YKS’ye meslek seçimine göre hazırlanın

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YKS’ye meslek seçimine göre hazırlanın
Abone ol
Sömestre tatilinin sonuna yaklaşırken, Eğitim Koçu Hatice Nilgün Akçay, üniversite aday öğrencilerine önemli tavsiyeler verdi. Akçay, “Mesleki hedefiniz istikametinde hangi sınava gireceğinizi netleştirin” diyerek, “Sadece önlisans düşünen ya da Yabancı Dil Testinden (YDS) tercih yapacak aday öğrenciler, Alan Yeterlilik Testine (AYT) hazırlanarak vakit harcamayın” ifadelerini kullandı.
tes heber içi kare

 

 

Eğitim Koçu Hatice Nilgün Akçay, üniversite aday öğrencilerine önemli tavsiyelerde bulundu. Akçay, öğrencilere, “Mesleki hedefiniz istikametinde hangi sınava gireceğinizi netleştirin” diyerek, hangi sınavlara hazırlanıp, hazırlanılmaması gerektiği ile ilgili bilgi verdi. Akçay, “Sadece önlisans düşünen ya da Yabancı Dil Testi’nden (YDS) tercih yapacak aday öğrenciler, Alan Yeterlilik Testine (AYT) hazırlanarak vakit harcamayın” şeklinde konuştu.

 

 

 

“Eksik alanları belirlemek faydalı olacaktır”

 

 

 

Çalışmanın dışında zaman yönetiminin de hedefler istikametinde önemli olduğunu belirten Akçay, “Yaklaşık dört buçuk aylık süreçte tüm ders ve konuları çalışmaktan ziyade eksik alanları belirlemek faydalı olacaktır. Önlisans (İki yıllık) düşünen aday öğrencilerimiz Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı uygulaması ve sınav sonucuna göre hangi konularda eksiklerinin olduğunu belirlemesi, bu istikamette çalışma planı yapması uygun olacaktır. Lisans (4 yıllık üniversite) düşünen aday öğrencilerimiz ise Temel Yeterlilik Testine (TYT) ve Alan Yeterlilik Testine (AYT) girerek, eksik oldukları konularda planlamalarını yapabilir. Yabancı Dil Testine (YDT) girecek aday öğrencilerimiz de mutlaka Yabancı Dil Testi uygulamalılar” dedi.

 

 

 

“Hedef belirlemek, vazgeçmemek, tekrar etmek”

 

 

 

Üniversite düşünen aday öğrencilerin zaman yönetimi açısından Temel Yeterlilik Testinden (TYT) bir eksiğinin kalmamış olması gerektiğini söyleyen İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Eğitim Koçu Hatice Nilgün Akçay, çalışma alanının da önemli olduğu belirterek şu ifadeleri kullandı:

 

 

“Çalışma odanızın düzenli, çok eşya olmaması ve çalışma masanızın yatağınızla karşı karşıya olmaması, (mümkünse çalışırken arkanız yatağa dönük olsun) rahat çalışmanız açısından önem arz ediyor. Her bireyin çalışma planı kişiye özel olmalı. Bunun için ortaöğretimde eğitim gören aday öğrencilerimiz için okullarındaki rehber öğretmenlerinden destek alabilirler. Mezun olan aday öğrencilerimiz ise gittikleri kurs merkezlerindeki rehber öğretmenlerinden destek alabilirler. Ders programı ne kadar kişiye özel olsa da genel olan belli başlı durumlar her aday için aynıdır. Örneğin, hedef belirlemek, vazgeçmemek, tekrar etmek ve en önemlisi kitap okumak. Özelikle Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 1’inci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavının temel amacı bilgi birikimlerini ölçerken, okuduğunu anlamak ve yorumlamak diyebilirim.”

 

Kaynak:İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Metrobüste edilen ”Telefonumu çaldın” kavgasıÖnceki Haber

Metrobüste edilen ”Telefonumu çaldın” ka...

İstanbul’da lodos nedeniyle şehir hatları iptal edildi.Sonraki Haber

İstanbul’da lodos nedeniyle şehir hatlar...

Yorum Yazın

16 Temmuz Pazartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün 15 Temmuz 2024 Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Resmî Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Kılavuzu yayımlandı
Memur-Sen’den Lisansüstü Öğrencilerine Burs
“2024 Emekleme değil, Emekli yılı olsun!“
Kazandığımız Davanın Gereğini İstiyoruz; Hemen Şimdi!
2024 KPSS Soru Ve Cevap Anahtarı Yayımlandı
Akademide Eğitim Görecek Öğretmenlerin Maaşı 21 Bin 160 TL Oldu
YÖK’ten Hayali Üniversite Açıklaması
Türk Asrında Yeni Bir Kamu Personel Rejimi
Teknoloji ve Yetkinlik Buluşmaları üçüncü programı ile devam ediyor!
Ulusal Spor Projelerimizde siz de yerinizi alın
Yeşil Gezegen Projesi Çevre Bilinci ve Afet Farkındalığı Eğitimi
Başvurabileceğiniz Ulusal Ajans Etkinlikleri
TEKNOFEST 2024 Yarışma Takvimi Yayınlandı!
Sizce bir saat ek ders ücreti ne kadar olmalıdır?
Temmuz Ayında Yapılan Zamla Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Ne Kadar Oldu?
Türk Eğitim-Sen MEB’den İl/İlçe Emri talebinde bulundu
ÖSYM’den Sınav Görevlilerine Uyarı
Milli Eğitim Bakanlığı Başka Okula Atanan Okul Yöneticilerinin İlişik Kesme Tarihini Erteledi