Yapı Denetim sektörüde dertli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yapı Denetim sektörüde dertli
Abone ol
Ülkenin deprem güvenliğinden sorumlu Yapı Denetim Kuruluşları da, hizmet bedelleriyle ilgili yapı denetim ücretlerinin piyasa koşullarının oldukça gerisinde kaldığına dikkati çekerek güncelleme talep etti.

Ülkenin deprem güvenliğinden sorumlu Yapı Denetim Kuruluşları da, hizmet bedelleriyle ilgili yapı denetim ücretlerinin piyasa koşullarının oldukça gerisinde kaldığına dikkati çekerek güncelleme talep etti.

ANKARA (İGFA) - Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Genel Başkanı Tayfun Gücenmez, yapı denetim kuruluşları olarak artan maliyetler karşısında sektörümüze hizmet vermekte zorlandığına vurgu yaptı.

1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren asgari ücrete yüzde 30 oranında ara zam yapıldığını, personel giderleri gider kalemlerinin en büyüğünü oluşturduğunu belirten Başkan Gücenmez, bu zammın kuruluşlarını da sıkıntıya soktuğunu söyledi.,

Yılbaşından bu yana maruz kaldıkları yakıt ve araç maliyetlerindeki artışlar karşısında mevzuat gereği en az 3 adet araç ile hizmet verdiklerini altını çizen Gücenmez, "Beton  numunelerine yapı laboratuarlarının yaptığı fahiş  zamlar yılbaşından beri en az 0 oranındadır.  Beton numunesi çiplerine yapılan zamlar Mart 2022 ve 15 Eylül 2022 tarihinde yüzde 33 oranında yıl içerisinde yapılan zamlar, ofis kiralarının ve genel giderlerinin ciddi oranlarda gibi olumsuz koşullardan dolayı yapı denetim kuruluşları olarak hizmet veremeyecek duruma gelmemizle, inşaat sektörünün durması gündeme gelmektedir. Tüm sektör aktörleri serbest piyasa koşullarında istedikleri şekilde fiyatlarını güncelleyerek koşullara ayak uydurabilmektedir. Yapı denetim kuruluşlarının ücretlerinde ise yılbaşından bu yana, bütün masraf kalemlerindeki ciddi artışa rağmen hiçbir artış olmamıştır" diye konuştu.

Hal böyle iken, sektörün deprem sigortası olan yapı denetim kuruluşlarının, emlak hizmet bedellerinden çok daha düşük ücretlerle çalışmaları gündemden düşmeden çözüm bulunması gereken bir konu olduğunu belirten Gücenmez, bu yıl müteahhitlerin birim fiyatlarına da üçüncü kez güncelleme yapıldığını belirterek, sektördeki tüm mal ve hizmetlerin fiyatlarının güncellendiği noktada yapı denetim ücretleri çok geride kaldığını kaydetti.

Konuyla ilgili Bakan'a seslenen Başkan Gücenmez, "Türkiye'nin deprem neferi olan yapı denetim kuruluşlarının ve çalışanlarının samimi ve vicdani çabalarına kulak vermelisiniz" diyerek, "Sektörümüzü ve sistemi suistimal edenleri bu sistemden ayırarak yapı denetim kuruluşlarının gelecek kaygısı olmadan ve  kamu yararına olacak şekilde düzenlemeler yapmalıyız. Sizlerden sahada birebir sıkıntıları yaşayan ve buna çözüm üreten üye yapı denetim kuruluşlarımızın istekleri 1) Yapı denetim hizmet ücretlerinin firmaların tüm personelini aktif çalıştıracak ve gerçekten tam randımanlı hizmet verecek şekilde güncellenmesi, 2) İllerde kurulması gereken firma sayılarının hesap yönteminin gerçekçi şekilde hesaplanması, 3) Yapı denetim birliği kanununun çıkarılması. Birliğin kendi içerisinde firmaları regüle ve disipline etmesi. Sistemi suistimal edenlerin sistemden ayıklanmasının sağlanmasıdır" diye konuştu.

Kaynak:IGFA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yarıyıl tatili öncesi seyahat firmaları hareketlendiÖnceki Haber

Yarıyıl tatili öncesi seyahat firmaları...

Ortaöğretimde 10 bin okul hayata geçiyorSonraki Haber

Ortaöğretimde 10 bin okul hayata geçiyor

Yorum Yazın

10 Aralık Pazar önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (09 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
İlave Ek Ödeme (8.077 Tl) Memur Emekli Maaşına Yansıtılmalıdır. Aksi Halde 65 Yaşından Önce Hiç Bir Memur Emekli Olamaz
Alan Değişikliği Kılavuzundaki Eksikler Giderilmeli!
9 Aralık Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (08 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Köşe Yazılarındaki İfadelerle İftira Suçuna İstinaden Hapis Cezasına Hükmedilmesi İfade ve Basın Özgürlüklerinin İhlal Eder
"Nehirden Denize Özgür Filistin" geri dönüşüm tasarım yarışması
Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı sonuçları açıklandı
MEB Günlük Program
8 Aralık Cuma önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (07 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
NATO DIANA Mentor ve Uzman Havuzu Başvuruları Açıldı
DEMİREL: "Memurların 5 Aylık Enflasyon Zararı 7.212 Liradır."
Norm Fazlası Öğretmenlere “Resen Atama” Kararı Kabul Edilemez!
Okul Öncesi Öğretmenlerinin Acil Çözüm Bekleyen Sorunları MEB’e İletildi
Birinci Dereceye Gelen Memurların Ek Göstergesini 3600’e Yükselten Düzenleme Yeni Yıldan Önce TBMM’ye Gelmelidir
Türkiye'deki Öğrenciler, Dijital Öğrenmeye OECD Ülkelerindeki Akranlarından Daha Fazla Hazır
Öğretmen ve Okul Müdürlerine Resmi Tatiller ile Bayram Tatillerinde Ödenecek ve Ödenmeyecek Ek Ders Tablosu
Olgunlaşma Enstitüleri İle Halk Eğitim Merkezleri Gazze'deki Çocuklar İçin Giysi Ve Battaniye Üretiyor