Eğitim-Sen, Eğitim İş ve Anadolu Eğitim Sen sendikalarından KPSS sınav sorularına yapılan açıklamalar

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Tali,p GEYLAN'nın açıklamaları için tıklayınız.

ÖĞRETİCİ: SAKINCALI KPSS SORULARI İÇİN GEREKEN HUKUKİ ADIMLARI ATACAĞIZ!

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ sakıncalı KPSS Soruları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle:

2022 KPSS sorularının bir kısmının şıkları ile birlikte daha önceden yayınlanan bir yayınevinin kitabında olması nasıl izah edilebilir?

Milyonlarca kişinin ter akıttığı sınavlarda böyle bir durumun kabul edilmesi mümkün değildir. Anadolu Eğitim Sendikası olarak sürecin her açıdan takipçisi olacak, gerekli hukuki adımları da atacağız.

KPSS’DEKİ ŞAİBELER DERHAL AYDINLATILMALIDIR

Yıllardır tartışılmayan, şaibelerle gündeme gelmeyen tek bir sınav dahi düzenleyemeyen ÖSYM, sadece bu konuda yaratabildiği istikrarı sürdürmektedir. Binlerce insanın kamuda çalışabilmek için aylardır hazırlandığı 31 Temmuz tarihinde 2 oturum şeklinde yapılan 2022 KPSS, çok vahim iddialarla gündeme gelmektedir.
Sosyal medyada da paylaşılan iddialara göre, KPSS’deki onlarca soru, bir yayınevinin aylar önce yayımladığı deneme testleriyle bire bir aynı çıkmıştır. 
Sadece soruların değil, cevap şıklarının bile tamamen aynı olduğuna yönelik iddialar ve fotoğraflar, adil bir sınav uman yurttaşlarda infial yaratmıştır. Yüzlerce aday konuya ilişkin CİMER’e şikayette bulunduğunu belirtirken, onlarcası da dava açacağını ilan etmiştir.  
Henüz uzak olmayan bir geçmişte, sınav sorularının FETÖ mensuplarına sızdırıldığı, sızdıranların değil bu hırsızlığı ifşa edenlerin yargılandığı düşünüldüğünde, ne yazık ki bu vahim iddiaların imkansız olduğunu söylemek mümkün olmamaktadır.
ÖSYM’nin kafasını kuma gömmek yerine kamuoyuna somut cevaplar vermesi, şaibeleri aydınlatması şarttır. 
Yeni mezunundan öğretmenine, doktorundan avukatına kadar kamuda çalışmak isteyen her kesimden insanın bir umutla girdiği KPSS, adayların donanım ve birikimini ölçmekten uzak olduğu kadar, güvenirlilikten de uzaktır. Son KPSS de, beraberinde getirdiği iddialarla bunun en güncel örneği olmuştur.
Eğitim-İş olarak; Başöğretmenimizin bize emanet ettiği, ülkenin geleceği olan gençlerimizin umutlarının karartılmasına sessiz kalmayacağımızın altını çiziyoruz. İlgili kurullarımızla KPSS’ye dair her iddiayı kapsamlı biçimde araştırdığımızı ve bu araştırmalarımızın sonucunda iddialar doğrulandığı taktirde hem kamuoyunu bilgilendirme hem de hukuken hesap sorma görevimizi yerine getireceğimizi ilan ediyoruz.
Bugünkü koşulların verdiği suni dokunulmazlıkla hırsızlığa kalkışanlara Eğitim-İş olarak bir tüyo da biz veriyoruz: Kamuda çalışabilmenin torpil ve kopyadan değil, akıl ve alın aklığından; liyakatten geçtiği bir düzen kurulacak ve o düzende bugün ve geçmişte işlenen suçların hesabı sorulacaktır!

MERKEZ YÖNETİM KURULU

KPSS İddiaları Ciddi ve İkna Edici Bir Açıklamayı Zorunlu Kılmaktadır!

Çeşitli sosyal medya mecralarında ve haberlerde, KPSS 2022 sorularının “Yediiklim Yayınları”na ait deneme sınavlarında yer aldığına dair iddialar ve bu iddiaları destekleyen örnekler yer almaktadır. Her ne kadar ÖSYM iddiaların asılsız olduğu yönünde bir paylaşım yapmışsa da iddiaların daha ciddi biçimde ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle kamuoyunu ikna edici bir yöntem izlenmelidir.

Kaldı ki;

Başöğretmenlik sınavına girecek UZMAN öğretmenler, neden uzman öğretmenlik sınav konularına da çalışıyor? Başöğretmenlik sınavına girecek UZMAN öğretmenler, neden uzman öğretmenlik sınav konularına da çalışıyor?
  • Geçmiş yıllarda KPSS ve YGS’de yaşanan kopya skandalları ve söz konusu skandallar karşısında siyasi iktidarın hep bir ağızdan “kopya yok, şifre yok” demesine rağmen ortaya çıkan gerçekler,
  • Yaşanan skandalların yargı tarafından üstünün örtülmeye çalışılması,
  • Kurum yöneticilerine siyasi iktidarın arka çıkması,
  • Haklarını savunan öğrenciler ile çocuklarının ve öğrencilerinin emeğini, geleceğini savunan velilerin ve öğretmenlerin darp edilmesi, haklarında açılan davalardan cezalar alması,
  • Yaşanan skandalların ancak ve ancak AKP ve cemaat kavgasından sonra açığa çıkması,
  • Bu süreçte kimsenin siyasi sorumluluk almaması ve getirilen her eleştirinin “Algı yaratılıyor, delil yok, siyasi istismar konusu yapılıyor!” denilerek susturulmak istenmesi

zihnimizde tazeliğini korurken, söz konusu iddialar herkesin aklında soru işaretleri oluşturmaktadır.

Özellikle belirtmek isteriz ki siyasi iktidarın “bizden olanlar ve olmayanlar” diye toplumu kutuplaştırdığı ve bunun da normalleştirilmek istendiği bir dönemde, bu ve benzeri iddialar, gençlerin ve öğrencilerimizin umutlarını ve yarına dair güvenlerini yok ediyor!

Her sınav için adaylardan yüksek tutarda paralar isteyen ÖSYM’nin ve geçmişteki skandallar sonrasında ÖSYM’nin yapısını değiştiren siyasi iktidarın asıl sorumluluğunun “böylesi iddiaların gündeme dahi gelmesini engellemek” olduğu unutulmamalıdır!

Benzer skandalları protesto ettiği, gençlerimizin emeğine ve geleceğine sahip çıktığı için üyeleri yargılanan ve cezalar alan bir sendika olarak, bu süreci yakından takip edeceğimiz bilinmelidir.

Bu kapsamda yaşanan skandalın ardındaki gerçeklerin tüm boyutlarıyla açıklanmasını, KPSS soru kitapçığının tamamının yayınlanmasını ve KPSS’ye giren gençlerimizin hak kaybı yaşamasının engellenmesini istiyoruz!