nitelik taşıdığını da belirten Bayram “2022’de BTSO iştiraki KFA Fuarcılık ile gerçekleştirdiğimiz 2022 HOMETEX Ev Tekstili Fuarı, 5 günde 126 ülkeden 170 bin ziyaretçiyi ağırlarken 1,5 milyar dolarlık iş hacmine ulaştık. 16-20 Mayıs tarihlerinde gerçekleştireceğimiz HOMETEX Ev Tekstili 2023 Fuarı’nı ise 2 milyar dolarlık iş hacmi ve 250 bin ziyaretçi hedefiyle gerçekleştireceğiz. Almanya’nın Frankfurt kentindeki Heimtextil Fuarı’na da sektörün çatı kuruluşu olarak 315 firmamız ile katılım sağlayacağız. Bu, bir rekordur. Kiraladığımız 23 bin metrekarelik alanda Türk ev tekstili sektörünün gücünü ve büyüklüğünü tüm dünyaya göstereceğiz. Bu fuar, sektör olarak 2023 hedefimiz olan 5 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmamızda büyük bir araç olacak” şeklinde konuştu.

 

Türk ev tekstilinde 2023 hedefi 5 milyar dolar ihracat

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Söğüt Ertuğrulgazi Ortaokulunda robotik kodlama heyecanıÖnceki Haber

Söğüt Ertuğrulgazi Ortaokulunda robotik...

Maaşını alamadığı için cami çıkışında öldürmüşSonraki Haber

Maaşını alamadığı için cami çıkışında öl...

Yorum Yazın

Bu Yarıyıl Tatilinde İlk Kez Açılan Kış Okullarından 250 Bin Öğrenci Yararlandı
6 Şubat Pazartesi kar tatili verilen iller
Öğretmenlik, adanmışlıktır. Bu fotoğrafı başka yerde göremezsiniz
Hava koşulları nedeniyle görev yerlerine gidemeyecek öğretmenlerimizi idari izinli saymalıdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler ne zaman özür durumu, il içi ve il dışı yer değiştirmelerine başvurabilecek?
Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü