Doçentlik Unvanında Mali Haklar İstinaf Kararı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Doçentlik Unvanında Mali Haklar İstinaf Kararı!
Abone ol
Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda doçent unvanıyla görev yapmakta olan davacı üyemizin, doçent unvanını aldığı tarihten itibaren geçerli olmak üzere doçentlere özgü özlük hakları kapsamında maaş, ek gösterge ve tazminatlarla ilgili mali haklarının yasal faiziyle birlikte ödenmesi istemiyle yaptığı başvuru DEÜ Rektörlüğü Buca Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından kadro unvanı üzerinden maaş, ödenek, zam ve tazminatlarının tahakkuk ettirildiği gerekçesiyle reddedilmiştir.

Davacının taleplerinin reddi üzerine; doçentler için öngörülen mali haklar arasında; 2547 sayılı Kanun’un 58. maddesi uyarınca döner sermaye katkı payı, 2914 sayılı Kanun’un 11. maddesinde ek ders ücreti, 12. maddesinde üniversite ödeneği, 14. maddesinde geliştirme ödeneği, yine aynı Yasanın Ek 1. maddesinde eğitim öğretim ödeneği, Ek 2. maddesinde de makam tazminatı ve 11.06.2008 tarih ve 26903 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Görev Tazminatı Ödenmesi Hakkında Karar” başlıklı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca “görev tazminatı” gibi ödentiler yer aldığı, işlemin bu nedenlerle haksız ve yersiz, hukuka ve mevzuata aykırı olduğu için iptali istemiyle İzmir 5. İdare Mahkemesi’nde açtığımız davada, davacı üyenin başvuru yaptığı tarih itibariyle doçent kadrosuna atanmamış olduğu, dolayısıyla doçentlik kadrosuna atanmış olunması durumunda yararlanılabilecek maaş, ek gösterge ve tazminatlardan yararlanmasına olanak bulunmadığı nedeniyle dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle talebin reddine karar verilmiştir.

İzmir 5. İdare Mahkemesi kararına karşı davacının doçent unvanını aldığı ve davalı idareye başvurduğu tarih itibariyle 1. dereceli kadroda 1. derecenin 4. kademesinde görev yaptığı, başvurusunda kadro şartına tabi olmayan mali hakların talep edildiği gerekçeleri ile yapmış olduğumuz istinaf incelemesinde İzmir Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi tarafından 26.01.2023 tarih, 2022/810 Esas, 2023/133 Karar sayılı kesin kararında; davacının doçent unvanı için öngörülen ek gösterge, ek ders, geliştirme ödeneği, eğitim öğretim ödeneği ve döner sermaye katkı paylarının maaş hesaplamasına dâhil edilmesi gerektiğine, dava konusu işlemin üniversite ödeneğinin kadro şartına bağlanmış olması, 2914 sayılı Kanun’un Ek 2. maddesinde düzenlenen makam tazminatı ödenebilmesi için kadrolara atanmış olması ve Bakanlar Kurulu kararı gereği öngörülmüş kadrolara atanmış olma şartı nedeniyle görev tazminatına ilişkin talebimizin reddine karar verilmiştir. 

Mahkeme kararı ile doçentlerin unvan alma ve kadroya atanmış olma hallerine ilişkin yasal tespitleri görev dereceleri gözetilerek yapılması gerekliliğini ortaya koyması bakımından önemlidir.

Kararı görmek için tıklayınız.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TEKNOFEST 2023 Travel Hackathon Yarışma Başvuruları Başladı!Önceki Haber

TEKNOFEST 2023 Travel Hackathon Yarışma...

TEKNOFEST 2023 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Kategorileri Ön Değerlendirme Rapor Sonuçları Açıklandı!Sonraki Haber

TEKNOFEST 2023 İnsanlık Yararına Teknolo...

Yorum Yazın

Dersler Cepte, Uygulama Marketleri Eğitim Kategorisinde En Çok İndirilen Uygulamalar Arasında Yerini Aldı
2022 Yılı Eğitim, Koordinasyon ve Proje Faaliyet Raporu Yayımlandı!
Depremzede Öğrenciler, LGS ve YKS'ye "Yüzen Okul"da Hazırlanacak
Lisansüstü Öğrenim Gören İdarecilerin Artırımlı Ek Ders Ücreti Mağduriyeti İçin Dava Açtık
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Emekli aylığı açıklaması!
Kamu Sen Heyeti Tarafından Kamu Çalışanlarının Acil Olarak Çözüm Bekleyen Sorunları Hakkındaki Rapor Vedat Bilgin’e Sunuldu
Depremde Hayatını Kaybeden Eğitim Çalışanlarımız Hakkari/Çukurca'da Dualarla Anıldı
TEKNOFEST 2023 Turizm Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Türkiye’nin Festivali TEKNOFEST’ten Eğitime Destek
Öğretici: Deprem Bölgesinde Eğitimin Sağlıklı Sürdürülebilmesi İçin Gerekli Tedbirler Alınmalıdır
Eğitim-Bir-Sen 7. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi
Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Deprem Bölgesinde
Depremden En Çok Etkilenen 4 İlde Eğitim Öğretime Kademeli Olarak Başlanacak
Ortaokul Öğretmenlerine Dersinin En Az Olduğu Güne Nöbet Görevi Verilemez Sedat DEĞER Açıklık Getirdi
E-Sınav görevlileri yüz tanıma sistemi ile sisteme giriş yapacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 45 Bin Öğretmen Atama Müjdesi
4 İldeki Özel Takviye Kursları Da Bugünden İtibaren Açılabilecek
Bakan Özer: Deprem Bölgesinde 500 Çelik Konstrüksiyon Yeni Okul Yapılacak
12. Sınıfların stajları hakkında bakanlık görüş yayınladı