Üniversite Akademik ve İdari Personelin Sorunları Çözüme Kavuşturulmalıdır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Üniversite Akademik ve İdari Personelin Sorunları Çözüme Kavuşturulmalıdır
Abone ol
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Kocakaplan ile birlikte 27.10.2022 tarihinde Van İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke’yi ziyaret ederek, görüş alışverişinde bulundu.

Daha sonra Genel Başkan, Van Şubesi’nin düzenlediği istişare toplantısına katıldı. Toplantıda Van Şube Başkanı Selçuk Yürektürk, şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe, üniversite ve kadın komisyonu yöneticileri de hazır bulundu. Genel Başkan programda yaptığı konuşmada eğitimin ve eğitim çalışanlarının gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Özellikle üniversite çalışanlarının sorunlarını dile getiren Geylan, Türk Eğitim-Sen’in her zaman üniversite çalışanlarının yanında olduğunu ifade etti.

Ehliyeti, liyakati geliştireceksek, rektör seçimleri üniversite çalışanlarını hür iradeleriyle tayin edilmelidir.

Üniversiteler ile ilgili açıklamalar da yapan Genel Başkan Geylan, üniversitelerde tam bir keyfiyet hakim olduğunu kaydetti. Rektör atamalarını eleştiren Geylan, ‘Türk Eğitim-Sen olarak tüm çalışanların iradesiyle rektörlerin seçilmesini istiyorduk. Şimdi onu da kaybettik. Artık seçim yok. Rektör atamalarında ne yazık ki lobiler etkili oluyor. Rektörler de hangi lobinin lojistiğiyle iş başına geldiyse onların emir eri oluyor. Bu tablo üniversitelerimize yakışmıyor. Ehliyeti, liyakati geliştireceksek, rektör seçimleri üniversite çalışanlarının hür iradeleriyle tayin edilmelidir” diye konuştu.

Akademik yeterliliği sağlamış tüm akademisyenlere kadro ve kontenjan sınırlaması olmaksızın kadro tahsisi yapılmasıdır.

Akademik kadro tahsisinde yaşanan sorunlara dikkat çeken Geylan, “Akademik yeterliliği sağlamış olmanız hak ettiğiniz doçentlik ya da profesörlük unvanını almanıza yetmiyor. Rektörle ya da onun etrafındakilerle yakınlığınız olması lazım. Bu çok çirkin bir tablo. Talebimiz akademik yeterliliği sağlamış tüm akademisyenlere kadro ve kontenjan sınırlaması olmaksızın kadro tahsisi yapılmasıdır” dedi.

Çalışanlar, sınav başarısına göre görevde yükselme imkânına sahip olmalıdır.

50/d statüsünde çalışanların 33/a kadrosuna atanarak, gelecek kaygısından da kurtarılmasını isteyen Geylan, idari personelin tayin nakil sorununa vurgu yaptı. İdari personelin eş durumundan tayin hakkının dahi bulunmadığını bildiren Geylan, tüm üniversiteleri bağlayacak, eşgüdümü sağlayacak şekilde tayin nakil yönetmeliği çıkarılmasını istedi. Nakil olmak isteyen bir memurun bir kurum bulduğu takdirde kendi üniversitesinden “muvafakat” almak mecburiyetinde olduğunu hatırlatan Geylan, “Ancak bu muvafakat her zaman verilmediğinden birçok memur mağdur olmaktadır. Bu sorunun da çözülmesi lazım” dedi. Geylan, iki yıl önce YÖK’ün görevde yükselme sınavı yaptığını da hatırlatarak, “Sınav başarısına göre çalışanlar görevde yükselme imkânına sahip olmalıdır” diye konuştu. Genel Başkan Talip Geylan dönem başında YÖK’e yazılı başvuruda bulunarak, yeniden merkezi sınav yapılmasını istediklerini de kaydetti.

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Emekli Memur-Sen Panel ve Hatıra Yarışması Ödül Töreni’ni GerçekleştirdiÖnceki Haber

Emekli Memur-Sen Panel ve Hatıra Yarışma...

AYM 2-3 Kasım 2022 - Bölüm Toplantısı GündemiSonraki Haber

AYM 2-3 Kasım 2022 - Bölüm Toplantısı Gü...

Yorum Yazın

Bir eğitim sendikasının Atatürk'e yapılan rezil hakarete yönelik değerlendirmesi ne şiş yansın, ne kebap formatında lakırdıdır
Gençleri hataları sebebiyle yok etmeyelim.
Yetkili Sendika Neden Sessiz Kaldı?
22 Eylül Cuma önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
2. Yedek Yurt Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mülakat açıklaması
Öğretmenlik yetiştirmeden kariyer geliştirme süreçlerine kadar bir bütün olarak ele alınmalı
AES Eğitim Gündemi Anket Sonuçları Açıklandı
Geçen Yıl Alınmayan Kariyer Sınavı Ücreti Bu Sene Hangi Gerekçeyle Alınacak?
"Cumhuriyet Ve Türkçemiz" Konulu Lise Öğrencileri Arası Deneme Yarışması
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Başvuruları Başlıyor
21 Eylül Perşembe önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
Türk Eğitim-Sen'den mülakata sert tepki... 'Mülakat adaletin katilidir'
2022-2023 Bilsem Öğrenci Tanılama Ve Yerleştirme Süreci Depremden Etkilenen On İl Ve Bu İllerden Nakil Giden Öğrencilerin Sonuçları Açıklan
Danıştay, üniversiteler arası geçici görevlendirmeyi engelleyen yönetmelik hükmünü iptal etti
Türk Eğitim Sen'den İsa Barış'a tam destek
Depremzede öğretmenden Bakana teşekkür tweti
Ülke Genelinde Yapılacak Ortak Sınavların Tarihleri Belli Oldu