Almanya’dan depremzedeler için kolay vize: Tüm masraflar davet eden kişi tarafından karşılanacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Almanya’dan depremzedeler için kolay vize: Tüm masraflar davet eden kişi tarafından karşılanacak
Abone ol
Türkiye’de meydana gelen depremlerin ardından Alman hükümeti tarafından depremzedeler için sunulacak olan kolaylaştırılmış vize uygulaması kapsamında depremzede akrabalarını yanlarına almak isteyen kişilerin, ülkeye gelen yakınlarının tüm masraflarını karşılayacağını belirtildi.

 

 

Türkiye’de meydana gelen ve Suriye’de de can kaybına neden olan depremlerin ardından Alman hükümeti ve Berlin eyalet yetkilileri harekete geçti. Almanya’da yakın akrabası bulunan depremzedelerin ülkeye kabulünün hızlandırılması için kolaylaştırılmış vize uygulaması çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Kolaylaştırılmış vize konusundaki kafa karışıklıklarını gidermek için Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu Derneği (TBB), Berlin Eyaleti Göçmen Bürosu Müdürü Engelhard Mazanke ile bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Etkinlik başlamadan önce, depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Açılış konuşmasını yapan TBB sözcüsü Ayşe Demir’in ardından söz alan Mazanke, depremzedeler için kolaylaştırılmış vizenin ne şekilde, hangi şartlarda olacağını detaylıca anlattı. Mazanke, daha sonra diğer TBB sözcüsü Safter Çınar’ın moderatörlüğünde katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

 

 

Sadece Almanya için geçerli olacak

 

 

 

Göçmen Bürosu Müdürü Mazanke, konuşmasına kolaylaştırılmış vizenin aslında o kadar basit şekilde edinilemeyeceğini söyleyerek başladı. Mazanke, kolaylaştırılmış, hızlandırılmış vizeden, hiçbir bürokratik işlem olmadan, kontrol edilmeden yürüyecek bir prosedürün anlaşılmaması gerektiğini söyledi. Şu an öngörülen prosedür gereği, Türkiye’den gelecek şahısların birinci ve ikinci dereceden pasaportu olan akrabalar olması gerekiyor. Sadece Almanya için geçerli olacak ve süresi uzatılmayacak olan vizeler 90 gün için verilecek. Ayrıca gelecek şahsın sicili temiz olmalı, yani daha önce herhangi bir sebepten dolayı Almanya’dan sınır dışı edilmiş olmamalı.

 

 

 

Tüm masraflar davet eden kişi tarafından karşılanacak

 

 

 

Mazanke’ye göre, Türkiye’den depremzede yakınını Almanya’ya davet eden kişilerin öncelikle yeterli miktarda aylık gelire ya da banka hesabında gelecek her bir bireye göre değişecek miktarda parası bulunması gerekiyor. Almanya’ya gelen depremzedeler için 90 günlük sağlık sigortası primi de yaptırılması zorunlu tutuluyor. Davet eden kişi, gelen yakınlarının Almanya’da kaldıkları süre boyunca bütün masraflarını üstleneceğini taahhüt edecek. Zira, verilecek 3 aylık vize, gelecek şahıs için sosyal hiçbir hak içermediği gibi devletin sosyal yardımlarından ve ücretsiz sağlık sigortasından da yararlanmayı kapsamıyor. Bu çerçevede, sosyal yardımla geçinenler akrabalarını davet edemiyor.

 

 

 

İltica başvurusu yapabilirler

 

 

 

Türkiye’den Almanya’ya gelen depremzede 90 günlük vizenin bitiminden sonra Almanya’da kalmaya devam ederek sosyal yardımdan faydalanırsa, sosyal yardım kurumu bu parayı, davet eden kişiden isteyecek. Şayet davet edilen akraba vize bitiminden sonra Almanya’da iltica başvurusunda bulunursa, yine 5 yıl boyunca şahsı davet eden kişi tüm masraflarını karşılamak zorunda kalacak.

 

 

 

“Hayal kırıklığına uğradık”

 

 

 

Toplantının ardından konuşan TBB sözcüsü Demir, vize kolaylığı konusunda hayal kırıklığına uğradıklarını açıkladı. Gerçekte elle tutulur bir kolaylık göremediklerini söyleyen Demir, “Burada 2 türlü vize konuşuldu. İlk olarak aile birleşimi çerçevesinde yakın aile üyelerini, örneğin reşit olmayan çocuğunu ve eşini getirme ki sürekli kalabilme durumu oluyor. İkinci olarak ise Schengen vizesi çerçevesinde 90 günü geçmeyecek şekilde verilecek olan vizeyi konuştuk. Burada bugünkü toplantının sonucunda çok büyük bir kolaylığın olmadığını tespit ettik. Bu çerçevede 5 gün içerisinde vizenin verileceği konuşuldu. Onun dışında yine belli formalitelerin yerine getirilmesi gerekiyor. Verpflichtungserklrung (sorumluluk beyanı) denilen bir belgenin alınması gerekiyor. Bunun için de yeterli gelire sahip olunması gerekiyor ki birinci ve ikinci dereceden akrabalar getirilebilsin. Bir kolaylık var. Daha önce ikinci dereceden akraba için örneğin kız kardeşim için bu vizeyi alabilmem mümkündü. Şimdi kız kardeşimin eşini ve reşit olmayan çocuklarını da getirebiliyorum; ikinci derece akrabalık uygulaması kapsamında. Burada bir kolaylık var. Ama onun dışında biraz hayal kırıklığı oldu. Çünkü kamuoyunda çokça yer alan vize kolaylığının, aslında çok da büyük bir kolaylık getirmediğini öğrenmiş olduk. Şartlar tabii ki çok ağır. Bu beyanın alınması gerekiyor. Belli şartların burada yerine getirilmesi gerekiyor. Türkiye’den getirilecek insanın deprem bölgesinde olduğunu ispatlaması ve birinci-ikinci derece akraba olduğunu ispatlaması gerekiyor. Buradaki insanın da belirli bir gelire sahip olması gerekiyor. En büyük engel bence bu. Burada sosyal yardım alıyorsam bir yakınımı getiremiyorum" dedi.

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yaşam üçgeni deprem anında hayat kurtarıyorÖnceki Haber

Yaşam üçgeni deprem anında hayat kurtarı...

Ağız ve Diş Sağlığı Gezici Tarama Aracı yurtta kalan depremzedelere hizmet veriyorSonraki Haber

Ağız ve Diş Sağlığı Gezici Tarama Aracı...

Yorum Yazın

Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı
1. Dereceye gelen kamu görevlilerinin tamamının ek göstergeleri 3600 olarak belirlenmelidir
Kamu mühendislerinin, görevlerinin getirdiği risk, yetki ve sorumluluklarına mütenasip şekilde özlük, ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır
Okul idarecilerimizin muhakkiklik görevi angarya olmaktan çıkarılmalıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremin 45. gününde kaydedilen gelişmeler!
Kamu Çalışanlarına Seyyanen Artış İstiyoruz
45 Bin Atama Yetmez!
TEKNOFEST 2023 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Psikolojide Teknolojik Uygulamalar Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Tarımsal İKA Yarışması Kritik Tasarım Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Savaşan İHA Yarışması Kritik Tasarım Raporu Sonuçları Açıklandı!
Dersler Cepte, Uygulama Marketleri Eğitim Kategorisinde En Çok İndirilen Uygulamalar Arasında Yerini Aldı
2022 Yılı Eğitim, Koordinasyon ve Proje Faaliyet Raporu Yayımlandı!
Depremzede Öğrenciler, LGS ve YKS'ye "Yüzen Okul"da Hazırlanacak
Lisansüstü Öğrenim Gören İdarecilerin Artırımlı Ek Ders Ücreti Mağduriyeti İçin Dava Açtık
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Emekli aylığı açıklaması!