Uzmanından “Yeni Evim Konut Finansman Programı değerlendirmesi”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uzmanından “Yeni Evim Konut Finansman Programı değerlendirmesi”
Abone ol
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının ortak çalışması sonrası orta gelir grubuna yönelik hazırlanan “Yeni Evim Konut Finansman Programı” kampanyasının detayları belli oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının ortak çalışması sonrası orta gelir grubuna yönelik hazırlanan “Yeni Evim Konut Finansman Programı” kampanyasının detayları belli oldu.

Ali İmran Bozdoğan: “Sektöre Can Suyu Olacak”

Kampanyayı değerlendiren Metafor Ankara Gayrimenkul A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve View Yapı CEO’su Ali İmran Bozdoğan, yeni konut finansman modelinin inşaat sektörüne can suyu olacağını ifade etti.

Arzı destekleyecek etkili bir teşvik oldu

Yeni modelin 2023’e pozitif olarak pek çok katkı sunacağını belirten Bozdoğan, açıklamalarında şunları söyledi:

“Son yıllarda konut ve barınma meselesi milli bir meseleye dönüştü. Bu noktada devletimiz bu adımları atmışken biz de iş dünyası olarak konuya toplumsal ve sosyal açıdan yaklaşmalıyız. Açıklanan kampanya birinci eli destekleyen ve ilk defa konut sahibi olacak kişilerin erişimini kolaylaştıracak bir sistem. İnsanların aylık geliriyle faizi ödeyebildiği bir kredi imkânı, birinci el piyasasını ve üretimi desteklerken, ilk defa ev alacaklara özel kriterler oluşturularak toplumsal ve sosyo-ekonomik katkı artırılacaktır“ dedi. Bozdoğan özellikle son 2,5 yıl pandemiyle savaşırken, dünyada olduğu gibi ülkemizde de konut üretimi ciddi biçimde yavaşlamıştı. En temel ihtiyaçlardan biri olan barınma ihtiyacını karşılamak noktasında dünyadaki tüm ülkeler için mücadele dönemi oldu. Konut fiyatlarındaki ve kiralardaki artış, bu geçmiş dönemin ciddi bir yansıması oldu.  Açıklanan kampanyanın önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Enflasyon seviyesini göz önünde bulundurursak, aylık yüzde 0,69’la yıllık yüzde 8-10′lara gelen bir faiz oranı; evi olmayan, nitelikli konuta ihtiyacı olan vatandaşlar için önemli bir fırsat niteliğindedir.

Sektör bu yıl eski canlılığına kavuşacak

Yeni Evim Programı ile hem evi olmayan orta gelirli vatandaşa ev sahibi olma şansı doğdu, hem de müteahhide verileceği açıklanan 25 milyar liralık finansman desteğiyle yeni yatırımların önü açılmış oldu. Böylece müteahhitler yeni projelere başlayabilecek. Önümüzdeki dönemde konut üretim ve satış rakamlarının yukarılara doğru çıktığı günleri göreceğiz.

Yeni Evim programının bölgelere göre ayrılmış olması da oldukça önemli. İstanbul ve Ankara gibi megapollerde yaşam şartları daha zor oluyor ve arz-talep dengesinde talep daha baskın gelişiyor. Bu açıdan İstanbul’a yüzde 25 pay verilmesi önemli. Sıfır konut olması da önemli. TÜİK verilerine baktığımızda önceki dönemlerde sıfır konut payı yüzde 45-50 olurken, son dönemde yüzde 35’lere geriledi. Konut kredisinde piyasadaki teamül 10 yıldı. Burada 15 yıl olması da ciddi bir fırsat barındıracak. Toplam konut satışları içinde kredili payı yüzde 45’ler seviyesinden yüzde 12-15’ler seviyesine düşmüştü. Bu açıdan da bir canlanma olacağını düşünüyorum.

Sıfır konut desteklenecek, üretim artacak

Sektörün geneli düşük kredili ev alımına olanak sağlayan bir kampanya beklerken, detaylarda konut üretimini teşvik eden ve konut alımına finansal destek veren sosyal içeriği çok fazla olan önemli başlıklar olduğunu gördük. Bu kampanyadan faydalanacak geliştiricilerin yüzde 5’lik bir ilave indirim yapacak olması da tüketicinin konut maliyetini azaltılmasına katkı sağlayacaktır. 2023 yılında dünyada bir resesyon beklentisi var. Türkiye’nin bu konuda ayrışacağını umut ediyoruz. Büyümeyi, istihdamı ve üretimi canlandırmamız çok önemli. Bu anlamda Kredi Garanti Fonu (KGF), birinci el konut üretecek geliştiricilere de bir kredi sağlayacaktır. Üretim noktasında çok önemli bir adım olacak. Bu dönemde ihtiyacı karşılayacak olan, konut üretme sorumluluğu olan geliştiricilerin, bu kampanyayla yılın ilk çeyreğinde satışlara ciddi bir ivme getireceğini düşünüyorum. Günün sonunda bu yatırım fırsatının çok büyük avantajları olacak ve ekonomik canlılık oluşturacak. Tüketici için olduğu gibi, sektör için de can suyu olacak. KGF kredisi, üreticilerin konutlarını daha hızlı şekilde tüketicilerine ulaştırması ve projelerini tamamlaması için önemli bir adım olacak.”


Hibya Haber Ajansı

 

 

 

 

Kaynak:HIBYA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Grip vakaları artıyor! Acile başvuran hasta sayısında artış var!Önceki Haber

Grip vakaları artıyor! Acile başvuran ha...

Memurlara Verilen Zam Oranını Yeterli Buldunuz Mu?Sonraki Haber

Memurlara Verilen Zam Oranını Yeterli Bu...

Yorum Yazın

Bu Yarıyıl Tatilinde İlk Kez Açılan Kış Okullarından 250 Bin Öğrenci Yararlandı
6 Şubat Pazartesi kar tatili verilen iller
Öğretmenlik, adanmışlıktır. Bu fotoğrafı başka yerde göremezsiniz
Hava koşulları nedeniyle görev yerlerine gidemeyecek öğretmenlerimizi idari izinli saymalıdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler ne zaman özür durumu, il içi ve il dışı yer değiştirmelerine başvurabilecek?
Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü