Off-road tutkunları marşa depremzedeler için bastı: Ulaşılamayan köylere yardım götürdü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Off-road tutkunları marşa depremzedeler için bastı: Ulaşılamayan köylere yardım götürdü
Abone ol
Kastamonu’dan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere giden off-road tutkunları, AFAD koordinesinde yolları ulaşıma kapanan köylerdeki depremzedelere yardım ulaştırdı.

 

 

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, Kastamonu Off-Road Kulübü gönüllüleri, deprem bölgesine gitmişti. Off-road tutkunları, çöken ve kardan kapanan yolları aşıp, dağ köylerindeki afetzedelere gıda ve kıyafet gibi yardımları ulaştırdı. AFAD koordinasyonunda, depremin vurduğu Kahramanmaraş’ın yanı sıra, Adıyaman’daki yardım seferberliğine, aşılmaz yolları işlevsel araçları ile geçerek destek veren off-road tutkunları, yolda kalanları da istedikleri yere taşıdı. Off-road tutkunları, havanın karanlığında ise araçlarının tepe lambaları ile ekiplerin zamanla yarıştığı enkaz alanlarına ışık tuttu.

 

 

Off-road tutkunları, zorlu arazileri aşarken yolda gördükleri hayvanları da unutmadı. Sürücüler, araçlarında taşıdıkları yemleri sokakta yaşayan canlıların ulaşabileceği noktalara bıraktı.

 

 

 

“AFAD koordinasyonuyla deprem bölgesine yardımlar götürdük”

 

 

 

Depremi herkes gibi televizyon ekranlarından gördüklerini söyleyen Kastamonu Off-Road gönüllüsü Ferhat Salur, “Deprem bölgesine gitmek istedik fakat AFAD gönüllüsü olmadığımız için elimizden bir şey gelmedi. Ama biz, Off-Road Kulübü üyesiyiz. AFAD’dan bize haber gelmesini bekledik. AFAD görevlileri ile sürekli irtibat halindeydik. Yanılmıyorsan depremin dördüncü günü AFAD görevlileri ile Kahramanmaraş’taki Off-Road Kulüpleri başkanlarıyla bir toplandı düzenlendi. Kahramanmaraş’ta Off-Road Kulübü başkanlarımız vardı. Onlarla da görüştük. Bize ihtiyaç olduğunu anladık. Yoğun bir kar yağışı vardı deprem bölgesinde. Yollarda da sıkıntı vardı. Özellikle Elbistan’ın köy yollarında sıkıntılar vardı. Daha sonra biz hiç şikayet etmeden hemen gece yola çıktık. İki arkadaşımız ile birlikte üç kişi araçlara binerek Kahramanmaraş’a hareket ettik. Maraş’ta Off-Road Kulüpleri ile birleştik. Kastamonu’dan giderken yardım götürdük. Yardımları da bölgeye ulaştırdık” dedi.

 

 

 

“Amacımız deprem bölgesine gelen yardımları ulaşılamayan köylere dağıtmak”

 

 

 

Kendilerinin asıl hedeflerinin deprem bölgesine gelen yardımları ulaşılamayan çevre köylere dağıtmak olduğunu söyleyen Salur, “Toplama alanlarındaki yardım malzemelerini AFAD koordinasyonunda araçlara yükleyerek oraya gelen Off-road’cı arkadaşlarımızla birlikte 6-7 araç yola çıkarak köy yollarına düştük. Hasar gören yollar vardı, karla kaplı yollar vardı. Zor oldu ama ulaştık, depremin altınca günü gibi karayolları da yollarda çalışma başlattı. Ulaşım biraz daha rahatlamaya başladı. Bizlerde Maraş’tan Elbistan merkezine geçtik. Afşin, Pazarcık, Maraş gibi bölgelerde ulaşılamayan yerlere giderek depremzedelere yardımcı olmaya çalıştık. Özellikle araçların giremediği bölgelere giderek yardımları götürdük” diye konuştu.

 

 

 

“Çocukların yüzünün gülmesi bizleri de hem mutlu hem motive etti”

 

 

 

Yardımları götürdükleri yerlerde çocukların dikkatlerini çektiğini ifade eden Salur, “İhtiyacı olan çocuklar vardı, ayaklarında ayakkabısı olmayan, üzerinde montu olmayan çocuklar vardı. Hava çok soğuktu, gündüz -10 gece de -25’lere kadar hava sıcaklığı düşüyordu. Sonra bizler, bölgede dolaşmaya başladık ve eksiklikleri tespit ettik. Tekrar toplama kamplarına giderek çocuklarımızın eksikliklerini araçlarımıza yükleyip tekrar belirlediğimiz noktalara çocuklarımıza ulaştırarak onları sevindirdik. Çocuklarımızın ve ailelerimizin ihtiyaçlarını giderdik. En çok depremde mağdur olan çocuklardı. Bu büyük yıkımın içerisinde depremzede çocuklarımızın yüzünü güldürebilmek ve onları mutlu etmek bizleri de çok mutlu etti. Kilometrelerce uzakta olan Kastamonu’dan deprem bölgesine gitmiştik. Ama çocuklarımızın mutlu olduğunu görmek bizlere ayrı bir mutluluk verdi. Allah herkese sabır versin. Televizyondan görüldüğü gibi değil hiçbir şey. Çok zor oraları için, büyük bir yıkım oldu. Tüm çocuklarımıza başta sahip çıkmamız gerekiyor, depremzede çocuklarımıza ve ailelerimize yönelik herkes elinden geleni yapıyor Türkiye’de. Tüm ülkemizin başı sağ olsun” şeklinde konuştu.

 

Off-road tutkunları marşa depremzedeler için bastı: Ulaşılamayan köylere yardım götürdü

Off-road tutkunları marşa depremzedeler için bastı: Ulaşılamayan köylere yardım götürdü

 

Off-road tutkunları marşa depremzedeler için bastı: Ulaşılamayan köylere yardım götürdü

 

Kaynak:İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Evi silah fabrikasına çevirmişlerÖnceki Haber

Evi silah fabrikasına çevirmişler

Babası CHP’den oğlu AK Parti’den milletvekili aday adayı olduSonraki Haber

Babası CHP’den oğlu AK Parti’den milletv...

Yorum Yazın

Adil Ve Öngörülebilir Bir Yer Değiştirme Şarttır!
2020-EKPSS ve 2022-EKPSS Branş Bazında Sıralamalar Güncellendi
Deneyap Teknoloji Atölyeleri, Eğitimde Fark Yaratacak Yenilikçi Eğitmenlerini Arıyor!
İşte haftanın yalan haberleri
Milli Eğitim Bakanı Tekin: “Kararlarımızda öğretmenlerimizin görüş ve önerilerini dikkate alacağız”
2022-2023 Eğitim öğretim yılı sene sonu iş ve işlemleri
Okul yöneticileri kendi okullarında halk eğitim kursu açabilir mi?
İkinci görev niteliğinde rehber öğretmen görevlendirilmesinin yürürlüğü durduruldu
Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitapları (10.Sınıf) Yayımlandı
Denklik Seviye Tespit Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu
Kamuda liyakat ve ehliyet temelli bir nizam inşa etmek Türkiye Yüzyılı hedefine ulaşmanın ön koşullarından birisidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı 13 üniversiteye yeni rektör ataması
En Düşük Memur Maaşı 22 bin TL’dir. Aksi Düşünülemez!
"Afetzede Özel" olarak başlattığımız KALFAP rogramı'na başvurularınızı bekliyoruz
Yeni Milli Eğitim Bakanı’nın İlk İşi Paydaşlarla Meslek Kanunu’nu Yeniden Ele Almak Olmalıdır
Öncelikli Gündemimiz Temmuz Ayında Yapılacak Maaş Düzenlemesidir
Öğretici: Enflasyon Altında Ezilmek Sabit Gelirlilerin Kaderi Olmasın!
Mayıs Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı
LGS Soru Kitapçıkları (Sayısal ve Sözel) ve Cevap Anahtarları Yayınlandı
Yeni Milli Eğitim Bakanı Olarak Prof. Dr. Yusuf Tekin Atandı