Türkiye’nin ilk Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresine 53 ilden katılım oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye’nin ilk Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresine 53 ilden katılım oldu
Abone ol
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü himayesinde, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ortaklığında, Muğla Bilim ve Sanat Merkezi yürütücülüğünde Türkiye’nin ilk ‘Ulusal Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresi’ sona erdi.
tes heber içi kare

 

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 3 gün süren hibrit (çevrim içi ve yüz yüze) yapılan Ulusal Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresi’ne Türkiye’nin 53 ilinden 382 öğrencinin toplam 265 bildiri sunumu yapıldı.

 

 

Kongre düzenleme kurulu başkanı Gözde Gürdal, “Türkiye’de eğitim adına bir ilki gerçekleştirerek, 53 ilden 382 öğrencinin toplam 265 bildiri sunumu gerçekleştirdiği Ulusal Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresi, 11-12-13 Haziran 2024 Haziran tarihleri arasında 3 gün olarak gerçekleştirdik. Öğrenciler, yenilikçi ve özgün proje çalışmaları, eğitimde ve öğretimde iyi örnekler, eğitimde yapay zekâ uygulamaları ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdiler. 53 ilden gelen araştırmacı ortaokul ve lise öğrencilerimizi şehrimizde misafir etmek ve onlara bu bilimsel iklimi yaşatmak bize tarif edilmez duygular yaşattı” dedi.

 

 

Muğla BİLSEM Müdürü Bekir Cevizci, “Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresi kurumum adına bizler için büyük bir onur. Kurum olarak bu yıl aslında birçok ilke imza attık. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu proje başvurusunda Türkiye 2’incisi okul olurken, kabul alan okullar içerisinde ise Türkiye 4’üncüsü olduk. Öğrencilerimizin tamamına yakını bir bilimsel çalışma yaparak kurumumuzu zirveye taşıdılar. Öğrencilerimizin çok sayıda bildirisinin olması, kendi kongremizi düzenleme fikrini doğurdu. Biz de Muğla BİLSEM olarak 61 bildiri ile buradayız” dedi.

 

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Emre Çay, “Muğla BİLSEM’in yılsonu etkinlikleri kapsamında üç gün süren Ulusal Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresi’ni, 53 ilden toplam 265 bildiriyi, 382 öğrencinin sunmasını son derece önemli buluyorum. Öğrencilerimize danışmanlık yapan 178 öğretmenimize de katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen yoğun mesaisine rağmen kongremize online bağlanarak bizleri onurlandıran başta Genel Müdürüm Sayın Mustafa Otrar Beyefendi olmak üzere tüm paydaşlarımıza, kongreye katkı sunan bütün öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

 

 

Kongreye çevrim içi olarak katılan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Otrar, “Bu müstesna kongrenin öğrencilerimiz ve onların gelecekleri için hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerimiz yetenekler ekseninde, belirli değerlendirmelerden sonra bu merkezlere alınmış, destek eğitim sunulan öğrencilerimizdir. Bu öğrencilerimizin bu potansiyellerini çıkarmaları ve kendilerini gerçekleştirmeleri için geleneksel okul ortamlarının dışında desteklemek adına başka bir platformda yani BİLSEM’lerde eğitim sistemimiz yol, yön ve fırsat vermeye çalışmaktadır. Bu öğrencilerimizin bu tür kongre ve benzeri akademik faaliyetlerle de kendilerini ifade ediyor olmaları, müthiş bir fırsattır. Öğrencilerimize bu fırsatı sunan eğitim yöneticilerimizi, değerli İl Müdürümüz Sayın Emre Çay’ı tebrik etmek istiyorum. Tüm öğrencilerimizle gurur duyuyoruz” dedi.

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Öğrencilere karne şenliğiÖnceki Haber

Öğrencilere karne şenliği

Yapay zekâ iklim değişikliğindeki çalışmalarda aktif rol oynayacakSonraki Haber

Yapay zekâ iklim değişikliğindeki çalışm...

Yorum Yazın

23 Temmuz Salı önemli gündem başlıkları
60 saniyede ekonomide bugün 22 Temmuz 2024
60 saniyede bugün 22 Temmuz 2024 Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
"Okulum Temiz" Belgelendirme Programının yürütülme esasları yeniden belirlendi
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
Öğretici: Sabit Gelirliler Göz Göre Göre Enflasyon Altında Eziliyor
Öğretmenlerin Mazerete Dayalı Atama Duyurusundaki Mağduriyeti Giderilmelidir
Uluslararası Eğitim Raporları: Özet ve Öneriler
Danıştaydan Tarikatlara Ve Açık Öğretime Kapı Açan Düzenlemeye Yürütmeyi Durdurma
Sayılarla LGS 2024
İmam Hatipli Öğrenciler, Güney Kore'deki Robot Yarışmasında Dünya Şampiyonu Oldu
1 Ekim 2008 Tarihinden Önce Sözleşmeli Olarak Başlayıp Daha Sonra Kadroya Geçen Öğretmenler 5434 Sayılı Kanuna Tabii Olmalıdır
LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
2024-KPSS: Alan Bilgisi Oturumlarının Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
Deneyap Teknoloji Atölyelerinde Yaz Okulu Başlıyor!
Türkiye'de Yabancı Dil Eğitiminin Geliştirilmesi için Yeni Proje Başlıyor
Sosyal Becerileri Geliştirme Eğitimi
Altı İlde Yedi Tematik Tarım Meslek Lisesi Açıldı
Başvurabileceğiniz Ulusal Ajans Etkinlikleri
TBMM Bütçe ve Plan Komisyonunda gündeme getirilen konular