Genel müdürlüğümüz koordinasyonunda geçen yıl uygulamaya konulan yoğunlaştırılmış yabancı dil programının ilk adımı olan merkezi seviye tespit sınavı 21 Eylül 2022 tarihinde İngilizce programındaki 495 imam hatip ortaokulunda eş zamanlı olarak uygulandı.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce, 2021-2022 eğitim öğretim yılında imam hatip ortaokullarında yabancı dilde okuma, yazma, konuşma ve dinleme gibi dil becerilerinin daha aktif kullanılabilmesi amacıyla uygulanan "Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Programı" kapsamında seviye tespit sınavı yapıldı.

Öğretmen Ve Okul Yöneticilerinin Gelişimleri Desteklenecek Öğretmen Ve Okul Yöneticilerinin Gelişimleri Desteklenecek

Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda geçen yıl uygulamaya konulan yoğunlaştırılmış yabancı dil programının ilk adımı olan merkezi seviye tespit sınavı 21 Eylül 2022 tarihinde İngilizce programındaki 495 imam hatip ortaokulunda eş zamanlı olarak uygulandı. 5.sınıf düzeyinde gerçekleştirilen seviye tespit sınavında öğrencilerin İngilizce dilindeki hazır bulunuşluluk düzeyleri tespit edildi.

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Programı kapsamında imam hatip ortaokulu öğrencilerine özellikle İngilizce, Arapça ve diğer yabancı dil alanlarında nitelikli destek eğitimleri ile yabancı dil öğretmenleri için mesleki gelişim programları düzenlenmesi hedefinin yer aldığını belirtti.

Gül, imam hatip ortaokullarındaki yabancı dil eğitiminin niteliğinin artırılması için üniversitelerle iş birliği yapılmasının önemine dikkati çekerek, yabancı dil koordinatörlüğü sistemi, ortak izleme ve değerlendirme sınavları, ortak drama çalışmaları, paneller, çocuk kongreleri, yabancı dil kampı gibi etkinliklerle dil öğretiminin desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Erken yaşta yabancı dil eğitiminin adresi yoğunlaştırılmış yabancı dil programı ile imam hatip ortaokullarımızda sistemli bir şekilde aracı dilsiz eğitim modeli ile yabancı dil becerilerinin öğrencilere kazandırılması hedeflenmektedir.