Uzmanı uyardı: ”Çocuklarınızı kimseyle kıyaslamayın”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uzmanı uyardı: ”Çocuklarınızı kimseyle kıyaslamayın”
Abone ol
Öğrencilerin karnelerini alıp ara tatile girmesiyle birlikte okul danışmalarından da uyarılar geldi. Okul Psikolojik Danışmanı Berna Böçkün, "Karnelerimizi aldık, karnelerimizde bazı düşük notlar olabilir. Bu düşük notlar doğrultusunda çocuğumuzu hiç kimseyle kıyaslamamamız gerekir. Çünkü çocuk biriyle kıyaslandığı zaman gerek kardeşiyle, sınıf arkadaşıyla, komşusuyla kıyaslandığı zaman bir özgüven kaybı yaşar. Bu özgüven kaybı da ikinci dönem ders notlarına etki eder" dedi.

 

 

2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci dönemi tamamlandı ve öğrenciler karnelerini alarak ara tatile girdi. Öğrencilerin karnelerinin almasının ardından danışmanlardan da, velilere düşük notlar için uyarı geldi. Bingöl merkezdeki Ankara Büyükşehir Belediyesi İlköğretim Okulunda görevli Okul Psikolojik Danışmanı Berna Böçkün, tatilde öğrencilerin hoşlandıkları aktiviteleri yapması gerektiğinin altını çizdi. Öğrencilerin düşük notlar nedeniyle akranlarıyla kıyaslanmaması gerektiğini vurgulayan Böçkün, "Tatile girdik, bu tatili değerlendirmek sürecinde öğrencilerimizi çeşitli aktivitelere yönlendirebiliriz. Bu aktiviteler daha önce edindikleri hobiler ve yapmaktan hoşlandıkları etkinlikler olabilir. Bu etkinlikler bağlamında çocukların ikinci döneme daha rahat başlayabilmeleri için daha kaygısız, daha özgüvenli bir şekilde geçirebilmeleri için aktivitelere katılmaları önemlidir. Bunun dışında karnelerimizi aldık, karnelerimizde bazı düşük notlar olabilir. Bu düşük notlar doğrultusunda çocuğumuzu hiç kimseyle kıyaslamamamız gerekir. Çünkü çocuk biriyle kıyaslandığı zaman gerek kardeşiyle, sınıf arkadaşıyla, komşusuyla kıyaslandığı zaman bir özgüven kaybı yaşar. Bu özgüven kaybı da ikinci dönem ders notlarına etki eder. Her çocuğun kapasitesi farklıdır, her çocuğun ilerleme tarzı başkadır. Önemli olan bu kapasitesinin keşfedilmesidir. Bu kapasite çeşitli yetenek ve zeka türlerini kapsar. Bunları öğrenmek için öncelikle okul rehberlik servislerinden faydalanılabilir" diye konuştu.

 

 

 

"İyi notlar takdir edilmeli"

 

 

 

Öncelikle davranış notlarının değerlendirilmesi gerektiğini ve bu anlamda öğrencilerin takdir edilmesinin önemli olduğunu aktaran Böçkün, "Daha sonrasında iyi aldığı notlar takdir edilmeli ki çocuk bu konuda özgüven kazanmalıdır. Düşük notlar için de yapılabilecek şeyler, öncelikle öğrencinin düşük not alma sebepleri irdelenmeli, bu anlamda öğrenciye yardımcı olunmalı, ortak bir yol haritası belirlenerek ilerlenmelidir. Bunu dışında çocuklarımıza onların hoşlandıkları, kendilerini daha iyi hissedebilecekleri, tatili daha güzel bir şekilde değerlendirecekleri aktivitelere yönlendirmektir. Bunlar yapılırsa eğer, ikinci döneme çocuklar daha zinde daha mutlu bir şekilde ve daha özgüvenli bir şekilde başlayacaktır. Ve bunlar başarıya da beraberinde getirecektir" şeklinde konuştu.

 

Kaynak:İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aile ve Sosyal Hizmetler 2022 yılında durmadan çalıştıÖnceki Haber

Aile ve Sosyal Hizmetler 2022 yılında du...

”Kök hücre ile diz kireçlenmesinden kurtulun”Sonraki Haber

”Kök hücre ile diz kireçlenmesinden kurt...

Yorum Yazın

1 Ekim Pazar önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
Türkiye Teknoloji Takımı TEKNOFEST İzmir
Bir Çocuk Gelsin Bir Uçağa Dokunsun
TEKNOFEST İzmir’de Heyecan Devam Ediyor
TEKNOFEST İzmir’de Ödüller Sahiplerini Buldu
Önder Kahveci: 2024-2025 Yılı İçin Yapılacak Artışlar Kamu Çalışanlarının Sorunlarını Daha Da Derinleştirecektir
Türkeş Güney, Türk Yüzyılında, Toplu Sözleşme Masasında Değişiklik Yapmanın Zamanı Gelmiştir
Ali Yalçın'dan gündeme dair açıklamalar
MEB’den Cumhuriyetin 100. Yılında Eğitimden İzler Sergisi
Dolandırıcılık Olaylarına Yönelik Güvenlik Uyarısı
Cumhurbaşkanlığına Tüm Memurlara İlave Bir Derece Verilmesi İçin Başvuruldu
Özel okul öğretmenlerine kötü haber
30 Eylül Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
TÜRK-İŞ: ”Açlık sınırı Eylül ayında 13 bin 334 liraya çıktı”
“Emeklilerin Ekonomik Kaygıları Son Bulmalıdır”
2023-DGS Dikey Geçiş Sınavı: Ek Yerleştirme Tercihleri Alınıyor
Millî Eğitim İstatistikleri-Örgün Eğitim 2022/2023 Kitabı Yayımlandı
2023 Yılı Eğitim Müfettiş Yardımcılığı Başvuru Sonuçlarına İlişkin Duyuru