Ulusal Antarktika Bilim Seferi tamamlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ulusal Antarktika Bilim Seferi tamamlandı
Abone ol
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonundaki 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi tamamlandı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonundaki 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi tamamlandı.

ANKARA (İGFA) - Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bilimsel çalışmaları himaye etmeye, Antarktika’daki geçici bilim üssünü kalıcı hale getirmek ve Antarktika Anlaşmalar Sistemi'nde asli üyeler arasında yer almak için çalışmalarımıza devam edeceklerini vurguladı.

Bakan Kacır, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ay-yıldız kutuplarda! 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferini tamamlayan bilim insanlarımız ülkemize döndü. Yaklaşık bir ay sürede, 4’ü yabancı 24 kişiden oluşan bilim ekibi; çevre ve kirlilik araştırmaları, deniz bilimleri çalışmaları, atmosfer ve uzay gözlemleri, enerji sistemleri, astrofizik gibi farklı alanlarda çalışmalarını başarıyla tamamladı. Çok uluslu iş birliğiyle yürüttüğümüz çalışmalarla, ulusal bilim kabiliyetlerimizi artırırken, aynı zamanda uluslararası bilim literatürüne de önemli katkılar sunuyoruz. Bilimsel çalışmaları himaye etmeye, Antarktika’daki geçici bilim üssünü kalıcı hale getirmek ve Antarktika Anlaşmalar Sistemi'nde asli üyeler arasında yer almak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Sona Erdi

-A+A

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda gerçekleştirilen 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ne katılan ekip, uzun yolculuğun ardından İstanbul'a ulaştı.

27 Ocak'ta İstanbul'da başlayan Sekizinci Ulusal Antarktika Bilim Seferi 2 Mart itibarıyla tamamlandı. Seferde 20 Türk bilim insanıyla İspanya’dan 2, Bulgaristan’dan ve Amerika Birleşik Devletlerinden birer araştırmacı Amerika Birleşik Devleti olmak üzere 24 kişilik sefer ekibi projelerini gerçekleştirdi.

Türkiye’den 7 kurumu ve 14 üniversitenin  temsil edildiği seferde uluslararası iş birliklerinin sürdürülebilir kılınması ve bilim diplomasisinin etkin kullanılarak ülkemizin kutuplara gösterdiği önemin vurgulanması adına Türkiye Buenos Aires (Arjantin) Büyükelçisi Süleyman Ömür Budak da sefere katıldı. Budak King George Adası’nda diğer ülkelerin bilimsel araştırma istasyonlarına resmi ziyaretlerde bulundu.

Bunun dışında, 3 Türk araştırmacı da Bulgaristan, Ekvator ve Kolombiya’nın Antarktika bilim seferlerine katıldı.  

Ayrıca, Geçen sene TEKNOFEST TÜBİTAK BİDEB tarafından açılan Kutup Araştırmaları Projeleri Yarışması çağrısı kapsamında yarışma birincisi 3 lise öğrencimiz, Antarktika ekibimize dahil oldu. TÜBİTAK ikinci kez lise öğrencilerini Antarktika seferine dahil etti.

Seferde Antarktika'da geçici yerleşkemizin bulunduğu 68 güney enlemi Horseshoe Adası'ndaki buzul çekilmelerinden denizdeki gelgite, atmosferik koşullardan mikroplastik ölçümlerine ve jeolojik yapılara kadar kapsayan farklı alanlarda 22 ayrı bilim projesi yürütüldü.

Bilimsel projelerin yanı sıra, sefer kapsamında Horseshoe Adası’nda bulunan Türk Bilimsel Araştırma Kampı’nın bakım ve tutum çalışmaları gerçekleştirildi, uzun dönem izleme çalışmaları dahilinde ise çeşitli gözlem ve ölçümler yapıldı. GNSS ve meteoroloji istasyonlarımızın bakımları yapıldı ve Horseshoe Adası ve çevresinin batimetri haritalarının geliştirilmesi için çalışmalar sürdürüldü.

Kaynak:IGFA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FIA Başkanı Sulayem’den Türkiye’ye çok önemli ziyaretÖnceki Haber

FIA Başkanı Sulayem’den Türkiye’ye çok ö...

”İşte O An / İletişim” Temalı KonferansSonraki Haber

”İşte O An / İletişim” Temalı Konferans

Yorum Yazın

Gazete Çocuk Yayında
Fen ve sosyal bilimler liselerimizde Yaratıcı Yazarlık Atölyesi çalışmaları yürütülüyor
Liselerde Bilim Uygulamaları Sempozyumu
Dört Dörtlük Konu Pekiştirme Testleri
Günümüz Ekonomik Şartlarıyla Örtüşmeyen Giyim Yardımı Tutarlarını Mahkemeye Taşıdık.
DENEYAP Teknoloji Atölyeleri, Ülkemizin Geleceğini İnşaa Edecek Eğitmenler Arıyor!
On Binlerce Öğrencinin Performanslarını Sergilediği "Mesleki Yarışmalar" Bölge Finalleri Başlıyor...
İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavının Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları
MEB Çorum'da Ödüle Layık Bir Eğitim Çalışanı Bulamadı Mı?
İşte haftanın yalan haberleri
Okul Sporları Duyuruları
Teknofest Çeşitli Kategorilerdeki Yarışma Sonuçları Açıklandı!
Türk Eğitim-Sen Yüksek Lisans ve Doktora Yapan Yönetici ve Öğretmenlere Ek Ders Ücretinin Artırımlı Ödenmesi Talepli Dava Açtı
Öğretici: İlçede Tek Ödül Alan Kişinin İlçe Müdürü Olması Nasıl Açıklanabilir?
Şube Müdürlerinin 2024 Yılı Yer Değiştirme Kılavuzu Yayımlandı
Halk Eğitim Merkezleri Spor Programları Tanıtımı
Türkçemizin hazinelerini keşfetmeye devam ediyoruz
2024-ALES/1 Sınavı Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Yayımlandı
Türk Eğitim Sisteminde Proje Okulları Çalıştayı Yapıldı
İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Tamamlandı