Türk Milletinin Sinesinde Kalan Ortak Acı: Hocalı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türk Milletinin Sinesinde Kalan Ortak Acı: Hocalı
Abone ol
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Sayın Talip Geylan’ın Hocalı Soykırımı’nın 32. Yıl dönümü münasebetiyle yapmış oldukları basın açıklamasıdır.

21. Asrın en büyük facialarından biri olan Hocalı Soykırımı’nın üzerinden 32 yıl geçti. Ermeni kuvvetleri tarafından tüm dünyanın önünde 32 yıl önce Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı beldesinde gerçekleştirilen bu büyük vahşetin sızısı milletimizin gönlünde dinmeden yer edinmeye devam etti, ediyor. Her yıl bu elem verici hadisenin seneidevriyesinde Türk milletinin sinesinde kalan acının tarifsiz sızısını büyük Türk milletinin fertleri olarak bir kez daha yaşıyoruz.

Bilindiği üzere; Hocalı konumu itibariyle Dağlık Karabağ’ın en önemli noktasını ifade etmektedir keza dışarıyla kolay bağlantının sağlandığı, dönemin bölgedeki tek havalimanı burada mevcuttur. O dönem 11 bin 365 kişinin yaşadığı 2605 hanenin bulunduğu Hocalı’da Ermeni kuvvetlerinin saldırıları dolayısıyla hane halkı sayısı azalmış neredeyse 3000’lere kadar gerilemiştir. Ermeni kuvvetleri yavaş yavaş Hocalı beldesine çıkan yolları kapatmış, köyleri ele geçirmiş ve sivil Azerbaycan Türklüğünün üstüne kendi öz yurtlarında savaş açmıştır.  26 Şubat 1992’de gerçekleşen bu elim hadisede resmen bir millete şuurlu ve planlı bir şekilde soykırım uygulanmıştır. Bu soykırımda, 63’ü çocuk, 106’sı kadın, 70’i yaşlı 613 Azerbaycan Türkü ağır işkencelerle hayatlarını kaybetmiştir. 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulurken 1275 kişi Azerbaycanlı soydaşımız ise Ermeni kuvvetlerine esir düşmüştür. Bu büyük vahşette 68’i kadın, 26’sı çocuk, 150 kişiden ise olay sonrası bir daha haber alınamamıştır. Yapılan bu insanlık dışı uygulamanın amacı şüphesiz aziz Türk milletinin varlığına açıkça bir kasıttır.

Türk Dünyasının bu büyük ortak acısı yıllar sonra nihayet Karabağ Zaferi’yle bir nebzede olsa dinmiştir. Bundan 4 yıl evvel, 2020 yılında gerçekleşen ve 44 gün süren 2. Karabağ Savaşı sonrasında dün öz yurdunda mağdur olan ve mağlup edilen esaret altındaki Azerbaycan Türklüğü bugün nihayet kendi öz topraklarında hak ettiği gibi galip olmuştur. İşgal altındaki Türk Dünyasının gözbebeği Karabağ şanlı Azerbaycan ordusu tarafından kurtarılmış ve hak ettiği güzel yarınları yaşamaya başlamıştır. Çok defa yinelediğimiz gibi, Karabağ öz be öz Türk yurdudur, kadim Türk beldesidir, Türklerindir. Karabağ’ın hürriyeti Türk dünyasının bugününe güç, yarınına muştular vermiştir.

Türk dünyasının ortak acıları ve anılarını, milli şuur varlığını ve değerini yaşama, yaşatma ve geleceğe aktarma refleksini koruyan milli bir sivil toplum kuruluşu, Türk Eğitim Sen olarak; Türk dünyasını müşterek ülküsüne hizmet etmeyi her imkân ve şeriatta devam edeceğimizi bir kez daha ifade etmek isterim. İstikametimiz büyük Türk milletinden neşet etmiş, hür ve müreffeh Türk yurtlarının teminatınadır. Gayemiz ve gayretimiz, geniş coğrafyalara yayılmış büyük Türk milletinin bölünmez bütünlükle daha güçlü yarınlara ilerlemesine katkı sunacak nesiller yetiştirmek, milli varlığı korumak ve ilerletmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle 32. yıl dönümünde Hocalı Soykırımı’nda, şanlı Karabağ Savaşı’nda ve Türk yurtlarının istiklal ve istikbali uğruna şahadete eren kahraman şehitlerimizi hayranlıkla yâd ediyor ulu ruhlarına rahmetler niyaz ediyoruz. Büyük Türk milletine karşı işlenmiş bu büyük insanlık suçunu unutmayacak ve affetmeyeceğiz. Bu büyük insanlık suçunun faillerini ve destekçilerini bir kez daha kınıyor, Türk dünyasının hiçbir yerinde aziz milletimizin bir daha böyle büyük bir vahşete maruz kalmamasını diliyoruz.

Talip Geylan

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Savunma sanayiinde bu hafta neler oldu?Önceki Haber

Savunma sanayiinde bu hafta neler oldu?

TBMM Başkanı Kurtulmuş: “Refah'a sığınanlara tehditleri Netanyahu’yu sonu belirsiz bir yola soktu”Sonraki Haber

TBMM Başkanı Kurtulmuş: “Refah'a sığınan...

Yorum Yazın

13 Nisan Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (12 Nisan 2024) 60 saniyede Türkiye ve dünya gündemi
Eğitimde Yapay Zekâ Uygulamaları Uluslararası Forumu Düzenlenecek
Yapay Zekâ Uygulamaları Eğitici Eğitimi Kursu başlıyor
E-İnsan Nedir?
Uzaktan Eğitim Kapısı Nedir?
Kariyer Kapısı Nedir?
Ulusal Staj Programı Nedir?
Kredi ve Yurtlar Spor Olimpiyatları başlıyor
2023 YKS soru çözüm videoları
Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden 30 dilde bayram tebriği
Yetenek Her Yerde Nedir?
Talentforbız Nedir?
İstanbul HR Forum nedir?
Mehmet Emin Yurdakul’un Vefatının 80. Yılı Anısına “Gönlümdeki Türk Asrı” Şiir Yarışması
Ziya Gökalp’in Vefatının 100. Yılı Anısına “Fikrimdeki Türk Asrı Ve Türk Birliği” Makale Yarışması
5. Uluslararası Türk Dünyası Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler Kongresi
Türkiye Kamu-Sen'den Depremden Etkilenen Çocuklarımıza Yönelik Mektup Yarışması
MİT, 5-14 Yaş Arası Çocuklar İçin Yaratıcı Bir Yarışma Başlatıyor
Zerrin GÜNTÜRKÜN, Uluslararası Caribou Matematik Yarışmasında Dünya Birincisi Oldu