Anadolu Eğitim Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak “2022 Yaz Tatili Mazerete Bağlı Yer Değişikliği” döneminde mazerete bağlı yer değişikliği yapılamayan öğretmenler için il-ilçe emri verilmesini talep ettik.

EĞİTİM İŞ’ten Twitter Etkinliği EĞİTİM İŞ’ten Twitter Etkinliği

 Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

Sayı:   3008-22/6949                                                                                    Tarih:22/08/2022

Konu: Mazerete Bağlı Yer Değişikliğinde İl-İlçe Emri Verilmesi

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

    İlgi: a) T.C. Anayasası

           b) 2022 Yaz Tatili Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği  Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme  Duyurusu 

            Bilindiği üzere bakanlığınız tarafından “2022 Yaz Tatili Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme” duyurusu yayınlanmıştı. Söz konusu duyuruya göre mazerete bağlı yer değiştirmeler, norm kadro açığına göre öğretmenlerin tercihlerine göre hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır.

       

           Belirtmek gerekir ki; öğretmenler iller arasında veya il içinde durumlarına uygun norm açığı bulunan kuruma atansalar dahi, aile olarak birbirinden uzak kalan eşler ile sağlık özrüne uygun hastaneye olan uzaklık veya eşinin bulunduğu yerleşim yeri gözetilmeden atamasının yapılması sorunu çözmeyecektir. Bu durumda arasında yüzlerce kilometre mesafeler bulunan iller ve ilçeler olduğu düşünülürse, mazerete bağlı yer değişikliği amacına ulaşmamış olacaktır.

          Bundan dolayı mazerete bağlı yer değişikliğinde il-ilçe emrinin uygulanması büyük önem taşımaktadır. Atamaların amacına ulaşması için ve öğretmenlerimizin görevlerini yerine getirirken mazeretini düşünmeye devam etmemesi için il-ilçe emri büyük gerekliliktir.

         

          Gereğini arz ederiz.

MAZERETE BAĞLI YER DEĞİŞİKLİĞİNDE İL-İLÇE EMRİ VERİLMELİDİR