Memur-Sen Konfederasyonu ile Moğol Sendikaları Konfederasyonu (CMTU) arasında daha önce uzlaşmaya varılan işbirliği protokolü İstanbul’da düzenlenen bir toplantıyla yeniden imzalandı.

Emek ve hak mücadelesini uluslararası alanda da güçlendirmek isteyen Memur-Sen Konfederasyonu, bu amaçla gerçekleştirdiği işbirliği anlaşmalarına da devam ediyor.

Moğolistan Sendikaları Konfederasyonu (CMTU) ile birlikte daha önce uzlaşmaya varılan işbirliği protokolü kapsayıcı bir şekilde yenilendi. İstanbul’da gerçekleştirilen protokol törenine Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Emin Esen ve Mehmet Bayraktutar, CMTU Genel Başkanı Erdenebat Sukhbaatar ve yönetim kurulu üyeleri ile her iki konfederasyondan dış ilişkiler uzmanları katıldı.

MEB; Günlük Programı MEB; Günlük Programı

cmtu4Toplantıda konuşan ve Memur-Sen’in çalışmaları hakkında heyete bilgi veren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, dünyada artan enflasyon, savaş, siyasi ve ekonomik krizlere karşı emek dünyasının işbirliğini artırması gerektiğini belirterek “Memur-Sen olarak 1 milyonu aşkın kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük emek örgütüyüz. Toplu sözleşmelerde ve sosyal diyalog mekanizmalarında üyelerimizin ve kamu görevlilerinin hakları için mücadele ederken bir yandan da küresel sorunlara ve değişimlere karşı emek sorumluluk bilinciyle faaliyet alanlarımızı genişletmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Moğol Sendikaları Konfederasyonu CMTU ile daha önce yapılan işbirliği protokolünü yenilemekten de memnun olduklarını söyleyen Yalçın, “Dünyanın her yerine uzanan geniş bir işbirliği ağımız var. Emek örgütleri olarak daha fazla bir araya gelmeli ve ortak kaygılarımız, hedeflerimiz konusunda daha kapsamlı çalışmaları hayata geçirmeliyiz. CMTU ile yaptığımız işbirliğini bu anlamda önemsiyoruz. Sizleri ülkemizde ağırlamaktan dolayı da memnunuz” diye konuştu.

cmtu3CMTU Genel Başkanı Erdenebat Sukhbaatar ise Memur-Sen ile bir arada olmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek Memur-Sen’in misafirperverliğinden ve gösterdikleri dayanışmadan dolayı teşekkür etti.

Konuşmalarından ardından ise işbirliği protokolü Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve CMTU Genel Başkanı Erdenebat Sukhbaatar tarafından imzalanarak hatıra fotoğrafı çektirildi.

İki konfederasyon arasında imzalanan işbirliği protokolü ortak eğitim, kültür ve diğer sendikal çalışmaları kapsıyor. cmtu1