Yeni yılda kendinizi 6 adımda yenileyin

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yeni yılda kendinizi 6 adımda yenileyin
Abone ol
Uzman Klinik Psikolog Fulda Karaçiçek, eleştirilere açık olmanın insanın kendini geliştirmesine yardımcı olduğunu, yapılan eleştirilerin kişiyi daha iyiye ulaştıracak bir araç olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Medline Adana Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Fulda Karaçiçek, yeni yılı yeni bir başlangıç olarak düşünüp yaşanan tüm olumsuzlukları geride bırakmanın zamanı olduğunu belirterek, “Her yıl sona erdiğinde yaşadıklarımızın bir muhasebesini yapıp kah pişmanlık duyuyor kah doğru kararlar vermiş olmanın huzurunu yaşıyoruz. Ancak bizi mutsuz eden davranış ve alışkanlıklarımız değişmedikçe istediğimiz gibi bir yaşam sürmek pek de mümkün olmuyor” dedi.

 

Karaçiçek, mutlu olmak için bazı davranışlardan sadece yeni yılda değil ömür boyu uzak kalmak gerektiğini kaydederek 6 adımda neler yapılması gerektiğini şöyle anlattı:

 

"1. Mükemmellik kaygısından vaz geçin

 

Mükemmellik kaygısıyla yapılan işler, kalitesi açısından iyi sonuçlar doğursa da ruh sağlığı yönünden genellikle o kadar da iç açıcı olmuyor. Belli bir süre sonra tükenmişlik hissi yaşanmasında büyük rol oynayan bu kaygı, kişiyi hayal kırıklıkları yaşadığı ve kendinden şüphe ettiği bir hayata itebiliyor. Bu nedenle mükemmel olma isteğinden vaz geçip ‘yeteri kadar iyi’ olmaya çabalamanın kişinin kaygısını azaltarak elde ettiği başarılar ile hayatta daha mutlu olmasını sağladığını unutmayın.

 

2. Geçmişe takılmayın

 

Hayat akıp giderken ve sürekli yeni şeyler yaşarken bazen eskiye tutunmak insana daha kolay geliyor. Bu nedenle de birçoğumuz zaman zaman geçmişe takılıp kalıyor, önümüze bakmayı ihmal ediyoruz. Ancak yaşanan olumsuzluklara gereğinden fazla odaklanmak, olan iyi şeylerin de üzerini örterek kişiyi geleceğe dair umutsuzluğa sürükleyebiliyor. Bu nedenle gerçekçi değerlendirmeler yapmak her zaman geleceğe daha olumlu bakmanıza yardım edecektir.

 

3. Bugünü yaşayın

 

İnsan hayatında üç zaman bulunuyor; geçmiş zaman, şimdiki zaman ve gelecek zaman. İçinde bulunduğumuz anı yaşamıyorsak ya geçmişte ya da gelecekte takılıp kalmışız demektir. Geçmiş muhasebesi ve gelecek kaygısının içine hapsolmak ise mevcut zaman diliminden mahrum kalarak adeta kendimizi cezalandırmak anlamına geliyor. Bundan dolayı geçmiş ve geleceği bugüne taşımadan bugünün tadını çıkarmaya çalışarak hayattan keyif alın.

 

4. Kapınızı eleştirilere kapatmayın

 

Eleştirileri kabullenmek insanların en zorlandığı durumların başında gelir. Özellikle kişiliğimize yönelik eleştiriler genellikle üzerimizde kötü etkiler bırakırlar. Eleştiriyle başa çıkabilmek içinse öncelikle alınganlık duygusuyla baş etmek gerekir. Ancak burada eleştirinin kimden geldiği de önem kazanır. Eleştirilere açık olmanın insanın kendini geliştirmesine yardımcı olduğunu aklınızdan çıkartmayın ve bir art niyet olmadıkça yapılan eleştirileri, sizi daha iyiye ulaştıracak bir araç olarak görmeye gayret edin.

 

5. Affetmeye istekli olun

 

Geçmişte size kötü şeyler yaşatanlara karşı öfke besliyor olabilirsiniz. Ancak bu şekilde yaşayarak sadece kendinize zarar verirsiniz. Elbette ki geçmişimizi tamamen unutmayacağız. Fakat bir şeyleri affetmeyi öğrenmedikçe mutlu olmak da zorlaşacaktır. Bu nedenle hayatta her şeyin yaşanabileceği gerçeğinden uzaklaşmadan hem bağışlamayı hem de geçmişten dersler çıkarmayı öğrenin.

 

6. Gerçekçi hedefler seçin

 

En iyi hedef kişinin kendisine ait olandır. Hedef koymak ise nereye, nasıl, ne zaman ve ne şekilde varmak istediğinizi belirlemenizi sağlar. Ayrıca iyi bir hedef olumlu enerji oluşturarak hayata heyecan katar. Bununla beraber belirlediğiniz hedeflerin ulaşılabilir ve gerçekçi olması da gerekir. Aksi halde gelecekte, belirlediğiniz hedeflere dair başarısızlıklar yaşayarak hayal kırıklığına uğramanız şaşırtıcı olmayacaktır.”

 

Yeni yılda kendinizi 6 adımda yenileyin

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Lazer kadının vücudunu yakmıştı, başka bir güzellik uzmanı tedavisini üstlendiÖnceki Haber

Lazer kadının vücudunu yakmıştı, başka b...

Bu dronu lise öğrencileri ürettiSonraki Haber

Bu dronu lise öğrencileri üretti

Yorum Yazın

Bu Yarıyıl Tatilinde İlk Kez Açılan Kış Okullarından 250 Bin Öğrenci Yararlandı
6 Şubat Pazartesi kar tatili verilen iller
Öğretmenlik, adanmışlıktır. Bu fotoğrafı başka yerde göremezsiniz
Hava koşulları nedeniyle görev yerlerine gidemeyecek öğretmenlerimizi idari izinli saymalıdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler ne zaman özür durumu, il içi ve il dışı yer değiştirmelerine başvurabilecek?
Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü