Okul öncesinden üniversiteye kadar tüm kademelerde matematik beceri ve yeterliklerini artırmak; öğrencilerimizin eğlenerek, oynayarak öğrenmelerini sağlamak; tüm kademelerdeki öğretmenlerimizin matematik alanında mesleki gelişimlerini desteklemek hedefleriyle Matematik Seferberliği başlattık.

Türk Kültürü ve Medeniyeti Ders Programı İçin Uzmanlar Maarif’te Buluştu Türk Kültürü ve Medeniyeti Ders Programı İçin Uzmanlar Maarif’te Buluştu

Sevgili öğrenciler,

“Eğlen, Keşfet, Öğren” sloganıyla kurduğumuz bu sitede amacımız öğretim programına bağlı olmadan matematiğin günlük hayattaki yerini sizlere animasyonlar, videolar, etkileşimli içeriklerle sunarak matematiği keşif süreçlerinizi desteklemek; sınıfta öğrendiklerinizi dijital oyunlarla eğlenerek pekiştirmenizi sağlamaktır. Ayrıca takıldığınız konuları tekrar edebilmeniz için konu özetleri ve konu anlatım videolarıyla sınıf içi öğrenme süreçlerinizi de destekliyoruz.

Değerli öğretmenler,

Platformumuzun bir diğer amacı da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise matematik öğretmenlerimizin sınıf içi uygulamalarını desteklemek üzere materyal uygulama örneklerine yer vermektir. Sitemizde bulunan diğer tüm içerikleri de sınıf içi uygulamalarınızda, örneğin derse başlarken öğrencilerinizin konuya ilgisini çekmek veya bir konunun geçmişten bugüne gelişimini göstermek amacıyla kullanabilirsiniz.

Sitemizde 6 ana başlık bulunmaktadır.

 • Hayat ve Matematik ana başlığı üç alt başlıktan oluşmaktadır:
  • İlginç Matematik: Öğretim programımızın ötesinde günümüzde gittikçe genişleyen ve derinleşen matematik bilgilerini etkileşimli içeriklerle sizlerle paylaşıyoruz.
  • Doğa ve Yaşamda Matematik: Günlük hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkan durumların içindeki saklı matematiği açığa çıkarıyoruz.
  • Matematik İspatları: Çeşitli konularda sıklıkla karşılaştığımız formüllerin ispatlarını eğlenceli animasyonlarla sizlere sunuyoruz.

 • Tarihsel Gelişim: Geçmişten günümüze matematiğin gelişimini, ünlü matematikçileri ve önemli matematik kavramlarını kronolojik olarak takip edebilirsiniz.
 • Oyunlar: Kazanımlarla uyumlu şekilde hazırlanan oyunlarımızla sınıfta öğrendiklerinizi eğlenceli şekilde tekrar edebilirsiniz.
 • Konular: Özet sunular ve anlatım videolarıyla konu tekrarları yapabilirsiniz.
 • Matematik Materyalleri: Soyut matematik kavramlarını somutlaştırarak daha iyi kavrayabilirsiniz.
 • Duyurular: Bu bölümde sitemize eklenen yeni içerikler ile matematik seferberliği kapsamında yürütülen diğer çalışmalarla ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

İlerleyen dönemde sitemize eklemeyi planladığımız bazı başlıklar arasında Sanal Müze, Mesleğimde Matematik, İyi Örnekler, Haftalık Soru/ Bulmaca Köşesi bulunmaktadır. Her geçen gün zenginleşecek içeriklerimizle matematiği keyifli hale getirerek anlamayı kolaylaştıracak ve matematikte daha başarılı olma yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.

Matematik Dijital Eğitim Platformu Matematik EBA için tıklayınız.

Bakanlığımız ile TÜBİTAK iş birliği ile yürütülen Matematik Seferberliği kapsamında öğretmen ve öğrencilerimiz için yeni bir kaynak oluşturmak amacıyla hazırlanan Matematik Dijital Eğitim Platformu gerçekleştirilen törenle erişime açıldı.

Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER ile protokol üyelerinin katılımlarıyla Gölbaşı Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli'nde düzenlenen törenle "Matematik Dijital Eğitim Platformu" erişime açıldı.

Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER, törende yaptığı konuşmada Türkiye'nin son yirmi yılda eğitimin yanında tüm alanlarda vatandaşların kitlesel olarak hizmete kavuştuğu bir dönem olduğunu vurguladı ve "Matematik Dijital Eğitim Platformunun gerçekleştirilmesi sürecine emek ve destek veren Bakanlık personeline, TÜBİTAK Başkanımızın şahsında TÜBİTAK'ta bu sürece katkı veren herkese teşekkürlerini ifade etti.

Matematik Dijital Eğitim Platformu öğrencilerimiz için öğretim programına bağlı olmadan matematiğin günlük hayattaki yerini; animasyonlar, videolar, etkileşimli içeriklerle sunmayı ve matematiği keşfetme süreçlerini desteklemeyi amaçlıyor. Ayrıca konu özetleri ve konu anlatım videolarıyla sınıf içi öğrenme süreçlerini de destekliyor.

Matematik Dijital Eğitim Platformu sitesinde;

1. Hayat ve Matematik

2. Tarihsel Gelişim

3. Oyunlar

4. Konular

5. Matematik Materyalleri

6. Duyurular

olmak üzere altı başlık altında materyaller ve içeriklerin yer aldığını belirten Genel Müdürümüz Halil İbrahim TOPÇU, Matematik Dijital Eğitim Platformu'nda; Sanal Müze, Mesleğimde Matematik, İyi Örnekler, Haftalık Soru/ Bulmaca Köşesi gibi farklı başlıklara yönelik olarak materyallerin ve içeriklerin hazırlanarak yayımlanmasının planlandığını ifade etti.

Matematik Dijital Eğitim Platformu için tıklayınız.

https://matematik.eba.gov.tr/

23-08-202223-08-202223-08-202223-08-202223-08-202223-08-2022