TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.11 Mayıs 2022 Çarşamba 17:34

Gözden kaçırmayın

Liverpool ile Real Madrid 9. randevuda Liverpool ile Real Madrid 9. randevuda

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, "Engelliler Haftası ve engellilerin sorunları" hakkındaki gündem dışı konuşmasında, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15'inin engelli bireylerden oluştuğunu, dünyada 1 milyar engelli insanın yaşadığını söyledi.

Türkiye'de engelli vatandaşların özellikle ulaşım ve eğitim alanında sorunlarla karşılaştığını dile getiren Çakırlar, "Daha duyarlı ve dikkatli olmalıyız. Engelli olmak bir gün hepimizin karşılaşacağı bir durum olabilir. Her insan bir engelli adayıdır. Engelli vatandaşlarımıza sadece bir hafta değil bütün yaşamları boyunca sahip çıkmamız gerekmektedir." dedi.

AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan "Mersin'e yapılan yatırımlar" hakkındaki gündem dışı konuşmasında, Mersin markasına değer katacak çalışmalarını sürdürmeye gayret ettiklerini belirtti.

Mersin'de tüm alanlarda yüzlerce proje yürütüldüğünü anlatan Özkan, 3,2 milyar lira yatırım bedelli 341 projeyi tamamlayarak hemşehrilerinin hizmetine sunduklarını kaydetti.

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver de "Türkçenin resmi dil olarak kabulünün 745'inci yıl dönümü ve her yıl Karaman'da kutlanan Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi anma etkinlikleri" hakkında gündem dışı konuşmasında, milletin en değerli varlığı olan Türkçenin sosyal yapının çimentosu, millet ve devlet varlığının en önemli bütünleştirici unsuru olduğunu ifade etti.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki sözleşmeli personel alımında torpil ve liyakatsizliğin ayyuka çıktığını iddia etti.

Şehit aileleri ve gazilerin kullandığı raporlu ilaçlardan ücret farkı alındığını söyleyen Usta, ilaç fark ücretinin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Suriyeli sığınmacıların yol açtığı sorunların giderek büyüdüğünü öne süren Usta, "Önü alınmazsa ülkemizde 20 yıl içerisinde 35 milyona varan Suriyeli nüfus olacaktır. Bu durum ülkemizin geleceği ve devletimizin bekası için son derece vahim ve tehlikeli bir durumdur." dedi.

Usta, Suriyeli sığınmacılarla ilgili durumun, TBMM'de özel oturumda görüşülmesi gerektiğini dile getirdi.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül ise Türkiye'nin, Rusya-Ukrayna savaşında ateş hattında kalan Türk soydaşlarına yardım etmeyi sürdürdüğüne işaret ederek, "Türkiye, soydaşlarımızı kafilelerle ülkemize getirerek onlara insani ve hür bir şekilde yaşam imkanı sağlamaktadır. Dün itibarıyla da 180 Ahıska Türkü soydaşımızı daha ülkemize getirerek, Elazığ'a nakli gerçekleştirilmiş ve geçici konaklama merkezinde soydaşlarımıza gerekli yer tahsisi yapılmıştır." diye konuştu.

Bu haftanın Engelliler Haftası olduğunu anımsatan Bülbül, engelli vatandaşlar konusunda farkındalığın en üst noktada olması ve herkesin duyarlılık göstermesi gerektiğini vurguladı.

Bülbül, Yunanistan'ın, bir süredir devam ettirdiği uluslararası hukuk tanımayan tavrını, savunma anlaşması gibi bir kılıfla örterek saldırı politikalarına devam ettiğini kaydederek, "Yunanistan'ı bir kere daha sağduyuyla hareket etmeye, komşuluk ilişkilerine riayet etmeye ve saldırgan tutumundan derhal vazgeçmeye davet ediyoruz." ifadesini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Bandırma'da, verimli tarım arazilerinde Organize Sanayi Bölgesi'nin inşaatına başlandığını, bölgede yaşayanların tepki gösterdiğini söyledi.

Bölgenin 1. derecede tarım arazisi olup olmadığına dair bilirkişi raporu çıkmadığı halde iş makinelerinin çalışmaya başladığını savunan Beştaş, tarımın öncelenmesine dair önlemlerin hayati olduğunu vurguladı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise RTÜK'ün, Gezi davasının ardından mahkeme kararını eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in açıklamalarını yayımlayan televizyon kanallarına ceza kestiğini söyledi.

Özkoç, "RTÜK ceza veriyor; suçu ve suçluyu övdüğü için. Ne o? Özgür Özel konuşuyor, Gezi olaylarıyla ilgili siyasi görüşünü bildiriyor. Eğer birini yargılamak istiyorsa RTÜK, televizyonları, konuşanları, vekilleri, gazetecileri, yazarları değil, yargılayacaksanız Tayyip Erdoğan'ı yargılayın." ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da AK Parti'nin, büyük hizmet ve eserleri, icraatları ortaya koyarak hayalleri gerçekleştirdiğini anlatarak, "Milletimizin yüzünü güldüreceğiz, huzur ve mutluluğunu hep beraber artıracağız." dedi.

FETÖ'yle mücadele edip onu devletten temizleyen liderin, Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirten Akbaşoğlu, "Bunu bütün Türkiye de bütün dünya da bilmektedir, bunu en iyi FETÖ'cüler bilmektedir. FETÖ'cülerin partnerleri, AK Parti'yi FETÖ'cü olmakla suçlayanlardır." diye konuştu.

Akbaşoğlu'nun bu açıklamasına, HDP Grup Başkanvekili Beştaş ve CHP Grup Başkanvekili Özkoç tepki gösterdi.

Akbaşoğlu, Özkoç'un, 8-9 Nisan 2014 tarihine ait ve FETÖ liderleriyle birlikte olduğunu söylediği fotoğrafı göstererek, Özkoç'u eleştirdi.

Tartışmaların uzaması üzerine TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, birleşime kısa bir süre ara verdi. Aranın ardından partilerin, grup önerilerinin görüşmelerine geçildi.

TBMM Genel Kurulunda, CHP, HDP ve İYİ Parti'nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

CHP'nin "Çatalca ve Silivri ilçelerindeki köylülerin sorunları"; İYİ Parti'nin "Cemal Kaşıkçı davası" ve HDP'nin "göçmenler" ile ilgili verdikleri araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılmasına dair önergeler kabul edilmedi.

Grup önerilerinin ardından, kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin düzenlemeleri içeren Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.