Deprem bölgesindeki hamile kadınların yardımına koştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Deprem bölgesindeki hamile kadınların yardımına koştu
Abone ol
Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşanmasının ardından gönüllü olarak bölgeye giden Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hüseyin Levent Keskin, deprem bölgesinde anne karnındaki bebeklerin dünyaya gözlerini açmasını sağladı.

 

 

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliğini İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hüseyin Levent Keskin ve beraberindeki 7 meslektaşı, deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan malzemeleri içeren bir tır hazırlayarak Hatay’daki depremzedelerin yaralarını sarmak için gönüllü olarak yola çıktı. Keskin, deprem bölgesinde yaşadığı tecrübeleri İhlas haber Ajansı (İHA) muhabirine anlattı.

 

“Bütün sağlık personeli, biz gidene kadar hiç durmadan çalışmışlardı”

 

Hatay’daki depremde yaralanan depremzedelere sağlık hizmeti sağlayabilmek için ilk olarak Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittiklerini belirten Keskin, “Orada 4 asistan arkadaşımız vardı ve gerçekten 4 gün boyunca oradan hiç çıkmamışlardı. Canla başla çalışmışlar ama artık kendileri tabii ki bitik durumdalardı. Hastaneden çıkmadan birbirlerini dinlendirerek çalışıyorlardı. Birkaçının evleri yıkılmıştı. Bir arkadaşımız, çocuğunu ve eşini başka şehre göndermişti ve kendisi Hatay’da kalmıştı. Tabii ki bütün sağlık personeli, biz oraya gidene kadar hiç durmadan çalışmışlardı. Biz hemen oradaki arkadaşlarımızın yerine inisiyatif alarak görev yapmaya başladık. O ekipten 1 arkadaşımızı yanımıza aldık ve diğer arkadaşlarımızdan birisini dinlensin ve ailesinin yanında olsun diye gönderdik. Diğer arkadaşlarımızı da dinlenmeye gönderdik ve biz 3 boyunca orada uzman arkadaşlarım ve asistan arkadaşlarımla beraber sağlık hizmetini ele aldık” diye konuştu.

 

“Bir odayı acil ameliyathaneye çevirmişler”

 

Depremin yıkıcı etkisi nedeniyle sağlık personellerinin doğum salonu olmayan bir yeri yaralılara müdahale etmek amacıyla mecburen doğum salonu haline getirmek zorunda kaldıklarına dikkati çeken Keskin, “Aslında çok iyi organize olmuşlar. Oranın sterilizasyonunu yapabilmek için daha kontrollü bir hal almışlar. Bir odayı acil ameliyathaneye çevirmişler. Kendi içinde döndürebilecekleri bir acil durumu çok iyi yönetmişlerdi. Biz de onlara biraz destek olmak amacıyla eksikliklerini tamamlamaya çalıştık. Biraz dinlendirdik, biraz halkımıza hizmet etmeye çalıştık” dedi.

 

“Depremzede olarak, yaralı olarak çıkan gebelerimiz vardı”

 

Yaklaşık olarak 40’a yakın bebeğin dünyaya gelebilmesi için doğum müdahalesi yaptıklarını vurgulayan Keskin, “Depremzede olarak, yaralı olarak çıkan gebelerimiz vardı. Bunların ilk müdahalelerini yaptıktan sonra Adana’ya ve Ankara’ya sevkleri konusunda müdahalelerde bulunduk. Maalesef iki tanesi anne karnında ölü olarak getirilmişlerdi. Annelerinin genel durumu kötü değildi ama yaşadıkları travma sonrası plasenta dekolmanı dediğimiz travma sonrası erken ayrılması nedeniyle bebekleri kaybetmiştik. Tabii onların da riskli bir gebelik olarak değerlendirilip acil müdahalesi gerekiyordu ve onları yaptık. Maalesef 3 ya da 4 hastamız düşükle sonuçlanmıştı. Ama diğerlerini sağlıklı bir şekilde bebeklerini kucaklarına vererek gönder dik” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Deprem travması sonrası çocukların iyileşmesi için ipuçlarıÖnceki Haber

Deprem travması sonrası çocukların iyile...

Mobilya almak isteyen vatandaşlar üreticilerin kapısını çalıyorSonraki Haber

Mobilya almak isteyen vatandaşlar üretic...

Yorum Yazın

5 Aralık Salı önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (04 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
DEMİREL :"Geciken Adalet, Adalet Değil Aksine Bir Zulümdür."
Çizgi Filmler - Suat Turgut'tan İyilik Ağacı Masalları
II. Uluslararası Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumu Aralık Ayında İstanbul’da Düzenlenecek
İşte haftanın yalan haberleri Dezenformasyon Bülteni Sayı 102 - Filistin Özel
Kaşıkla Verilen Artık Kepçeyle Gitti
“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Anısına” Düzenlediğimiz 4. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi Tamamlandı
Ülke genelinde 6 ve 9. Sınıflar için yapılacak ortak sınavlara yönelik konu soru dağılım tabloları yayımlandı
Millî Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Bilişim Personeli Alım İlanı
Bütün Kamu Çalışanlarına BDDK’da Olduğu Gibi Ek Ödeme Verilmelidir
Bakan Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi'nin Tanıtım Programına Katıldı
MEB Ortaokul Ve Liselerde "Türk Sosyal Hayatında Aile" Dersinin Müfredatı Hazırlandı
Ocak Ayında Yapılacak Düzenleme Kamu Görevlisi Ve Emeklilerini Memnun Etmelidir
İşte Sendikanın Tespiti Memur Maaşlarındaki Erime Aylık 7 Bin 50 TL Oldu
Eğitim Sendikasından Formasyon Tepkisi
Kasım Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı
Yurt Yedek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
4 Aralık Pazartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (03 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti