13 Mayıs 2014 yılında yaşanan soma faciasında hayatını kaybeden maden emekçilerimizi mezarları başında andık.

Anma törenine; Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Basın, Yayın ve Eğitim Genel Sekreteri Özgür Aras, Eğitim-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri Şenol

Eyüpoğlu, Eğitim-İş Sendikası Mali Genel Sekreteri Hüseyin Selçuk, Eğitim-İş Manisa İl Başkanı Zeki Dirlikli, Eğitim-İş İzmir 4 nolu Yükseköğretim Şube Başkanı Zübeyde Serbest, Soma ilçe Temsilcisi Ahmet İnce, Manisa Yunus Emre Temsilcisi Kerem Can Genç, Büro-İş Sendikası Manisa Temsilcisi Salih Kozan, Büro-İş Sendikası İzmir Şubesi Örgütlenme Sekreteri Ali Akarsu, Önceki dönem Eğitim-İş Örgütlenme Genel Sekreteri Ahmet Güngör katıldı.

Anma töreninde 301 madenci şehitliğinde hayatını kaybedenlere karanfil bırakıldı. Ardından madenci meydanına yürüyüş yapan heyet, Burada basın açıklaması ve şehit aileleri ile konuşmalar gerçekleştirdi.

                                                                                                     

Cumhuriyet tarihinin en büyük işçi katliamının yaşandığı Soma’da, acılar tazeliğini korumaktadır. Çünkü 301 işçinin hayatını kaybettiği, yüzlerce işçinin yaralandığı, çocukların babasız, kadınların eşsiz, anne-babaların evlatsız kaldığı bu katliamın hesabı sorulmadı, yaralar hala sarılmadı ve kurtulan madenciler ile hayatını kaybeden madencilerin aileleri mağdur durumda bırakıldı.

Zor olan, Soma faciasının üzerinde sekiz yıl geçmesine rağmen sorumlular cezalandırılmadı. Bu da yetmezmiş gibi acılı ailelerin gönüllü avukatlığını üstlenen Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı’nın cezaevinde olması, hukukun içinde bulunduğu içler acısı durumun göstergesidir.

Gözden kaçırmayın

PKK, Türk güvenlik güçlerine saldırıda NATO üyeliği isteyen İsveç'in ürettiği AT-4'ü kullanıyor PKK, Türk güvenlik güçlerine saldırıda NATO üyeliği isteyen İsveç'in ürettiği AT-4'ü kullanıyor

Yakınlarını kaybeden madenci aileleri, sorumluların cezalandırılmamasına büyük tepki duymaktadır. Çünkü madenci ailelerinin acıları bu nedenle kabuk bağlamamaktadır.

Emperyalistlerin kar hırsından dolayı maden ocaklarını özelleştiren, denetimsiz bırakan, taşeronlaştırma sistemini hayata geçiren AKP iktidarı, yaşanan bu kazaların ve katliamların birinci derecede sorumlusudur.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; sekiz yıl önce Soma’da  cinayete kurban  giden 301 emekçimizin, aileleri ve yakınlarının acıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

                                                                                                              Merkez Yönetim Kurulu