data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Sözleşmeli öğretmenlerin doğum izninde maaşlarından kesinti yapılır mı?
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 9'uncu maddesinin üçüncü fıkrasında; "Sözleşmeli kadın personele, doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süre ile ücretli doğum izni verilir. Çoğul gebelik halinde, doğum öncesi sekiz haftalık izin süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesinde, sağlık durumunun uygun olduğunu doktor raporu ile belgeleyen sözleşmeli kadın personel, isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, sözleşmeli kadın personelin isteği halinde doğum öncesi çalıştığı süreler, doğum sonrası izin süresine eklenir. Doğum izni sebebiyle Sosyal Güvenlik
Kurumunca ödenen geçici iş göremezlik ödeneği ilgilinin ücretinden düşülür."
denilmektedir.


Bu çerçevede, doğum izni kullanan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşme ücretlerinden, bu süreler için Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen geçici iş göremezlik ödeneği dışında herhangi bir kesinti yapılmaması gerektiği değerlendirilmektedir.

İşte o yazı;

Ahmet KANDEMİR

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol