Doktora bıçakla saldıran temizlik görevlisine 11 yıl hapis cezası

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Doktora bıçakla saldıran temizlik görevlisine 11 yıl hapis cezası
Abone ol
İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde pratisyen hekim Halit Altınok’a bıçakla saldıran temizlik görevlisine mahkeme tarafından 11 yıl hapis cezası verildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, verilen ceza sonrası sosyal medya hesabından teşekkür paylaşımı yaptı.

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde pratisyen hekim olarak görev yapan Halit Altınok’a bıçakla saldırdığı iddiasıyla yargılanan hastanenin temizlik görevlisi Ramazan Çalışkan’ın davası karara bağlandı. İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Ramazan Çalışkan ve avukatı hazır bulundu. Duruşmaya müşteki Halit Altınoluk ile avukatı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü avukatıyla birlikte katıldı.

 

 

 

“Sanıkla konuşurken mağduru öldüreceğini açık olarak söyledi”

 

 

Duruşmada tanıklık yapan ve pratisyen hekim olarak görev yaptığını belirten Ali Bolat, “Olayın gerçekleştiği tarihte hastanede değildim, ancak hatırladığım kadarıyla 2 hafta kadar önce sanıkla hastanede karşılaştığımda vardiyasının olmadığını bildiğim için neden hastanede olduğunu sordum. Bana, ‘otur, konuşalım’ dedi. Bankta oturduk, mağduru kast ederek kadınları bir şekilde görev mahalline getirdiğini, bir şekilde kandırdığını ve kendilerine cinsel saldırıda bulunduğunu anlattı. Sonra ‘böyle kişiler yaşamamalı’ dedi. Bahsettiği olayın gerçek olması halinde bile cezasını sanığın veremeyeceğini söyledim, ancak ‘bu benim üzerime borçtur, cezasını ben vereceğim’ dedi. Sanıkla konuşurken mağduru öldüreceğini açık olarak söyledi. Cezası verilmeli derken kast ettiği öldürmekti. Bunun üzerine durumu mağdura bildirerek önlem almasını söyledim’’ ifadelerini kullandı.

 

 

Husumet beslediği kaydedildi

 

 

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, müşteki Halit Altınoluk’un İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde pratisyen hekim olarak görev yaptığını, sanık Ramazan Çalışkan’ın da aynı hastanede temizlik görevlisi olarak çalıştığını, sanığın olay tarihinden 2-3 ay öncesinden başlayarak müştekinin kadın hastaları kandırarak cinsel eylemlerde bulunduğunu iddia edip müştekiye karşı husumet beslediğini aktardı.

 

 

Sanığın müştekiye karşı ‘seni öldüreceğim’ dediği aktarıldı

 

 

Açıklanan mütalaada, sanığın olay tarihinde hastanenin acil girişi karşısında bulunan banklarda müştekinin doktor arkadaşlarıyla kahvaltı yaptıkları sırada sanığın elinde bıçakla yanlarına geldiği, müştekiye karşı ‘seni öldüreceğim’ diyerek elinde bulunan bıçağı müştekinin karın bölgesine doğru salladığı, müştekinin iki kolunu birleştirerek kendini korumaya çalıştığı sırada kollarından yaralandığı, sonrasında müştekinin kaçmaya başladığı, sanığın müştekiyi kovaladığı kaydedildi.

 

 

Çelme takılınca bıçağı düştü, etkisiz hale getirildi

 

 

Müştekinin hastane çıkışındaki ambulans etrafında saklanmaya çalıştığının belirtildiği mütalaada, sanığın müştekinin tekrar arkasından gelerek sırtına doğru bıçak salladığı ve müştekiyi sırtından da yaraladığı, daha sonra müştekinin tekrar kaçmaya başladığı, bu sırada orada bulunan müştekinin doktor arkadaşı Bekir Şahin’in sanığa çelme takarak düşürdüğü, sanığın elindeki bıçağın ulaşamayacağı bir yere fırlaması üzerine etrafta bulunan şahıslar tarafından sanığın etkisiz hale getirildiği aktarıldı.

 

 

Açıklanan mütalaaya ilişkin savunma yapan sanık Çalışkan, olayın ağır tahrik altında ani gelişen bir olay olduğunu söyleyerek beraatını ve tahliyesini istedi.

 

 

 

11 yıl hapis cezasına çarptırıldı

 

 

Alınan savunmaların ve beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Ramazan Çalışkan’ı “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 11 yıl hapis cezasına çarptırarak tutukluluk halinin devamına karar verdi.

 

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan teşekkür paylaşımı

 

 

Sanık Ramazan Çalışkan’a verilen hapis cezası üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaptı. Koca paylaşımında, "İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli bir hekime 4 Haziran 2022’de bir hastane personeli tarafından yapılan bıçaklı saldırıya ilişkin dava, Ağır Ceza Mahkemesi’nde sonuçlandı. Saldırgan, adam öldürmeye teşebbüsten 11 yıl hapis cezası aldı. Yargıya teşekkür ediyoruz’’ ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Regaip Kandili camilerde idrak edildi, eller ’yağmur’ için duaya açıldıÖnceki Haber

Regaip Kandili camilerde idrak edildi, e...

Öğrenci yurdundaki yangın korkuttuSonraki Haber

Öğrenci yurdundaki yangın korkuttu

Yorum Yazın

Unutulmamalı ki, eğitimden tasarruf olmaz
Tavrımız, enflasyonu düşürerek kalıcı refah artışını sağlamaktır
Erdoğan'dan öğretmen atamalarına dair açıklama
Bir Miktar Ne Kadar?
17 Nisan Çarşamba önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (16 Nisan 2024) 60 saniyede Türkiye ve dünya gündemi
Online İkraz Hizmetleri Hakkında Duyuru
Çalışacak ekip arkadaşları arıyoruz
YKS Puan Hesaplama Motoru Yayında
"ETKİM İstasyon Programı" başvuruları başladı!
Haritalar, Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) yayımlandı
Öğretici: TBMM Mesaiye Başlıyor, Artık Çalışan Ve Emeklilerin Bekleyen Sorunları Çözülsün!
Yapay Zeka 101 Eğitimi   
Okul Sporları Duyuruları
 eTwinning Projelerinde Üretken Yapay Zekâ
Dağ Fare Doğurmasın!
Mesleki Eğitimde 8 Bin 406 İş Yerinin Sözleşmesi Feshedildi
Türk Eğitim Sen, “Türk Eğitim Sisteminde Proje Okulları” Çalıştayı Düzenliyor
İş Gücü İstatistikleri Yayımlandı
Ali YALÇIN'dan önemli açıklamalar