Elektrikli araçlar ile sanayi, enerji, tarım, robotik sektörlerinde ve evlerde kullanılacak cihazlara yönelik bataryaların araştırılması ve üretimine yönelik 2022 yılında Almanya Münster'de 'Batarya Araştırma ve Üretim Merkezinin (Forschungsfertigung Batterizelle-FFB)' kurulması planlanmaktadır. Proje, Münster Üniversitesine (Westfälische Wilhelms Üniversität-WWU) bağlı faaliyet gösteren Münster Elektrokimyasal Enerji Teknolojisi (Münster Electrochemical Energy Technology-MEET) ve Münster Helmholtz Enstitüsü (Helmholtz-Institut Münster-HI MS) ile Aachen'deki Frauenhofer-Üretim Teknolojileri Enstitüsü (Institut für Produktionsteknologie-IPT) ile birlikte yürütülecektir.

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) tarafından 500 milyon Avro ve Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti tarafından 200 milyon Avro destek sağlanacaktır. Bu projeyle birlikte eyaletin batarya için uluslararası alanda birinci ligde yer alması hedeflenmektedir. Proje üzerinde birçok bilim insanı çalışmakta olup, farklı ülkelerden doktora öğrencileri de bu alanda çalışma yapmaktadır.

Bununla birlikte, Münster Üniversitesinde 1 Temmuz 2020 tarihinde 'Uluslararası Batarya Kimyası, Karakterizasyon, Analiz, Geri Dönüşüm ve Uygulama Enstitüsü (BACCARA)' isimli bir Araştırma Enstitüsü kurulmuştur. Enstitünün kurucu ortakları arasında Münster Üniversitesine bağlı Batarya Araştırma Merkezi MEET, Kimya ve Eczacılık Bölümü ile Araştırma Merkezi Jülich'e bağlı Münster Helmholtz Enstitüsü yer almaktadır.

Uluslararası Enstitü, tüm uzmanlıklara sahip kimyagerlere ve malzeme bilimcilerine açıktır.  Ocak 2022 yılında başvuru yapılabilecektir. İlgili Araştırma Enstitüsünde 5 yıl boyunca 15'erlik üç grup olmak üzere toplam 45 doktora öğrencisinin yetiştirilmesi planlanmaktadır. Enstitüde, Münster Üniversitesinden ve Helmholtz Enstitüsünden 20'den fazla profesör eğitim vermektedir. Halihazırda sekiz ayrı ülkeden toplam 26 öğrenci eğitim görmektedir.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti, BACCARA'yı beş yıllık bir süre içinde 9,5 milyon Avro ile finanse ediyor.

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgilere aşağıda yer alan linklerden ulaşılabilmektedir;

https://www.uni-muenster.de/Baccara/news/start_second_kohort_baccara.html

https://www.uni-muenster.de/Baccara/about/index.html

Siyaset, Tarikat ve İtaat Üçgeninden ÖSYM Başkanı Çıkmaz! Siyaset, Tarikat ve İtaat Üçgeninden ÖSYM Başkanı Çıkmaz!

https://www.uni-muenster.de/MEET/en/institute/index.html