data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Unvan değişikliği sınavı ek kılavuzu yayınlandı
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Milli Eğitim Bakanlığı Aralık 2020 tarihinde yapacağı unvan değişikliği sınavını koronavirüs tedbirleri kapsamında 2021 yılına ertelemiş ve 2021 yılı ocak ayında yayınladığı yazı ile de bu sınavın 2-4 mart tarihleri arasında yapılacağını bildirmişti.

Bakanlık valiliklere gönderdiği 04.02.2021 tarih ve 20200741 sayılı yazı ekinde unvan değişikliği sınavı ek klavuzunu yayınladı. Klavuda yer verilen takvime göre daha önce müracaat edemeyenler için ek başvurular 4-9 şubat tarihleri arasında alınacak, daha önce sınava müracaat edenler ise sınava girecekleri e-sınav salonlarını tercih edeceklerdir.

İşte bakanlık yazısı ve ek sınav kılavuzu:
 

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MERKEZ VE TAŞRA TEŞKİLATI UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI EK KILAVUZU

GENEL AÇIKLAMA

Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatında norm kadro açığı ile hizmet gereklerine göre münhal kadrolar için yapılacak unvan değişikliği yazılı sınavı, Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla ileri bir tarihe ertelenmişti.

Koronavirüs salgın sürecinin devam etmesinden dolayı toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve sınavın yapılmasına ilişkin beklentinin karşılanmasından hareketle; gerek daha önce başvuruda bulunamayanların, gerekse başvuruda bulunup sınav ücretini yatıramayanların ve bu sınava ilişkin başvuru şartlarını sonradan kazananların mağduriyetlerinin de giderilmesi bakımından söz konusu sınav Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) tarafından 02 - 04 Mart 2021 tarihleri arasında e-Sınav salonlarında elektronik olarak 81 İl e-Sınav merkezlerinde uygulanacaktır.
 

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ e-SINAV TAKVİMİ

SINAV BAŞVURUSU

SINAV ÜCRETİ YATIRMA

FOTOĞRAFLI GİRİŞ BELGESİ ALIM

SINAV

SONUÇLARIN İLANI

04/02/2021 09/02/2021 (saat 23:59'a kadar)

10/02/2021 11/02/2021 (saat 23:59'a kadar)

23/02/2021

02/03/2021 03/03/2021 04/03/2021

22/03/2021

SINAV BAŞVURUSU

Daha önce başvuruda bulunanlarla birlikte, gerek daha önce başvuruda bulunamayanların, gerekse başvuruda bulunup sınav ücretini yatıramayanların ve bu sınava ilişkin başvuru şartlarını sonradan kazananların tamamı Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) başvuru ekranından giriş yapabileceklerdir.

Başvuru ekranında yeni başvuracak adaylar ile önceden başvuru yapan adaylar; başvuru ekranından görev yaptığı mahallin asıl sınav merkezi olacak şekilde ayrıca üç yedek sınav merkezi seçecek ve adaylar " Görev yaptığım ilde bulunan e-Sınav merkezinin oturum kontenjanının dolması hâlinde yol masrafı ve yevmiye giderlerimin karşılanması şartıyla Bakanlıkça belirlenen il dışı merkezde sınava girmeyi kabul ediyorum." kutucuğunu işaretleyeceklerdir.

Ayrıca engelli adaylar sınav hizmet taleplerini güncelleyeceklerdir.


SINAV ÜCRETİ

Sınava girecek adaylar, kişi başı sınav ücreti olarak KDV dâhil 100 (yüz) TL'yi (daha önce sınav ücretini yatıranlar hariç) , katılacakları sınavın adıyla sınav uygulama takviminde belirtilen tarihler arasında MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına: https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartıyla veya T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının internet bankacılığı ya da ATM'leri üzerinden yatırabileceklerdir.
 


SINAV UYGULAMASI

 1. Adaylar, aynı branştan/unvandan aynı oturumda sınava katılacak şekilde öncelikli olarak görev yaptıkları ilde bulunan e-sınav merkezlerinde sınava katılacaklardır. Ancak branş/unvan bazında aday sayısının ilde bulunan e-sınav salonlarının kapasitesinden fazla olması durumunda, adaylar tercih ettikleri farklı ilde bulunan e-sınav merkezlerinde sınava alınabilecektir. Adayın sınav yerinin belirlenmesi için, e-sınav merkezlerinin bir oturumluk kontenjan sayısının aşılması durumunda kullanılmak üzere adayın görev yaptığı il, asıl sınav merkezi olmak üzere ayrıca üç yedek sınav ili seçmesi sağlanacak, ayrıca kendilerinden "Görev yaptığım ilde bulunan e-Sınav merkezinin oturum kontenjanının dolması hâlinde yol masrafı ve yevmiye giderlerimin karşılanması şartıyla Bakanlıkça belirlenen il dışı merkezde sınava girmeyi kabul ediyorum." şeklinde beyanda bulunacaklardır.

 2. Görev yaptığı ilde bulunan e-sınav salonlarına yerleştirilemeyen adaylar tercih ettikleri farklı bir ilde sınava katılmaları durumunda, adayların yol masrafı ve yevmiye giderleri bağlı oldukları merkez teşkilatı birimleri ve il/ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından karşılanacaktır.

 3. Adayların sınava katılacakları tarih ve oturum saatleri, başvuruların tamamlanmasından sonra aynı branştan/unvandan sınava girecek adaylar aynı oturumda olmak üzere, aday sayısı ve ilde bulunan e- sınav salonlarının kapasiteleri dikkate alınarak belirlenecek; aday kimlik bilgileriyle adayın fotoğrafı, sınava katılacağı branş/unvan, sınav merkezi, sınav tarihi, oturum saati vb. bilgileri sınav giriş belgesinde yer alacaktır.

 4. Adaylar, sınav giriş yeri belgesinde belirtilen sınav/oturum saatinden en geç 30 dakika önce sınav yapılacak merkezde hazır bulunacaklardır.

 5. Adaylar, geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı onaylı sınav giriş belgesi ile sınava alınacaklardır.

 6. Sınav/oturum başlama saatinden itibaren 15 dakika içinde gelen aday/adaylar sınava alınır, ancak bu aday/adaylara ek süre verilmez. Adaylar, sınav/oturum başladıktan sonra ilk 15 dakika hiçbir nedenle salondan dışarı çıkamaz. Bu sürelerin uygulanmasında e-sınav salonunda bulunan sınav görevlilerine ait bilgisayardaki sistem saati baz alınır. Mücbir sebeple bir adayın salondan ayrılması durumunda geç gelen aday/adaylar sınava alınmayacaklardır.

 7. Sınav başladıktan sonra salondan ayrılan aday/adaylar tekrar sınav salonuna alınmayacaklardır.

 8. Adaylara, eşit puan ağırlıklı toplam 50 adet çoktan seçmeli (5 (beş) seçenekli) soru sorulacaktır. Sınav, sınav takviminde belirtilen tarihlerde 75 (yetmiş beş) dakikalık oturum hâlinde düzenlenecektir.


   

  Ek kılavuz için tıklayınız.

  Kılavuz için tıklayınız.

  Ek-1 Merkez ve Taşra Teşkilatı Unvanlar Bazında Boş Kadro Sayılarını Gösteren Tablo için tıklayınız.

  Ek-2 Unvan Değişikliği Yazılı Sınavı Konu Başlıkları, Ağırlık Yüzdeleri ve Soru Sayılarını Gösteren Tablo için tıklayınız.

  Ek-3 Meslekî ve Teknik Ortaöğretimde Uygulanan Öğretim Programlarının Eşleştirme Tablosu için tıklayınız.


 

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
eskarani 4 hafta önce

bakanlığı personellerini düşünerek tekrardan başvuru açtığı için tebrik ederim.