Aynı acıyı tam 24 yıldır yaşıyorlar, 11 mezar yan yana

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aynı acıyı tam 24 yıldır yaşıyorlar, 11 mezar yan yana
Abone ol
17 Ağustos 1999 depreminde aynı aileden 11 kişinin mezarlarının yan yana dizili olması yürekleri burkuyor. Ailesinden 11 kişiyi toprağa veren ve cenazeleri bulduğu için dua ettiğini söyleyen Mustafa Kolip, “Eşim, 40 günlük bebeğim, iki abim, yengem ve yeğenlerim ile 11 yakınım vefat etti. Türkiye genelinde 10 ili etkileyen depremi en acı biz hissettik, onları en iyi biz anlarız” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve Türkiye’yi yasa boğan depremler akıllara 17 Ağustos 1999 depreminin merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesini getirdi. 6 katlı binanın 5’inci katından oturan Mustafa Kolip’de felaketin yaşandığı gece eşi ve 40 günlük bebeğiyle binanın çökmesiyle enkaz altında kaldı. 7 saat sonra enkazdan çıkarılan, fakat eşinin ve çocuğunun vefat haberiyle yıkılan Kolip’in acısı ise hala dinmedi. Farklı binalarda oturan 2 abisi, 2 yengesi ve 5 yeğenini de kaybeden Kolip depremin en acı yüzünü gördü. 11 aile ferdini yan yana defneden ve sürekli olarak mezarlıklara gelerek dua eden Kolip’in acısı hala tazeliğini koruyor. Yan yana mezar taşlarında yazan aynı soyisimler ise deprem felaketinin çaresizliğini bir kez daha hatırlatıyor.

 

 

 

“Eşim, 40 günlük bebeğim, 2 abim, yengem ve yeğenlerim toplamda 11 kişi vefat etti”

 

 

 

Depremde enkaz altında kaldığını söyleyen Mustafa Kolip “1999 depreminde Yüzbaşılar Mahallesinde oturuyordum. Eşim, 40 günlük bebeğim, 2 abim, yengem ve yeğenlerim toplamda 11 kişi vefat etti. Türkiye genelinde 10 ili etkileyen depremi en acı biz hissettik, onları en iyi biz anlarız. Elimizden gelen her türlü maddi, manevi desteklerimizi oralara ulaştırmaya çalışıyoruz. Gece saat 03.00 gibi uyuyorduk, yataktan düşerek uyandık ne olduğunu anlayamadık. Yarım saat, bir saat sonra tekrardan deprem olunca, o zaman ’deprem oluyor’ dedik. Olduğumuz yerden çıkamadık. 03.00 civarlarında oldu, ben 10-10.30 gibi çıktım. 6-7 saat enkaz altında kaldım. Kendim çıkamadım, komşumun oğlu çıkardı beni” diye konuştu.

 

 

 

“En son cenazeleri bulduğumuza dua ettik”

 

 

 

Deprem felaketine 36 yaşındayken yakalanan Kolip,“Bir kargaşa, 10 ili etkilemiş, burada da büyük bir kargaşa olmuştu. En son cenazeleri bulduğumuza dua ettik. Millet ne yapsın, toplu bir mezara atılmıyor zaten sırayla mezarla koyuluyorlar. Hiçbir yerden yardım alamadım. zaten çalışıyordum, sonrasında işime devam ettim ve emekli oldum. Allah devlete millete zeval vermesin. 1999’dan sonra deprem yönetmeliği değişmesine rağmen, halini görüyorsunuz. Adam altından kolon kesmiş. Şu anda devletimiz güçlü, her tarafa yetişiyor. 1999 depreminde gelen yardımlarla işçinin, memurun maaşını veren bir hükümet vardı. Şu anda ise 10 gün önceden maaşları yatıran bir hükümet var. Bunu siyaset yapmak için söylemiyorum. Ben emekliyim 20’sinde alıyorum baktım 13’ünde yatmış maaşım. İlk işim o bölgeye yardım göndermek oldu. Neden? O acıyı biz yaşadık çünkü. Bugün Hatay’da gördüğüm şeylerin aynısı 1999 depreminde vardı. Deniz kumundan inşaat yapmış adam, şimdi yönetmelik değişti, yine hiçbir şey yok. Depremden ziyade binalar öldürüyor insanları” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Nurdağı’nda 605 saat sonra 5 koyun sağ çıkarıldıÖnceki Haber

Nurdağı’nda 605 saat sonra 5 koyun sağ ç...

İhtiyaçları için biriktirdiği 20 bin TL’yi depremzedelere bağışladıSonraki Haber

İhtiyaçları için biriktirdiği 20 bin TL’...

Yorum Yazın

Millî Teknoloji Hamlesi Öğretmen Akademileri Yeni Dönem Başvuruları Açıldı!
Yarını Kodlayanlar Projesi Scratch Eğitimi
TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri Yarışması İçin Başvurular Devam ediyor
Kadın için Teknoloji Projesi Teknoloji Okuryazarlığı Eğitimi 
MEB, İş Sağlığı Ve Güvenliği Genelgesindeki Eksikleri Gidermeli Hataları Düzeltmelidir
Öğretici: Verilen Artışlar İlk İki Aydan Eridi. Ek Zam Zorunludur!
II. Uluslararası Satranç Turnuvası Başlıyor
5434 Ve 5510 Sayılı Kanunlara Göre Emeklilik İle İlgili Resmi Yazımızı Çalışma Bakanlığına Gönderdik
Kamu Görevlilerinin Ek Ödeme Ve Ücretleri Emekliliğe Yansıtılmalıdır
Türk Ulusal Zeka Testi (Tuzö) Uygulayıcı Eğitimi Başladı
Ortak sınavlarda açık uçlu ve kısa cevaplı sorular kullanılacak
2024 Maaş Zammı İki Ayda Buharlaştı! İnsanca Yaşamaya Yetecek Bir Ücret İstiyoruz!
Yurt Yedek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
Tüketici Fiyat Endeksi Şubat 2024
Şubat Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı
4 Mart Pazartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (03 Mart 2024) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
MEB Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği Değerlendirmesi
Memur Sen Avantaj Üyelerimizin Hizmetine Açıldı
1.Dereceye 3600 Gerçekler ve Yüzsüzlük Utanmazlık