data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

İdari izinli sayılan yönetici ve öğretmenlere ek ders ödenir mi?
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

2020-2021 Öğretim yılının başladığı günden itibaren Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile idari izinli sayılan yönetici ve öğretmenlere ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği konusunda tereddüt bulunmaktaydı. Cumhurbaşkanlığı genelgesinde “idari izinli sayılanlar bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak…” ibaresine yer verilmesi nedeniyle “fiilen” kavramından dolayı ek ders ödenip ödenmeyeceği tereddüt oluşturmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 22.12.2020 tarih ve 18301912 sayılı yazısında konuyu açıklığa kavuşturmuştur. Bakanlık yazısında “2020-2021 eğitim öğretim yılının başladığı 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren uzaktan ve/veya yüz yüze eğitim yoluyla eğitim öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir.

Bu süreçte yönetici ve öğretmenlerin, gerek yukarıda belirtilen Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı gerekse Cumhurbaşkanlığının 29.05.2020 tarihli ve 2020/8 sayılı Genelgesi kapsamında üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılmaları mümkün bulunmamaktadır.

2020-2021 eğitim öğretim yılında uzaktan ve/veya yüz yüze eğitim yoluyla eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütülmekte olduğu göz önünde bulundurulduğunda; yönetici ve öğretmenlerin genel idari izinli olmadıkları, öğrencilerin de sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmadıkları açıktır.

Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığının 29.05.2020 tarihli ve 2020/8 sayılı Genelgesinin ikinci paragrafında yer alan; "... Bu personel amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevlerine döneceklerdir." açıklamasında da belirtildiği üzere, bu kapsamda verilen idari izin kesintisiz bir süreci kapsamamaktadır.

Bu nedenle eğitim kurumu yönetici ve öğretmenlerinden Cumhurbaşkanlığının 29.05.2020 tarihli ve 2020/8 sayılı Genelgesi kapsamında idari izinli sayılanların, 2020-2021 eğitim öğretim yılında yapılan ek ders ücreti ödemeleri bakımından, gerek Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararının yukarıda belirtilen hükmü gerekse Cumhurbaşkanlığının 29.05.2020 tarihli ve 2020/8 sayılı Genelgesinin ikinci fıkrası kapsamında aylık karşılığı ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılmaları mümkün bulunmamaktadır.

Buradan hareketle 2020-2021 eğitim öğretim yılında yönetici ve öğretmenlerin ek ders ücretinden ne şekilde yararlandırılacakları, daha önce birer örneği de Valiliğinize gönderilen ilgi (d, e, f) yazılarda belirtilmiştir. Bu yazılarda, yönetici ve öğretmenlerin yalnızca fiilen yürüttükleri görevler karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılabilecekleri de ayrıca vurgulanmıştr.” ifadelerine yer verilmiştir.

Bakanlığın bu açıklamaları uyarınca covid-19 salgını nedeniyle idari izinli sayılan okul yöneticisi ve öğretmenlere, idari izinli sayıldıkları süre boyunca ek ders ücreti ödenemeyecektir.İşte bakanlık yazısı:
Cihat KARAKUŞ

 

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
eskarani 4 ay önce

pandemi döneminde öğretmen fedakarlığı dikkate alınmalı ve ek ders ücretlerine zam yapılmalı. her şeye altı ayda yüzde yüz zam geldi.

Avatar
eskarani 4 ay önce

i̇dari izinli olsalarda kendilerinden kaynaklamadığı için ek ders ücretleri ödenmelidir

Avatar
Nazlum 3 ay önce

"..FİİLEN YERİNE GETİRMİŞ SAYILIR.." diyen CB genelgesini okus pokus yaparak bir paragraf sonra " ..FİİLEN YAPILMADIĞI İÇİN EK DERS ÖDENMEZ.." şeklinde çevirebilen MEB açıklamasını okuyunca zekamdan şüphe etmeye başladım.

Avatar
Ergin 3 hafta önce

Çok önceden çıkmış normal zamanda uygulanan ek ders yönetmenliği ve 28/08/2019 yılında karar alan hakem heyeti nedense bu yazıyla dikkate alınmış 2020/8 2020//11 Cumhurbaşkanlığı Genelgeleri pandomim sürecinde çıkmasına rağmen hiçe sayılmıştır. Yazının dayanaklarını çoğu pandemi öncesi alınan ya da çıkarılan yönetmelik ya da kararlardır Ucu açık bırakılan hizmetine ihtiyaç bulunduğu anda çağrılır ifadesi nedense okul yöneticileri tarafından pek bir rağbet görmüş haftanın en az üç günü okulda çalışmak zorunda kalan idarecilere ek ders ödenmedin diyor