Antalya’da scooterlar 50 kilometre hızın üzerinde yollarda kullanılamayacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Antalya’da scooterlar 50 kilometre hızın üzerinde yollarda kullanılamayacak
Abone ol
Antalya’da son zamanlarda sık sık kazaların yaşanmasına neden olan scooterlar ile ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezince (UKOME) yeni kararlar alındı. Alınan kararlar doğrultusunda, kent merkezinde scooterlar hız sınırının 50 kilometreyi aştığı yollara giremeyecek, hızları ise 25 kilometre 20 kilometreye düşürülecek. Kullanıcılardan bazıları karardan haberinin olmadığını ifade ederken, bazıları da karardan duyduğunu memnuniyeti dile getirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi UKOME Genel Kurulu, 30 Aralık 2022 tarihinde gündemdeki konuları görüşmek üzere toplandı. Toplantıda son zamanlarda trafikte sık sık kazaların yaşanmasına neden olan ve son olarak Antalya’da iki gencin hayatını kaybetmesine neden olan scooterlar ele alındı. Toplantıda kentte scooterların hız sınırının 50 kilometreyi aştığı yollara girmesinin engellenmesi, hızlarının 25 kilometre hızdan 20 kilometreye düşürülmesi ve bazı noktalara girişinin engellenmesi yönünde kararlar alındı.

 

 

Karar şirketlere gönderildi

 

 

Kararlar, uygulanması için şirket temsilcilerine tebliğ edildi. Oy birliğiyle kabul edilen rapora göre, kentte scooterların hız sınırı 50 kilometre üstündeki yollarda kullanılması yasaklandı. Öte yandan, 25 kilometre hız da 20 kilometre hıza düşürüldü. Kararlar, uygulanması için şirket temsilcileri ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına iletildi.

 

 

"Bu bir kaza nedenidir"

 

 

Antalya’da scooterlardan çok fazla şikayet aldıklarını belirten Antalya Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Nurettin Tonguç, "Aslında yönetmelik Ulaştırma Bakanlığından çıktı. Ulaştırma Bakanlığının hazırladığı yönetmelikte bazı yerler net belli değildi. Biz de buradaki eksiklikleri UKOME Genel Kurulu’na getirdik. Birtakım komisyonlar kurduk. Aldığımız en önemli kararlardan bir tanesi 50 kilometre hızın üzerinde hızı olan caddelere bu araçların çıkmaması yönünde oldu. Bu bir kaza nedenidir. 50 kilometre altında hız sınırının olduğu yerlerde kullanılmasını istiyoruz. Bunun dışında belli kamu kurumlarının etrafına park edilmesini engelledik. Hızının 25 kilometre saatten 20 kilometre saate indirilmesini talep ettik. Bu kararları ilgili firmalara gönderdik. Burada henüz oturmamış aksayan yönler var, bunu biz Belediyeler Birliği’nde de gündeme getirdik. Bu araçların izlenmesi çok önemlidir. Henüz biz ulaşım dairesi olarak bunları izleyemiyoruz. Bunların izlenime açılması lazım" açıklamasına yer verdi. Öte yandan Tonguç, Antalya’da ne kadar scooter olduğu ile ilgili ise bilgilerinin olmadığını söyledi. Antalya’da 6 firmanın olduğunu belirten Tonguç, alınan kararların uygulanmasını istedi.

 

 

"Çok kaza oldu, haklı bir karar"

 

 

Akdeniz Üniversitesi Paramedik Bölümü Öğrencisi Nuriye Tavşan, "Scooter kullanıyorum. Bir yere geç kalacağım zaman daha çok kullanıyorum. UKOME tarafından alınan kararı biliyorum. Bu karar iyi oldu, çünkü daha önce çok kaza oldu. Bunu daha küçük kişiler de kullanıyor. Bilinçsiz kullananlar var. Çok kaza oldu, haklı bir karar. Ama son zamanlarda scooter ücretleri öğrenciye göre pahalı geldiği için ben bisiklet kullanmaya başladım. Çok acil bir işim olmadığı sürece kullanmıyorum" dedi. Umut Berkan Özbaş ise, "Kararı sizden öğrendim. Scooterı yurt uzak olduğu için kullanıyorum. Daha çok okula gidip geliyorum" diye konuştu. Öğrenci Sabri Kurtuluş, "Karardan haberim yok. Zaman zaman scooter kullanıyorum. Az vaktim kaldığı zamanlarda daha çok kullanıyorum. Alınan kararlar ile ilgili bana bir uyarı gelmedi" ifadelerini kullandı.

 

Antalya’da scooterlar 50 kilometre hızın üzerinde yollarda kullanılamayacak

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Okul servisi zincirleme kazaya karıştı: 18’i öğrenci 19 yaralıÖnceki Haber

Okul servisi zincirleme kazaya karıştı:...

Twitter Çalışmamızla Gündemi BelirledikSonraki Haber

Twitter Çalışmamızla Gündemi Belirledik

Yorum Yazın

Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü
Keyfiyete Dayalı Düzenlemeler İle Proje Okulları Ziyan Edilmemelidir
KKTC ziyaretimizde KKTC'deki tüm okulların ihtiyaçlarını karşılamak için söz verdik
Ocak Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı
Muğla İdare Mahkemesi ihraç edilen öğretmenin göreve iade edildiğinde eski görev yerine verilmemesine dair işlemi iptal etti
AİHM, Sendika üyelerinin basın açıklamasının engellenmesinde hak ihlaline karar verdi