"MESLEĞİM HAYATIM, AVRUPA'da STAJIM" projemiz kapsamında Avrupa'ya staja göndereceğimiz öğrencilerimiz , öğretmenlerimiz ve öğrenci velilerimizle bilgilendirme toplantısı yaptık.

24 temmuz- 13 Ağustos tarihleri arasında yurt dışında gerçekleştirilecek staj programımıza Elektrik -Elektronik Teknolojisi, Makine Teknolojisi ,Metal Teknolojisi ve Motorlu Araçlar Teknolojisi öğrenci ve öğretmenleri katılacaklardır. Yurt dışı staj programımızın okulumuza öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Reşit PIRNAZ

OSMANİYE / MERKEZOsmaniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü

Anadolu Liselerinde Bütünleşik Fizik-Kimya-Biyoloji Uygulama Laboratuvarı Kurulumu Projesi Anadolu Liselerinde Bütünleşik Fizik-Kimya-Biyoloji Uygulama Laboratuvarı Kurulumu Projesi

MESLEĞİM HAYATIM , AVRUPADA STAJIM

"Mesleğim Hayatım; Avrupa'da Stajım" adlı Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenci Hareketliliği Projemiz hazırlık çalışmaları tamamlandı. 18 öğrenci ve 4 öğretmenden oluşan ilk grubumuz 24 Temmuz 2022'de yola çıktı.     

2019 başvuru döneminde kabul edilen ve bu eğitim öğretim yılında uygulanmakta olan Stajıma Avrupa'da Başlıyorum adlı Erasmus+ projemizin hazırlık çalışmaları tamamlanmıştır. Projemiz hazırlık çalışmaları kapsamında bilgilendirme toplantıları, katılımcı öğrenci seçimi, veli toplantıları gibi yoğun bir hazırlık süreci gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda ilk aşamada Makine, Elektrik/Elektronik, Metal ve Motorlu Araçlar Teknolojileri alanı öğrencilerinden yurt dışında staj yapacak öğrenci sayısının iki katı kadar öğrenci belirlenmiştir. Bu öğrencilere Osmaniye Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde İngilizce kursu verilmiştir. Kurs sonunda yapılan seviye belirleme sınavı sonucu ve diğer secim kriterleri dikkate alınarak staja katılması uygun görülen Makine Alanından 9, Elektrik/Elektronik Alanından 14, Metal Alanından 7 ve Motorlu Araçlar Teknolojileri Alanından 6 öğrenci olmak üzere 36 öğrenci asil olarak seçilmiştir. Kültürel ve pedagojik hazırlık çalışmaları kapsamında 24 Temmuz- 13 Ağustos 2022 tarihlerindeki katılımcı öğrenci velilerimiz ile bir toplantı yapılarak, hareketlilik süreci ve proje kapsamında öğrenci ve veli sorumlulukları, gerçekleştirilecek olan staj süreci anlatılarak, veli ve öğrencilerimiz ile gerekli sözleşmeler imzalanmıştır. Öğrencilerimize ve refakatçi öğretmenlerimize yönelik  19 Temmuz 2022 tarihlerinde seminer düzenlenmiştir. Erasmus Koordinatörü Müdür Başardımcımız Hasan GÜLAY tarafından düzenlenen seminerde staj süreci tüm yönleri ile ele alınmış, gidilecek ülke ve şehir tanıtılmış, staj bölgesindeki sanayi sektörü hakkında bilgi verilmiş, staj yapılacak işletmeler, konaklama, yeme-içme ve kültürel organizasyonlar ile seyahat süreci detaylı olarak anlatılmıştır. Ayrıca, öğrencilerimiz, velilerimiz ve refakatçi öğretmenlerimize yönelik hazırlanan bilgi notları teslim edilmiştir. Tüm bu çalışmalarla birlikte, seyahat için uçak biletlerinin alınmış, transfer organizasyonunun planlanmış, izin ve pasaport işlemlerinin tamamlanmıştır. Tüm hazırlık çalışmalarımızın sonuna gelinmiş olup, 1. Grupta 18 öğrenci 4 öğretmenden oluşan grubumuz 24 Temmuz 2022 tarihinde yola çıkacaktır. Makine Alanından 5, Elektrik/Elektronik Alanından 7, Metal Alanından 3 ve Motorlu Araçlar Teknolojileri Alanından 3 olmak üzere toplam 18 öğrenci Polonya'nın Wroclaw kentindeki proje ortağımız SEMPER AVANTI vakfının organizasyonundaki işletmelerde her alandan birer öğretmen refakatinde 3 hafta süre ile staj yapacaktır. Grubumuz 14 Ağustos 2022 tarihinde Osmaniye'ye dönüş yapacaktır.

20-07-202220-07-202220-07-202220-07-2022