YÖK Başkanı Özvar Cezayir’e Ziyaret Gerçekleştirdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YÖK Başkanı Özvar Cezayir’e Ziyaret Gerçekleştirdi
Abone ol
-YÖK Başkanı Özvar Cezayir Başbakanı Bin Abdurrahman ile Görüştü-YÖK ile Cezayir Yükseköğretim Bakanlığı Arasında Mutabakat

Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Erol Özvar, Cezayir Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Kamel Bidari’nin daveti üzerine iki ülke arasında yükseköğretime dair iş birliklerini güçlendirmek amacıyla Cezayir’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

YÖK Başkanı Özvar’a ziyaretinde YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ve YÖK Genel Kurul Üyesi Prof. Dr. Mürteza Bedir ile Boğaziçi, Hacettepe, İstanbul, Manisa Celal Bayar ve Marmara üniversitelerinin rektörleri eşlik etti.

YÖK Başkanı Özvar ve beraberindeki heyet ziyaret kapsamında Cezayir Başbakanı Eymen bin Abdurrahman ile görüştü. Başkent Cezayir’deki Hükümet Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede yükseköğrenim ve bilimsel araştırma konuları ele alındı.

Görüşmede ayrıca Türkiye ile Cezayir arasında özellikle yükseköğretim ve bilimsel araştırma ile ilgili alanlarda iki ülkenin kalkınma hedeflerini destekleyecek iş birlikleri üzerinde duruldu. Türkiye ile Cezayir arasındaki öğrenci ve akademisyen hareketliliğinin daha ileri seviyelere ulaşması için yapılacak çalışmalar da görüşmede ayrıca değerlendirildi.

Cezayir Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Kamel Bidari’nin de hazır bulunduğu görüşmede Türkiye ile Cezayir arasındaki çeşitli alanlarda ilişkilerin kalitesini yükseltme ve özellikle yükseköğrenim ve bilimsel araştırma ile ilgili konularda, iki ülkenin kalkınma hedeflerini destekleyecek şekilde geliştirme olanakları istişare edildi. Görüşmede ayrıca iki ülkenin özellikle yükseköğretim ve bilimsel araştırma konularındaki ortaklıklarının güçlendirilmesi üzerinde duruldu.

YÖK Başkanı Özvar, iki ülke arasındaki öğrenci ve akademisyen hareketliliğinin artması gerektiğine vurgu yaparak, iki ülke cumhurbaşkanlarının iradeleriyle bunu daha ileri seviyeye taşıyacaklarına inandıklarını söyledi.

YÖK Başkanı Özvar, Yüksek Öğretim Bakanı Kamel Bidari ile ayrıca bir araya geldi. Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığında gerçekleştirilen görüşmede Cezayir Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığı ile "Türkiye ile Cezayir Arasında Yükseköğretim Alanındaki İlişkileri Yürütecek Bir Komite Kurulmasına İlişkin Mutabakat" zaptı imzalandı.

İstanbul Üniversitesi ile 9 Cezayir üniversitesi arasında imzalanan iş birliği kapsamında Cezayir ile bilimsel araştırma ve yayın, teknopark, öğrenci-öğretim elemanı hareketliliği gibi yükseköğretimi ilgilendiren pek çok konuda önemli adımlar atılacak.

Cezayir temaslarını İleri Teknolojileri Geliştirme Merkezi’ni (CDTA) ziyaret ederek sürdüren YÖK Başkanı Özvar daha sonra Bab-Ezzouar’da Bulunan University of Science and Technology Houari Boumediene geçerek Üniversitede Teknik Platform’u ziyaret etti. Eski Eserler ve Eski İslam Eserleri Milli Müzesi’ni de gezen YÖK Başkanı Özvar sonraki gün University of Science and Technology of Oran Mohamed-Boudiaf’a giderek Teknolojik Platform SMRIS (Mekanik Robotik Girişim ve Hizmet Sistemleri) ile U.S.T.O / Endüstriyel Teknolojiler C.R.T.I’da bulunan Araştırma Merkezi’ni ziyaret etti. Sosyal ve Kültürel Antropoloji Araştırma Merkezi’ni de ziyaret eden YÖK heyeti Dr. Ahmed Mir’in “Diploma-Patent” Projesi hakkındaki sunumunu izledi. Djillali Liabes University of Sidi Bel-Abbes' geçen Özvar burada University of Sidi Bel-Abbes’in Teknolojik Platformu’nu (endüstriyel teknoloji) gezdi. Daha sonra YÖK Başkanı Özvar ve​ beraberindeki heyet temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AYM 26-27 Ekim 2022 - Genel Kurul GündemiÖnceki Haber

AYM 26-27 Ekim 2022 - Genel Kurul Gündem...

Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerinin Desteklenmesi İçin İş BirliğiSonraki Haber

Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerinin De...

Yorum Yazın

"Alo Mevzuat" öğretmen Ahmet Kandemir, milletvekili aday adayı oldu
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
TEKNOFEST 2023 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Final Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
Bakan Özer: 5 Yaşta Okullaşma Oranını Yüzde 99.9'a Yükselttik
YKS Kampına Yaklaşık 230 Bin Üniversite Adayı Katıldı
2023 Yılı Bilsem Öğretmen Seçme Ve Atama Kılavuzu Güncellendi
Kaynaştırma/Bütünleştirme Kapsamında Sunulan Destek Eğitim Odası Hizmetinde Eğitim Uygulamaları Semineri Öba'da Yayımlandı
Meclis Tatile Girmeden Şube Müdürleri ve Müfettişlerin Ücretlerinde Bir Düzenleme Yapılmalıdır
Okulların Başarılı Çalışmaları "Eğitimde İyi Örnekler" Web Sitesinde Paylaşılıyor
Ramazan-ı Şerif 2023
"Eğitimde Tek Yürek" Programı Hız Kesmeden Devam Ediyor
40 Naat Kitaplarıyla İmam Hatip Okullarımızda Kadim Bir Geleneği Yeniden Canlandırıyoruz
TEKNOFEST 2023 için Geri Sayım Başladı
TEKNOFEST 2023 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Çeyrek Asırdır Bekleyen Sorunlar Ağustos Ayındaki Masada Değil, Seçimden Önce Son Torba Yasayla Hemen Şimdi! Çözülmelidir
Uluslararası Araştırmacı Projeleri Program Takvimi Belirlendi
Bayram Dönemi Özel Günler İkrazı Uygulamamız Başlıyor
3 Bin 500 Engelli Öğretmen Ataması İçin Başvurular 3 Nisan'da Başlayacak
Ramazan-ı Şerif 2023
Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2022 Yılı Faaliyet Raporu