Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı: Iraklı Türkiye mezunları Bağdat’ta buluştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı: Iraklı Türkiye mezunları Bağdat’ta buluştu
Abone ol
Türkiye’de eğitim almış Iraklı mezunlar, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın destekleriyle İran’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

 

 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) destekleriyle Irak’ın başkenti Bağdat’ta Türkiye Mezunları programı gerçekleştirildi. Programa Türkiye’de lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim almış Iraklı mezunlar katıldı. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği ev sahipliğinde yapılan programda, YTB Başkanı Abdullah Eren, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Hasan Turan yer aldı.

 

 

Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, Türkiye’de dünyanın 180 ülkesinden yaklaşık 15 bin burslu uluslararası öğrencinin eğitimlerine devam ettiğine dikkat çekti. Eren, her yıl ise yaklaşık 170 bin uluslararası öğrencinin Türkiye’de eğitim almak için başvuruda bulunduğunu aktardı. Eren, 1940’lı yıllarından bu yana Türkiye’den yaklaşık 200 bin kişinin mezun olduğunu ve bunların hem kendi ülkelerine hem de Türkiye ile ülkeleri arasındaki ilişkilere önemli katkılar verdiklerinin altını çizdi. Türkiye’den mezun olanlarla ilişkileri koparmadıklarını anlatan Eren, ilişkilerin devem etmesi için Türkiye mezunları dernekleri kurulduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

“Mezunlarımızla irtibatı koparmıyoruz”

 

 

 

Başta Bağdat olmak üzere Kerkük, Musul ve Erbil kentlerinden Türkiye mezunları ile bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Eren, “Mezunlarımızla daha iyi irtibat ve iletişimin kurulması için 30 ülkede 34 dernek ihdas ettik. Irak’ın Erbil kentinde bir derneğimiz var. Irak’ta dernek sayısını artırmayı düşünüyoruz. Başkent Bağdat ve Kerkük’te de dernek açmayı planlıyoruz” dedi.

 

 

Irak ve Bağdat’ın tarih boyunca huzur ve barış anlamına gelen Darüsselam olarak bilindiğini hatırlatan Eren, yeniden ve daima bunun böyle kalması temennisinde bulundu. Abdullah Eren, Türkiye mezunlarının dünyanın çeşitli ülkelerinde bakan, vekil ve iş adamı konumunda bulunduğunu, bu durumun kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

 

 

 

Türkiye Bursları önemli bir proje

 

 

 

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan, uzun yıllar önce ortaya atılan ve 2012’den bu yana YYB uhdesinde Türkiye Bursları markasıyla devam eden adımın önemli bir proje olduğunu aktardı. Irak’ın çeşitli kentlerinden öğrencilerle beraber Türkmenlerin de bu projeden büyük fayda gördüğünü belirten Turan, Türkiye mezunlarının Irak’ın çeşitli kentlerinde kendi alanlarında oldukça faydalı hizmetler verdiklerini söyledi. Turan, bu önemli projenin daha da gelişmesi ve devam etmesi temennisinde bulundu.

 

 

Türkiye mezunu Iraklı vatandaşların Türkiye-Irak bağlarını güçlendiren ve devam ettiren birer kültür elçileri olduklarını belirten Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney de, Irak’ın birlik ve beraberliğinin Türkiye için önemli olduğunu belirtti.

 

 

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İran’da hayatını kaybeden 3 Türk vatandaşı toprağa verildiÖnceki Haber

İran’da hayatını kaybeden 3 Türk vatanda...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, bisiklet sürüş etkinliğindeSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, bisiklet...

Yorum Yazın

Bir eğitim sendikasının Atatürk'e yapılan rezil hakarete yönelik değerlendirmesi ne şiş yansın, ne kebap formatında lakırdıdır
Gençleri hataları sebebiyle yok etmeyelim.
Yetkili Sendika Neden Sessiz Kaldı?
22 Eylül Cuma önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
2. Yedek Yurt Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mülakat açıklaması
Öğretmenlik yetiştirmeden kariyer geliştirme süreçlerine kadar bir bütün olarak ele alınmalı
AES Eğitim Gündemi Anket Sonuçları Açıklandı
Geçen Yıl Alınmayan Kariyer Sınavı Ücreti Bu Sene Hangi Gerekçeyle Alınacak?
"Cumhuriyet Ve Türkçemiz" Konulu Lise Öğrencileri Arası Deneme Yarışması
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Başvuruları Başlıyor
21 Eylül Perşembe önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
Türk Eğitim-Sen'den mülakata sert tepki... 'Mülakat adaletin katilidir'
2022-2023 Bilsem Öğrenci Tanılama Ve Yerleştirme Süreci Depremden Etkilenen On İl Ve Bu İllerden Nakil Giden Öğrencilerin Sonuçları Açıklan
Danıştay, üniversiteler arası geçici görevlendirmeyi engelleyen yönetmelik hükmünü iptal etti
Türk Eğitim Sen'den İsa Barış'a tam destek
Depremzede öğretmenden Bakana teşekkür tweti
Ülke Genelinde Yapılacak Ortak Sınavların Tarihleri Belli Oldu