Elazığ İl Temsilciliğinin düzenlediği il divan toplantısında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinin “İstihdamın çeşitlendiği, kadrolu-süreli sözleşmeli-süresiz sözleşmeli-5393’lü,İHS’li gibi çeşitliliğin 39 ayrı mevzuata dönüştüğü istihdam alanı çalışma barışı açısından alarm veriyor. Bu alan toparlanmak ve çalışanın iç huzuru ve iş huzuru temin edilmek zorunda” diye konuştu.

Elazığ İl Temsilciği il divanı Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu’nun katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Yalçın, ek gösterge ve sözleşmeliler konusunun çalışma hayatı için iki önemli başlık olduğunu belirterek “Toplu Sözleşmede aldığımız karar gereği 2022 yılı iki önemli konunun enine boyuna çalışılacak ve sonuca ulaştırılacak. Sözleşmelilere kadro ısrarımızda gerçekler de gerekçeler de haklılığımızı ortaya koyuyor. İstihdamın çeşitlendiği, kadrolu-süreli sözleşmeli-süresiz sözleşmeli-5393’lü,İHS’li gibi çeşitliliğin 39 ayrı mevzuata dönüştüğü istihdam alanı çalışma barışı açısından alarm veriyor. Bu alan toparlanmak ve çalışanın iç huzuru ve iş huzuru temin edilmek zorunda” ifadelerini kullandı. 

Sözleşmeli istihdamın istisnai bir uygulama olarak başladığını ancak gelinen noktada bir norm haline geldiğinin altını çizen Yalçın, “Aynı camide kadrolu-süreli sözleşmeli-süresiz sözleşmeli-fahri olmak üzere farklı haklara sahip din görevlisi var. Hastanede aynı serviste yine kadrolu-süreli sözleşmeli-süresiz sözleşmeli-vekil olmak üzere farklı hemşire istihdamı var. Bu tablo ne yönetilebilir ne de sürdürülebilir bir tablodur. Bunun değişmesi için yıllardır mücadele ediyoruz. Toplu sözleşmelerde bunu masaya götürdüğümüzde ‘bu konu bu masanın konusu değil, kapsam dışı’ deniliyordu. Pes edip bu konuyu ısrarla gündeme getirmeseydik şu an da kimse bu işi çözmeye çalışmıyor olurdu. Israrla, kararlılıkla her toplu sözleşmede masaya götürdük. KPDK toplantılarında gündeme getirdik. Sonuçta toplu sözleşmenin gündemine alındı ve bugün konuyla ilgili komisyon çalışmasının yürütüldüğü bir mesele haline geldi” diye konuştu. 

31 Mart 2019’da gerçekleştirilen yerel seçimler sonrasında başta CHP ve HDP belediyeleri olmak üzere el değiştiren belediyelerde sözleşmeli personellerin işten çıkarıldığını hatırlatan Yalçın, “Belediye’de 5393’e tabi sözleşmeli var. Yerel yönetimde başkan değişti mi sözleşmeli memur ipin ucunda. İki satır yazıyla ‘Görülen lüzum üzerine işinize son verilmiştir’ denip ekmeği alınıp kapının önüne konuluyor. İşine geri dönmesini sağladığımız arkadaşlarımız var, dava süreci devam edenler var. İşini kaybettiği için canına kıyan arkadaşlarımız var maalesef. Bu sorunun çözülmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız” şeklinde konuştu.

Sözleşmelilere ilişkin çalışmanın bir an önce başlatılması gerektiğini belirten Yalçın, Çalışma Bakanlığı’na çağrıda bulunarak “Toplu sözleşmemizde aldığımız hüküm gereği bu konuyu çalışıp tamamlayacak ve yasal düzenleme için siyasi iradeye sunacağız bakanlıkla sosyal taraf olarak. Zamana yayılmadan zamanında adım atılsın diye ısrarımız var. Bakanlık çalışmanın başlayacağı tarihi bir an önce duyurmalı” dedi. 

Gözden kaçırmayın

Ayakta tedavisi sona eren devlet memuru tedavi bitiminde görevine dönmek zorunda mıdır? Ayakta tedavisi sona eren devlet memuru tedavi bitiminde görevine dönmek zorunda mıdır?

Uslu: Zorbalığa Karşı Ancak Örgütlü Mücadele İle Başarılı Olabiliriz 

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu ise teşkilata hitap ettiği konuşmasında özellikle belediyelerde çalışan kamu görevlilerinin sendikal baskılara maruz kaldığını belirterek belirterek "Binlerce arkadaşımız sendikal zorbalıkla karşı karşıya kaldı. Önlerine istifa formu konularak 'ya sendikadan istifa edip bizim istediğimiz sendikaya üye ol ya da bunun sonucuna katlanırsın' deniliyor. Sürgün, mobbing ve işten çıkarılmaya varana kadar her türlü zorbalık yapıldı" ifadelerini kullandı. 

CHP ve HDP belediyelerinde islerine son verilen sözleşmeli belediye çalışanlarının hukuk mücadelesinin devam ettiğini belirten Uslu "Pek çok arkadaşımız verdiğimiz hukuk mücadelesi ile işine geri döndü. 3 defa işine döndürdüğümüz fakat velediye tarafından tekrar tekrar işine sin verilen arkadaşlarımız var. Bazıları için mücadelemiz sürüyor. İşine geri dinen arkadaşlar örgütlü oldukları için bunu başarabildiler. Bu mücadelede tek başlarına başarılı olmaları mümkün değildi. Örgütlülük işte bu yüzden önemli ve hayati" diye konuştu. 

Toplantıda konuşan Memur-Sen Elazığ temsilcisi İbrahim Bahşi ise Elazığ'da devam eden üye çalışmalarına değinerek tüm sendikalarda üye sayısını artıracaklarını söyledi. Bahşi "İnşallah 15 Mayıs mutabakatlarına kadar kalan sürede tüm gücümüzle çalışarak Memur-Sen’in gücüne güç katmaya, üye sayımızı artırmaya gayret edeceğiz" diye konuştu. 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, gerçekleştirilen il divan toplantısı öncesinde Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlu ve Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman’ı da ziyaret ederek gündeme ilişkin fikir alışverişinde bulundu. Ziyaretlerde Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu da hazır bulundu. 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, gerçekleştirilen il divan toplantısı öncesinde Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlu ve Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman’ı da ziyaret ederek gündeme ilişkin fikir alışverişinde bulundu. Ziyaretlerde Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu da hazır bulundu.