YKS’ye meslek seçimine göre hazırlanın

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YKS’ye meslek seçimine göre hazırlanın
Abone ol
Sömestre tatilinin sonuna yaklaşırken, Eğitim Koçu Hatice Nilgün Akçay, üniversite aday öğrencilerine önemli tavsiyeler verdi. Akçay, “Mesleki hedefiniz istikametinde hangi sınava gireceğinizi netleştirin” diyerek, “Sadece önlisans düşünen ya da Yabancı Dil Testinden (YDS) tercih yapacak aday öğrenciler, Alan Yeterlilik Testine (AYT) hazırlanarak vakit harcamayın” ifadelerini kullandı.

 

 

Eğitim Koçu Hatice Nilgün Akçay, üniversite aday öğrencilerine önemli tavsiyelerde bulundu. Akçay, öğrencilere, “Mesleki hedefiniz istikametinde hangi sınava gireceğinizi netleştirin” diyerek, hangi sınavlara hazırlanıp, hazırlanılmaması gerektiği ile ilgili bilgi verdi. Akçay, “Sadece önlisans düşünen ya da Yabancı Dil Testi’nden (YDS) tercih yapacak aday öğrenciler, Alan Yeterlilik Testine (AYT) hazırlanarak vakit harcamayın” şeklinde konuştu.

 

 

 

“Eksik alanları belirlemek faydalı olacaktır”

 

 

 

Çalışmanın dışında zaman yönetiminin de hedefler istikametinde önemli olduğunu belirten Akçay, “Yaklaşık dört buçuk aylık süreçte tüm ders ve konuları çalışmaktan ziyade eksik alanları belirlemek faydalı olacaktır. Önlisans (İki yıllık) düşünen aday öğrencilerimiz Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı uygulaması ve sınav sonucuna göre hangi konularda eksiklerinin olduğunu belirlemesi, bu istikamette çalışma planı yapması uygun olacaktır. Lisans (4 yıllık üniversite) düşünen aday öğrencilerimiz ise Temel Yeterlilik Testine (TYT) ve Alan Yeterlilik Testine (AYT) girerek, eksik oldukları konularda planlamalarını yapabilir. Yabancı Dil Testine (YDT) girecek aday öğrencilerimiz de mutlaka Yabancı Dil Testi uygulamalılar” dedi.

 

 

 

“Hedef belirlemek, vazgeçmemek, tekrar etmek”

 

 

 

Üniversite düşünen aday öğrencilerin zaman yönetimi açısından Temel Yeterlilik Testinden (TYT) bir eksiğinin kalmamış olması gerektiğini söyleyen İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Eğitim Koçu Hatice Nilgün Akçay, çalışma alanının da önemli olduğu belirterek şu ifadeleri kullandı:

 

 

“Çalışma odanızın düzenli, çok eşya olmaması ve çalışma masanızın yatağınızla karşı karşıya olmaması, (mümkünse çalışırken arkanız yatağa dönük olsun) rahat çalışmanız açısından önem arz ediyor. Her bireyin çalışma planı kişiye özel olmalı. Bunun için ortaöğretimde eğitim gören aday öğrencilerimiz için okullarındaki rehber öğretmenlerinden destek alabilirler. Mezun olan aday öğrencilerimiz ise gittikleri kurs merkezlerindeki rehber öğretmenlerinden destek alabilirler. Ders programı ne kadar kişiye özel olsa da genel olan belli başlı durumlar her aday için aynıdır. Örneğin, hedef belirlemek, vazgeçmemek, tekrar etmek ve en önemlisi kitap okumak. Özelikle Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 1’inci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavının temel amacı bilgi birikimlerini ölçerken, okuduğunu anlamak ve yorumlamak diyebilirim.”

 

Kaynak:İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Metrobüste edilen ”Telefonumu çaldın” kavgasıÖnceki Haber

Metrobüste edilen ”Telefonumu çaldın” ka...

İstanbul’da lodos nedeniyle şehir hatları iptal edildi.Sonraki Haber

İstanbul’da lodos nedeniyle şehir hatlar...

Yorum Yazın

2023 Yılı Bilsem Öğretmen Seçme Ve Atama Kılavuzu Güncellendi
Kaynaştırma/Bütünleştirme Kapsamında Sunulan Destek Eğitim Odası Hizmetinde Eğitim Uygulamaları Semineri Öba'da Yayımlandı
Meclis Tatile Girmeden Şube Müdürleri ve Müfettişlerin Ücretlerinde Bir Düzenleme Yapılmalıdır
Okulların Başarılı Çalışmaları "Eğitimde İyi Örnekler" Web Sitesinde Paylaşılıyor
Ramazan-ı Şerif 2023
"Eğitimde Tek Yürek" Programı Hız Kesmeden Devam Ediyor
40 Naat Kitaplarıyla İmam Hatip Okullarımızda Kadim Bir Geleneği Yeniden Canlandırıyoruz
TEKNOFEST 2023 için Geri Sayım Başladı
TEKNOFEST 2023 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Çeyrek Asırdır Bekleyen Sorunlar Ağustos Ayındaki Masada Değil, Seçimden Önce Son Torba Yasayla Hemen Şimdi! Çözülmelidir
Uluslararası Araştırmacı Projeleri Program Takvimi Belirlendi
Bayram Dönemi Özel Günler İkrazı Uygulamamız Başlıyor
3 Bin 500 Engelli Öğretmen Ataması İçin Başvurular 3 Nisan'da Başlayacak
Ramazan-ı Şerif 2023
Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2022 Yılı Faaliyet Raporu
TEKNOFEST 2023 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması Özgün Araç Kategorisi Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Deprem bölgesinde yapılan çalışmalar Türkiye Tek Yürek
TEKNOFEST 2023 Akıllı Ulaşım Yarışması Proje Detay Rapor Sonuçları Açıklandı!
Öğretici: Mart Ayı Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı. Sabit Gelirliler Açlık Sınırında Geçinemiyor!
TEKNOFEST 2023 Çip Tasarım Yarışması Detay Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!