TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri kabul edilmedi. AK Parti'nin kabul edilen önerisine göre de Genel Kurul 1 Temmuz'da tatile girmeyecek ve çalışmalarına devam edecek.

5’inci kattan atlamak istedi, son anda polis kurtardı 5’inci kattan atlamak istedi, son anda polis kurtardı

Meclis Başkanvekili Erdoğmuş, Genel Kurulda üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş "Uşak'a yapılan yatırımlar", CHP İzmir Milletvekili Kani Beko "Türkiye'de çalışma hayatında yaşanan sorunlar", İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu "Beykoz-Tokatköy'de kentsel dönüşüm mağdurlarının sorunları" konularında gündem dışı konuştu.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Pınar Gültekin'in öldürülmesine ilişkin davaya değinerek, sanık Cemal Metin Avcı'ya 23 yıl hapis cezası verilmesine tepki gösterdi.

Bu tip kararların kadın katillerini yüreklendireceğini savunan Usta, "Adalet, üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü esas almalıdır. Verilen karar, kamu vicdanını yaralamıştır." dedi.

Erhan Usta, 2022 yılı ek bütçe teklifinin Meclis'e sunulduğunu ve Türkiye tarihinde bir ilkin yaşandığını ifade ederek, "Yetmişli yıllar, seksenli yıllarda bile böyle bir bütçe revizyonu, böyle bir ek bütçe meselesi görülmüş değildir. Bu niye oldu? Sayın Erdoğan ve ekibinin başarısız ekonomi yönetiminden kaynaklanan bir fatura var milletin önünde." diye konuştu.

İktidarın, başarısızlığının faturasını millete ödetmek istediğini iddia eden Usta, "Eğer Sayın Erdoğan ve ekibi bir özel şirkette CEO olsaydı, genel müdür olsaydı kovulurdu. Millet de işten atmak istiyor ama Sayın Erdoğan bir türlü milletin önüne sandığı getirmiyor." ifadelerini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Muhammet Levent Bülbül, Sakarya'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kuvayımilliye kahramanlarını, Halit Molla, İpsiz Recep gibi düşmanı vatandan kovmak için mücadele eden kahramanları rahmet ve minnetle yad ettiğini söyledi.

Bülbül, Mardin Ömerli Pınarcık Köyü'ne 20 Haziran 1980'de baskın düzenleyen terör örgütü PKK'nın saldırısında şehit edilen 16'sı çocuk 30 vatandaşı rahmetle andı ve terör örgütünü lanetledi.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, cezaevlerinde haberleşme, görüş, insanca yaşam ve muamele hakkı gibi hakların ihlal edildiğini, buna itiraz edenlerin de disiplin cezalarına maruz kaldığını iddia etti.

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin ailelerinden uzak yerlere nakledildiğini savunan Oluç, ailelerin kopmasına neden olan bu uygulamaya karşı düzenleme yapılmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Adapazarı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümünde, kurtuluş için canını ortaya koyan Halit Molla, silah arkadaşları ve Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle, minnetle, saygıyla andığını söyledi.

Ek bütçe teklifinin TBMM'ye sunulduğunu anımsatan Özkoç, zenginliği katlayan, yoksulluğu büyüten AK Parti bütçelerinden bir tanesinin daha Meclis'te olduğunu savundu.

Özkoç, bütçenin zaten yarı yarıya eridiğini öne sürerek, şöyle konuştu:

"Kur yükselişi sürüyor, enflasyon artmaya devam ediyor, faizler yükseliyor. Ne ilk bütçede ne şimdi önümüze konulan ek bütçede halk yok, istihdamı artıracak bir çıkış yok, devletin borç yükünü azaltabilecek bir seçenek yok. Ne var? Kur korumalı mevduat için 40 milyar liralık ödenek var, borç faizi için 89 milyar lira var, yandaşlara otoyol ve köprüler için dolar üzerinden verdiğimiz garanti ödemeleri için 5,6 milyar lira var. Yine yandaşlara gidecek şehir hastanesi ödemeleri için 4,3 milyar lira ek ödenek var. Parası olanlar, saraya yakın durabilenler için fırsat kapıları var. Halk için umut yok. Buradan kurtulmamız için, kurtuluş için çare ek bütçe getirmek değildir. Çare ekonominin başındaki ekonomisti, yani Tayyip Erdoğan'ı değiştirmektir."

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, ek bütçe ile 880 milyar lira harcama, 1 trilyon 80 milyar lira gelir öngörüldüğünü belirterek, "Makro ekonomik göstergelerde yaşanan gelişmeler nedeniyle gelirlerimizde artış meydana gelmiştir. Artan bu gelir ek bütçe ile yine milletimize, milletimizin refahı için aktarılacak. Bu nedenle ek bütçeye ihtiyaç duyulmuştur." dedi.

Tunç, ek yardımlar, sosyal adaleti sağlayıcı tedbirler, üretimi ve yatırımları destekleyici adımlar ve çalışanların mali haklarını destekleyici iyileştirmelerin, ek bütçe sayesinde millet için kullanılabileceğini dile getirdi.

Pınar Gültekin cinayeti davasında verilen karara da değinen Tunç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hukuki süreç devam ediyor. İstinaf süreci var, temyiz süreci var. Yargının bu sürece ilişkin kendi iç mekanizmaları işleyecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Elbette ki bağımsız ve tarafsız yargımız bu davanın en adil ve doğru şekilde sonuçlanması için kendi mekanizmaları içerisinde gerekli değerlendirmeleri yapacak ve en doğru karara ulaşacaktır. Biz de AK Parti olarak bu süreci şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yakından takip etmeye devam edeceğiz. Kadına şiddetin önlenmesi ve kadın cinayetlerinin önlenmesinde kararlıyız."

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin grup önerileri kabul edilmedi. AK Parti'nin kabul edilen önerisine göre de Genel Kurul 1 Temmuz'da tatile girmeyecek ve çalışmalarına devam edecek.

Genel Kurulda, İYİ Partinin "MEB'deki atamalar", HDP'nin "erkek şiddeti ile mücadele" ve CHP'nin "polis intiharları" ile ilgili verdiği araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılmasına dair önerileri ayrı ayrı görüşüldü.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, partisinin grup önerisi üzerinde yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığının başında eğitim çalışmalarının güveneceği bir bakan bulunmasının şart olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in eş dost kayırma çalışmalarıyla güveni yerle yeksan ettiğini öne süren Koncuk, Özer'in şoförünü şube müdürü olarak atadığını, iki kız kardeşini müşavir ve başdanışman yaptığını iddia etti.

Koncuk, Bakan Özer'in çevresindekileri bir yere atamasına karşı öncelikle iktidarın sesini yükseltmesi gerektiğini savundu.

HDP Gaziantep Milletvekili Mamhut Toğrul, AK Parti'nin en başarısız olduğu alanın milli eğitim olduğunu öne sürerek, bu alana gelen her bakanın kadrolaşmaya gittiğini ancak bugüne kadar liyakatsiz atamaları hiçbir bakanın yapmadığını söyledi.

Toğrul, Sayıştay raporlarında da ilçe milli eğitim müdürlüğü kadrolarına gerekli koşulları sağlamayan kişilerin atandığının ifade edildiğini belirtti.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Bakan Özer'in göreve geldikten sonra bakan yardımcısıyken birlikte çalıştığı arkadaşlarının tamamını değiştirdiğini iddia etti.

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, atamaların mevzuat hükümlerine göre yapıldığını dile getirdi.

Özer'in, geçmişte görev alan bakanlar gibi eğitim öğretim hizmetleri noktasında iş ve işlemlerin yürütülmesinde belirlediği yeni proje ile hedeflere ulaşabilmek için atamalar yaptığını ve yapacağını ifade eden Erdem, "Atamalar kamu yararı ve kamu hizmetinin gerekleriyle sınırlıdır ve bu açıdan yargı denetimine de tabidir." dedi.

Görüşmelerin ardından İYİ Partinin grup önerisi ile HDP ve CHP'nin grup önerileri kabul edilmedi.

AK Parti Grubu'nun ise çalışma takvimine ilişkin önerisi kabul edildi.

Kabul edilen öneriyle Genel Kurul 1 Temmuz'da tatile girmeyerek, çalışmalarına devam edecek.

Ayrıca, basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenlemeleri içeren Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Genel Kurul gündeminin ikinci, 6. Yargı Paketi'ne ilişkin düzenlemeleri içeren Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ise üçüncü sırasına alındı.

Öneriye göre Genel Kurul, bu tekliflerin görüşmelerinin tamamlanmaması durumunda 26 Haziran Pazar gününe kadar çalışmalarını sürdürecek.