data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

MEB, Kaybettiği davalarda nasıl hareket edileceğini açıkladı
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Bazı valilikler tarafından kaybedilen davalarda mahkeme kararlarının nasıl uygulanacağı konusunda bakanlıktan görüş istenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü çeşitli tarihlerde gönderdiği cevabi yazılarında özetle "Anayasanın 138 inci maddesinde, "Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare mahkeme kararlarını hiçbir suretle degistiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez." denilmekte, 2577 sayılı Idari Yargılama Usulü Kanununun 28 inci maddesinde de, Danıstay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına iliskin kararlarının icaplarına göre idarenin gecikmeksizin islem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecbur oldugu ve bu sürenin hiçbir sekilde kararın idareye tebliginden baslayarak otuz günü geçemeyecegi düzenlenmistir.
İdari islemlerin hukuka uygunluk denetiminin yapıldıgı bir iptal davasında, hukuka aykırı bulunarak idari islemin iptal edilmesi durumunda, bu iptal kararının geriye yürüyen sonuçlar dogurdugu idare hukukunun bilinen ilkelerindendir.
Diger yandan; mahkeme kararının icabına göre islem tesis edilmesinden amaç, mahkeme kararının gerekçesi ve hüküm fıkrasının bir bütün olarak degerlendirilerek islem tesis edilmesidir. Bu kapsamda, maddi ve hukuki sartlara göre uygulama kabiliyeti bulunan kararların aynen ve gecikmeksizin uygulanması, idare açısından hukuki zorunluluktur.
" ifadelerine yer verildi

İşte o yazılar:

Cihat KARAKUŞ

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol