Anadolu Eğitim Sendikası AES ve Tüm Eğitim Çalışanları TEÇ-SEN iş bıraktı.

AES: UZMAN-BAŞÖĞRETMENLİĞE KARŞI EYLEMDEYDİK

AES: UZMAN-BAŞÖĞRETMENLİĞE KARŞI EYLEMDEYDİK

Kariyer Basamakları Sınavında tepki vermek, yapılacak olan sınavın yanlışlıklarını ortaya koymak için Anadolu Eğitim Sendikası olarak 5 Eylül’de eylem yaptık. 81 ilde iş bırakma eylemi yaparak genelde ve yerelde basın açıklamasında bulunduk.

Genel Merkezimizin Ankara’da yaptığı eylemde konuşan Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, Öğretmenlik Meslek Kanununun öğretmenler, paydaşlar ile paylaşılmadan 12 madde halinde TBMM’ye geldiğini, komisyon sürecinde sendika olarak eksiklikleri ve doğacak sorunları dile getirdiklerine rağmen ilgili taslakta herhangi bir değişiklik yapılmadan onaylandığını söyledi. Öğretmenliğin zaten bir uzmanlık mesleği olduğunu dile getiren Öğretici konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre ‘öğretmenlik özel bir ihtisas mesleğidir’ denilmesine rağmen mesleğimizin başına uzman-başöğretmen unvanlarının verilmesini doğru bulmuyoruz. Çünkü her öğretmen zaten uzmandır!

Anadolu Eğitim Sendikası olarak 6 Ocak’ta ülkemizin dört bir tarafında sınıflarımıza yakamızda HER ÖĞRETMEN UZMANDIR kokartı ile derse girmiş ve bu ayrıma dikkat çekmiştik.

Mayıs ayında yayımlanan yönetmelik sonrası Danıştay’a dava açmış, sınavın ve diğer sakıncalı durumların iptalini istemiştik. Gelinen noktada öğretmenlere dinlenme zamanları olan yaz tatilinde zorunlu video izletilmiş, bu videolar sonrası da 19 Kasım’da sınav yapılacağı açıklanmıştır.

Öğretmenler odasında ayrımcılığa neden olan, şimdiden velilerin bile öğrencilerini uzman-başöğretmene yazdırma telaşının yaşandığı şu dönemde yapılacak olan sınavında; verilecek olan unvanın da iptalini istiyoruz. Öğretmenler odasında tek statüde öğretmen olmalıdır.

En düşük devlet memuru maaşı alan, yoksulluk sınırının yarısından dahi az olan öğretmenlerin tümünün ücretleri artırılmalı; insan onuruna yaraşır bir ücrete getirilmelidir. Ardından kıdemi dolan her öğretmen unvansız, sınavsız ve şartsız ilgili tazminatlardan yararlanmalıdır.

Öğretmenlerin yetiştirilmesinden, çalışma şartlarından emekliliğine kadar olan süreci içinde barındıracak gerçek bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ihtiyaç vardır. Mevcut haliyle bu meslek kanunu bırakın sorunları çözmeyi, var olan sorunları daha da artırmaktadır.

TBMM açıldığında yapılması gereken ilk iş tüm paydaşların görüşleri ile Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yeniden ele alınmasıdır.

Öğretmenlerin yeni eğitim-öğretim yılında göreve başladıkları ilk gün yaptığımız iş bırakma eylemi sadece bir uyarıdır. Anadolu Eğitim Sendikası olarak öğretmenlerimizin lehine gerekli adımlar atılmazsa eylemlerimizin devam edeceğini buradan iletmek isterim.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili yaşanan sorunlara duyarsız kalmayan tüm eğitim sendikalarını da bir arada olmaya bu konu başlığında tek ses olmaya davet ediyoruz.

TEÇ-SEN TÜRKİYE GENELİNDE İŞ BIRAKTI!

Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği Tüm Eğitim Çalışanlarının Hakkıdır ve Bu Bağlamda Kurum İçi Ayrımcılığa Artık Son Verilmesi Gerektiğini Tüm Türkiye’de Eş Zamanlı İş Bırakarak Meydanlardan Bir Kez Daha Haykırdı.

Eğitim Çalışanlarının Yıllardır Çözülemeyen, Çözülmek İstenmeyen Sorunlarından Birisi Olan   Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinin İstinasız Tüm Eğitim Çalışanlarına Verilmesi Talebimizi Tüm Türkiye Genelinde İş Bırakarak, Meydanlardan Ortak Basın Açıklaması ile Tekrar  Gündemde Yer Bulmasını ve Kurum İçi Çalışma Barışını Derinden Sarsan Bu Ayrımcılığa Bakanlığın Bir An Önce Çözüm Getirmesini  Tüm Eğitim Çalışanları Adına TEÇ-SEN Olarak Meydanlardan Bir Kez Daha Ses Yükselttik.

TEÇ-SEN-TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI

BASIN AÇIKLAMASI-05/09/2022

DEĞERLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI, BASINIMIZIN GÜZİDE TEMSİLCİLERİ;

BUGÜN, 2022-2023 YILI EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA BAŞLIYORUZ. YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA ÇOCUKLARIMIZIN HEYECANINA HEYECAN, KORKULARINA, GELECEKTEN DUYDUKLARI ENDİŞEYE, KARAMSARLIKLARINA BİR UMUT, BİR IŞIK OLMAYI ÇOK İSTERDİK. HAYALLERİNİN PEŞİNDE BİR ÖMÜR BOYU KOŞACAK GENÇLİK VE O HAYALLERİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN SÜREKLİ KENDİNİ YENİLEYEN BİR EĞİTİM SİSTEMİNİ YANİ ÜLKEMİZİ 2100’LERE 2200LERE TAŞIYACAK EĞİTİM MODELİNİ HAYATA GEÇİRMİŞ OLMAYI DA ÇOK İSTERDİK.

2022-2023 YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ BAŞLADIĞI BUGÜN, EĞİTİM ÇALIŞANLARI OLARAK 1 GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPIYORUZ.  YILLARDIR MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN TALEP ETTİĞİMİZ, ISRARCI OLDUĞUMUZ VE SÜREKLİ HALININ ALTINA SÜPÜRÜLEN SORUNLARIN ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜĞÜNÜ VE ARTIK ÇUVALA SIĞMADIĞINI ANLATMAK İÇİN GREVDEYİZ.

SORUNLARIMIZI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ DİLEKÇELERLE ANLATTIK! EYLEMLERLE ANLATTIK! BASIN AÇIKLAMALARI İLE ANLATTIK!  ALANLARA İNDİK ANLATTIK! BÜROKRATLARIMIZA, BAKANLARIMIZA, MÜŞTEŞARLARIMIZA, BAKAN YARDIMCILARIMIZA, GENEL MÜDÜRLERİMİZE, DAİRE BAŞKANLARIMIZA, KURUM MÜDÜRLERİMİZE BİRİNCİ AĞIZDAN ANLATTIK. HİÇ KİMSE BİZE, SİZ HAKSIZSINIZ DEMEDİ, DİYEMEDİ!  LAKİN HİÇKİMSE DE ÇÖZÜM İÇİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMADI, KOYAMADI. ŞİMDİ İSE EĞİTİM ÇALIŞANLARI OLARAK SORUNLARIMIZI İŞ BIRAKARAK ANLATACAĞIZ.

-YILLARDIR ANLATIYORUZ. EĞİTİM ÇALIŞANLARI CUMHURBAŞKANLIĞI, MİLLETVEKİLLERİ, BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE SANDIK BAŞKANI OLURKEN, HALA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINCA YAPILAN MERKEZİ SİSTEM SINAVLARINDA EĞİTİM ÇALIŞANLARININ NEDEN SALON BAŞKANI VEYA SALON GÖZCÜSÜ OLAMADIĞINI, BU KONUDA BİR YÖNERGE DEĞİŞİKLİĞİNİN NEDEN YAPILMADIĞINI VEYA YAPILAMADIĞINI ANLAYAMIYORUZ. ANLAMDA VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ DA SINAVLARDA SALON BAŞKANI VE SALON GÖZCÜSÜ OLMASI İÇİN GREVDEYİZ.

-KAMUDA GÖREV YAPAN 2 MİLYON KAMU ÇALIŞANINA 1 KALEMDE 3600 EK GÖSTERGE VERİLİP, 250 BİN KAMU ÇALIŞANININ KAPSAM DIŞI BIRAKILMASINA, 2 YILLIK YÜKSEK OKUL MEZUNLARINA 3600 EK GÖSTERGE VERİLİP LİSANS MEZUNU OLAN KAMU ÇALIŞANLARINA 3600 EK GÖSTERGE VERİLMEMESİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN  1.DERECEYE GELEN TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA 3600 EK GÖSTERGE VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

-KAMUDA AYNI İŞİ YAPAN PERSONELLER ARASINDA 4BLİ, 4A,LI, SÖZLEŞMELİ, ÜCRETLİ GİBİ FARKLI İSTİHDAM MODELLERİNE HALA NEDEN DEVAM EDİLDİĞİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ.  “BİZ BUGÜN, TÜM SÖZLEŞMELİ PERSONELLERİN KADROYA GEÇİRİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.”

-KAMUDA GÖREV YAPAN İŞÇİLERİMİZE 2 TAM MAAŞ, 4 YARIM MAAŞ VE TOPLAMDA 6 İKRAMİYE, EMEKLİLERİMİZE İSE YILDA 2 KERE BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLİRKEN HALA KAMU ÇALIŞANLARINA NEDEN BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMEDİĞİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA DA BAYRAMLARDA 1 MAAŞ TUTARINDA BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

-SİYASİ PARTİLERİN SEÇİMDE SÖZ VERDİĞİ, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE YILLARDIR BEKLETİLEN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI PERSONELLERİNİN 1 DEFAYA MAHSUS EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN KADROYA ATANMASI HAKKINDAKİ KANUNİ DÜZENLEMENİN HALA VE NEDEN MECLİS GENEL KURULUNA GETİRİLMEDİĞİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ TAMAMEN KALDIRILMASI İÇİN GREVDEYİZ.

-KARİYER VE LİYAKAT KAPSAMINDA YAPILMASI GEREKLİ OLAN GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAV TAKVİMLERİNİN HALA AÇIKLANMAMASINI ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN, GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARININ 2 YILDA BİR HER KADRO İÇİN YAPILMASI, DERECE KISITLAMASININ KALDIRILMASI VE SÖZLÜ SINAV UYGULAMASINA SON VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

-KURUM İÇİ GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELERİN, BİRİLERİ İÇİN ÖDÜL, VE MÜKAFAAT, BİRİLERİ İÇİNSE CEZA VE ISLAH OLARAK UYGULANDIĞI BİLİNDİĞİ HALDE KURUM İÇİ GEÇİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİNİN NEDEN ÇIKARILMADIĞINI ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN KURUM İÇİ GEÇİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİMİZİN BİR AN ÖNCE ÇIKARILMASI İÇİN GREVDEYİZ.

-KULLANILMAYAN YILLIK İZİNLER İÇİN ÜCRET VERİLMEMESİNE, HAFTA SONUNA DENK GELEN İZİNLERİN, HALA YILLIK İZİNLERDEN DÜŞÜRÜLMESİNİ ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN YILLIK İZİNLERİN KULLANILMAYAN GÜNLERİNİN ÜCRETLE KARŞILANMASI VE HAFTA SONUNA DENK GELEN İZİNLERİN YILLIK İZİNLERDEN DÜŞMEMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

-BİZ ÇOCUKLARIMIZ EŞİT YARIŞSIN DERKEN, DPY VE BURSLULUK SINAVLARINDA SADECE ÖĞRETMEN ÇOCUKLARINA UYGULANAN %5’LİK KONTENJANIN NEDEN HALA KALDIRILMADIĞINI ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN DPY VE BURSLULUK SINAVLARINDA UYGULANAN %5’LİK ÖĞRETMEN ÇOCUĞU KONTENJANININ KALDIRILMASI İÇİN GREVDEYİZ.

-TÜRKİYE’DE EĞİTİM KALİTESİNİN ARTMASINA HİÇBİR FAYDASI OLMAYAN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN, SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN, DÜZ ÖĞRETMEN, UZMAN ÖĞRETMEN VE BAŞÖĞRETMEN GİBİ FARKLI APOLET UYGULAMALARINA SON VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINCA TÜM İLLERDEKİ PROMOSYON İHALELERİNİN TAMAMININ İPTAL EDİLİP, 1 MİLYONDAN FAZLA EĞİTİM ÇALIŞANI İÇİN BAKANLIKÇA MERKEZİ PROMOSYON İHALESİNİN YAPILMASI VEYA TÜM PROMOSYON İHALELERİNİN İPTAL EDİLEREK, GÜNÜN ŞARTLARINA UYGUN OLARAK YENİDEN PROMOSYON İHALELERİNİN YAPILMASI İÇİN GREVDEYİZ.

Öğretmenlik bir uzmanlık mesleğidir Öğretmenlik bir uzmanlık mesleğidir

-OKULLARI YENİ ÖĞRETİM YILINA, HİZMETLİSİ, MEMURU, TEKNİSYENİ, MİMARI, MÜHENDİSİ, ŞEFİ, ŞUBE MÜDÜRÜ, OKUL MÜDÜRÜ, ÖĞRETMENİ, İL-İLÇE MÜDÜRÜ, SAYMANI, ŞOFÖRÜ HEP BİRLİKTE HAZIRLIYORUZ.

YAZ DÖNEMİNDE OKUL VE KURUMLARIN KALORİFER BAKIM ONARIMINI, SINIFLARIN ISINMASIYLA İLGİLİ İŞ VE İŞLEMLERİN YAPILMASI, SINIFLARIN TEMİZLİĞİ, BADANA BOYA GİBİ İŞLEMLERİN YAPILMASI, OKUL GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI, ÖĞRENCİ YEMEKLERİNİN HAZIRLANMASI, BAHÇE DÜZENLENMESİNİN YAPILMASI, KÖMÜRLERİN TAŞINMASI, SINIF DÜZENİNİN HAZIRLANMASI, ÜCRETSİZ DERS KİTAPLARININ DAĞITIMI VE TASNİFİ YARDIMCI HİZMETLER SINIFI PERSONELLERİMİZ TARAFINDAN YAPILIYOR.

YİNE OKUL VE KURUMLARIN KAPI, PENCERE BAKIM ONARIMI, TAMİRATI VB. TÜM İŞLEMLERDE TEKNİSYEN VE TEKNİKER EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TARAFINDAN, OKUL YAPIMI, ONARIMI, DERSLİK YAPIMI, ONARIMI GİBİ TÜM İŞ VE İŞLEMLER TEKNİSYEN, TEKNİKER MÜHENDİS, MİMAR OLAN TEKNİK HİZMETLER SINIFI PERSONELLERİMİZ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

YİNE, KURUM İÇİ YAZIŞMALAR, GÖREVE BAŞLAMA – AYRILMA GİBİ İŞLEMLER, EĞİTİM YILI ÇALIŞMA TAKVİMLERİ, OKUL KAYIT İŞLEMLERİ, ÖĞRENCİ TAŞIMA İHALELERİ, ÖZEL OKULLARIN AÇILMASI, SÜRÜCÜ KURSLARI SINAVLARININ PLANLANMASI, YAPILMASI, TEFTİŞ, TERFİ İŞ VE İŞLEMLERİ, İL İÇİ KOORDİNASYONUN VE İNTİKALLERİN SAĞLANMASI, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ TEMEL POLİTİKALARININ OKUL VE KURUMLARA AKTARILMASI, SINAV SORULARININ MERKEZDEN TAŞRAYA GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE TAŞINMASI, SEMİNER PLANLARININ HAZIRLANMASI, MAAŞ, ÖZLÜK DOSYALARININ HAZIRLANMASI GİBİ TÜM İŞ VE İŞLEMLER İSE GENEL İDARİ HİZMETLER SINIFI PERSONELLERİMİZ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

OKUL VE KURUMLARIMIZIN YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA HAZIRLANMASI İLE İLGİLİ TOPYEKUN BİR MÜCADELE VERİYORUZ. ANCAK, 1 MİLYON EĞİTİM ÇALIŞANINA ÖDENEN ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİNDEN NEDEN DIŞLANDIĞIMIZI, KAPSAM DIŞI BIRAKILDIĞIMIZI ANLAYAMIYORUZ VE ANLAM VEREMİYORUZ. BİZ BUGÜN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA GÖREV YAPAN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TÜMÜNE ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİNİN VERİLMESİ İÇİN GREVDEYİZ.

EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ BAŞLANGIÇ GÜNÜNDE GREV KARARI ALMIŞ OLMAKTAN MUTLU DEĞİLİZ. VELİLERİMİZDEN VE ÖĞRENCİLERİMİZDEN HAKLARINI HELAL ETMELERİNİ İSTİYOR, YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ VELİLERİMİZE, ÖĞRENCİLERİMİZE, EĞİTİMCİLERİMİZE, EĞİTİM ÇALIŞANLARINA, ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLERİZ.

TEÇ-SEN – TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI

BASK -BAĞIMSIZ KAMU GÖREVLİLERİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU