data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

MEB'de adaylık eğitimi sınavları yüz yüze yapılacak
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs tedbirleri kapsamında adaylık eğitimlerinde verilen temel ve hazırlayıcı eğitimlerin uzaktan eğitim yoluyla yapılıp yapılamayacağı konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan görüş talep etti. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı cevaben gönderdiği 16.03.2021 tarih ve 231503 sayılı görüş yazısında "Yukarıdaki hükümler çerçevesinde, aday memurların mevzuatla belirlenmiş bulunan bazı istisnalar hariç olmak üzere adaylık eğitimlerinin tamamına katılmalarının zorunlu olduğu; bundan dolayı, uygulanan eğitim yöntemi/tekniği ne olursa olsun, söz konusu personelin eğitimlere bizzat tabi tutuldukları hususunun resmi olarak tespitinin sağlanması gerektiği; ayrıca, eğitimlerin güvenli ve sorunsuz bir şekilde eğitilenlere ulaştırılması için ihtiyaç duyulan teknolojik alt yapının oluşturulması hususuna özen gösterilmesi gerektiği, tüm bu koşulların sağlanması durumunda temel eğitim ve hazırlayıcı eğitim programlarının çevrimiçi uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştirilebileceği, anılan programlar sonunda yapılacak olan sınavların ise çevrimiçi uzaktan sınav yöntemiyle gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığı değerlendirilmektedir." ifadelerine yer verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü mezkur yazıyı ilgi tutarak valiliklere gönderdiği 01.04.2021 tarih ve 23488243 sayılı yazıda "Bakanlığımızda göreve başlayan aday memurların temel ve hazırlayıcı eğitimlerinin, sınavları yüz yüze yapılmak kaydıyla uzaktan eğitim yöntemleriyle yapılabileceğine..." ifadelerine verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı aday öğretmenler için yetiştirme programlarını uzaktan eğitim yoluyla uygulamaya başlamıştı. Mezkur yazılara göre eğitimler uzaktan eğitim yoluyla yapılacak, eğitimler sonucunda yapılacak sınavlar ise mahallinde yüz yüze yapılacaktır.

Cihat KARAKUŞ

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol