data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Bilgisayar veya tablet alan öğretmen KDV ödemeyebilir mi?
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

İçinde bulunduğumuz öğretim yılında covid-19 tedbirleri kapsamında ülke genelinde okul ve kurumların tamamında uzaktan eğitime geçilmiştir. Uzaktan eğitime geçilmesi nedeniyle hem öğretmenlerde hem de öğrencilerde yoğun bir şekilde bilgisayar, tablet ve telefon ihtiyacı oluşmuştur. Teknolojik cihazlara bir anda aşırı talep olması nedeniyle özellikle bilgisayar ve tabletlerde anormal düzeyde fiyat artışları meydana gelmiştir. Arz talep dengesinde sıkıntı yaşanması da fiyatların aşırı yükselmesine sebebiyet vermiştir. Evinden uzaktan eğitim yapacak olan öğretmenlerin ihtiyaç duyduğu bilgisayar ve tablet alımında Milli Eğitim Bakanlığı veya Maliye Bakanlığı’nca öğretmenlere herhangi bir kolaylık sağlanmamıştır. Peki, halen yürürlükte olan mevzuat hükümlerine göre uzaktan eğitim yapan öğretmenlere KDV indirimi yapılabilecek midir? Bu konuyu sizler için araştırdık.
 

Halen yürürlükte olan KDV alınmasına dair hükümleri düzenleyen 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 1. maddesinde her türlü mal alımının katma değer vergisine tabii olduğu düzenlenmiştir. İstisnai bir duruma ise mezkur kanunun geçici 23. maddesinde yer verilmiştir. Mezkur kanunun geçici 23. maddesinde “Millî Eğitim Bakanlığına bilgisayar ve donanımlarının bedelsiz teslimleri ile bunlara ilişkin yazılım teslimi ve hizmetleri, bu mal ve hizmetlerin bağışı yapacak olanlara teslim ve ifası 31/12/2023 tarihine kadar Katma Değer Vergisinden müstesnadır.

Bu kapsamda yapılan teslim ve hizmet ifaları için yüklenilen vergiler, vergiye tâbi işlemler nedeniyle hesaplanan vergiden indirilir. İndirimle giderilemeyen vergiler iade edilmez. Maliye Bakanlığı, istisnaya ilişkin usûl ve esasları belirlemeye yetkilidir.” hükümlerine yer verilmiştir. Madde hükmü uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı’na bilgisayar ve donanımlarını bedelsiz teslim edecek olanlara 2023 yılına kadar bedelsiz teslim edilen bilgisayar ve donanımları için KDV muafiyeti getirilmiştir.
 

Mezkur kanun hükümlerine ilişkin uygulamaları düzenlemek amacıyla çıkarılan 94 Nolu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği’nin 1.maddesinde; “Katma Değer Vergisi Kanununun geçici 23 üncü maddesinde yer alan ve 31.12.2010 tarihine(bu tarih 2023 yılına kadar uzatılmıştır) kadar yürürlükte kalacak olan istisna;

-Bilgisayar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılımların Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına bedelsiz olarak teslimi ve/veya ifası ile

-Bu mal ve hizmetlerin bağışını yapacak olanlara teslim ve/veya ifasında,

geçerli olacaktır.” açıklamalarına yer verilmiştir. Kanuna açıklık getiren tebliğ hükümlerinde de KDV istisnasının sadece Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarına bedelsiz olarak bilgisayar ve donanımlarını teslim edeceklere uygulanacağı ifade edilmiştir.
 

Tüm bu mevzuat hükümlerini birlikte değerlendirdiğimizde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlara bilgisayar, tablet gibi teknolojik ürünlerden bağış yapmak isteyenlere, bu ürünlerin alımı sırasında KDV muafiyeti uygulanabilecektir.
 

Bu durumda, uzaktan eğitim yapan öğretmenlerin uzaktan eğitim yapmak amacıyla alacakları bilgisayar ve tabletlere KDV muafiyeti uygulanamayacaktır.



Cihat KARAKUŞ



 

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol