Hayatının 36 yılı kanserle mücadele etmekle geçti, 5 farklı kanseri yendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hayatının 36 yılı kanserle mücadele etmekle geçti, 5 farklı kanseri yendi
Abone ol
Samsun’da yaşayan Sema Danışmaz (58) hayatının 36 senesini kanserle mücadele ederek geçirdi. 58 yaşına kadar 5 farklı kanser türünü yenen Danışmaz, "Hayatı o kadar seviyorum ki, gelen kanserleri öpüyorum, kokluyorum geri gönderiyorum. Şöyle özetleyebilirsek; Sema çok, kanser yok" dedi.

Kanserle mücadelesiyle, yaşama pozitif bakışıyla ve hayat enerjisiyle insanlara örnek olan Sema Danışmaz’ın yaşamı hastanelerde geçti. İlk olarak lenf kanseri ile 16 yaşında tanışan Sema Danışmaz akabinde sırasıyla koltuk altı nüksü, meme kanseri, tiroit kanseri, ve böbrek kanserini yendi. Bu hastalıklar sonucunda sol meme, sol böbrek, safra kesesi, tiroit hormonları, lenf bezleri kaybeden Sema Danışmaz her şeye rağmen hayata tutundu. Mücadelesiyle örnek olan Danışmaz, yaşadıklarını ’Hem Ayaktayım, Hem Ayaktayım’ adlı kitabında yazıya döktü.

 

"Süreçler beni hayatı sevmekten ve yaşamaktan asla yıldırmadı"

 

 

Yaşantısı anlatan Sema Danışmaz, "16 yaşına geldiğimde kansere yakalandım. Hayatı o kadar seviyorum ki, gelen kanserleri öpüyorum, kokluyorum geri gönderiyorum. Kanserlerle mücadele ettim. (Lösemili ve Kan Hastalıklı Çocuklar Derneği) LÖSAM’da lösemili çocuklarla ilgileniyorum. Yani kimin neye ihtiyacı varsa Sema oradadır. Şuan 58 yaşındayım, ilk kanserimle 16 yaşında tanıştım. Benim hayatım hastanelerde geçti. Bir yaşanmışlık var ve bu yaşanmışlığın içerisinde ben varım. Ama o kadar güzel ben varım ki bazen kanserlerime teşekkür ediyorum. Bana o kadar güzel bir yaşam getirdiler ki anlatamam. Mücadeleyi öğretti, ayakta kalmayı ve hayatta kalmayı öğretti. 16 yaşından bugüne kadar 5 kez kansere yakalandım. Hodgkin lenfoma denilen kolumun altındaki bezlerle kemoterapiler ve radyoterapiler aldım. Saçlarım döküldü. Hastane köşelerinde ölecek diye bıraktılar. Ama ben ölmedim hayattayım yaşamayı da çok seviyorum. Kolumun altında, boynumda kanser nüks etti. Ağır terapiler kemoterapiler aldım ama şu an kolay anlattığım şeyler o zamanlarda çok zor süreçlerdi. Ama o süreçler beni hayatı sevmekten ve yaşamaktan asla yıldırmadı. Sonra meme kanseri oluştu ve hemen aldırdım. Sol böbreğimi aldırdım. Tiroit hormonlarımda vardır aldırdım. Lenflerimi, safra kesemi aldırdım. Şöyle özetleyebilirsek; Sema çok, kanser yok" diye konuştu.

 

"Erken tanı ve güzel bir psikoloji her şeyin üstesinden gelecektir"

 

 

Kanserle ilgili yaşadıkları, yaşamındaki zorlukları kitaplaştırdığını söyleyen Danışmaz, "Kitabımda hayatımı anlattım. Yani ben sadece kanserlerle mücadele etmedim. Ben ayakta kalma ve hayatta kalma mücadelesi de verdim. Ekmek parası bulamadığım günlerim vardı. Bu duygusallığım beni LÖSAM’a getirdi. Bütün hayatımı lösemili çocuklara adadım. Çünkü biliyorum hastane köşelerinde neler yaşandığını. Maddi ve manevi ne zorluklar yaşandığını biliyorum. Kitabımı okusunlar orada gerçekten çok fazla şey bulacaklardır. Hem hayatta hem ayaktayım. Kitabın kapağındaki resmi çizerken ben kapak fotoğrafı olacağını düşünmemiştim. Asla yaşamdan korkmayın. Birisi kanser olur birisi verem hastası olur yani her şey olabilir. Ama eğer ki hayattan psikolojik olarak koparsanız grip bile sizi çok kötü yerlere götürür. Hayata güzel bakın ve nefes almanın değerini bilin. Canınız ne istiyorsa onu yapın. Kimseye zarar vermediğiniz süreçte kimin ne dediğini bırakın çünkü önemli olan sizsiniz. Kendinizi sevin, değerinizi bilin ve kendinize saygı duyun. Siz zaten bunları yaptığınızda bir oluşumun içerisine gireceksiniz. Beyin her şeyi süzer. İyi şeyleri de fizyolojik olarak size yansıtır kötü şeyleri de. Şu an sağlığım çok iyi. En son 8 yıl önce kanserimi yendim. Onda tanı olduğu için tedavide görmedim. Kanserden korkmayın. Erken tanı ve güzel bir psikoloji her şeyin üstesinden gelecektir" şeklinde konuştu.

 

Hayatının 36 yılı kanserle mücadele etmekle geçti, 5 farklı kanseri yendi

Hayatının 36 yılı kanserle mücadele etmekle geçti, 5 farklı kanseri yendi

Hayatının 36 yılı kanserle mücadele etmekle geçti, 5 farklı kanseri yendi

Hayatının 36 yılı kanserle mücadele etmekle geçti, 5 farklı kanseri yendi

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eylem hazırlığındaki PKK’lı terörist Konya’da yakalandıÖnceki Haber

Eylem hazırlığındaki PKK’lı terörist Kon...

Tarihe meydan okuyan değirmen, depremlere de dayandıSonraki Haber

Tarihe meydan okuyan değirmen, depremler...

Yorum Yazın

Dersler Cepte, Uygulama Marketleri Eğitim Kategorisinde En Çok İndirilen Uygulamalar Arasında Yerini Aldı
2022 Yılı Eğitim, Koordinasyon ve Proje Faaliyet Raporu Yayımlandı!
Depremzede Öğrenciler, LGS ve YKS'ye "Yüzen Okul"da Hazırlanacak
Lisansüstü Öğrenim Gören İdarecilerin Artırımlı Ek Ders Ücreti Mağduriyeti İçin Dava Açtık
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Emekli aylığı açıklaması!
Kamu Sen Heyeti Tarafından Kamu Çalışanlarının Acil Olarak Çözüm Bekleyen Sorunları Hakkındaki Rapor Vedat Bilgin’e Sunuldu
Depremde Hayatını Kaybeden Eğitim Çalışanlarımız Hakkari/Çukurca'da Dualarla Anıldı
TEKNOFEST 2023 Turizm Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Türkiye’nin Festivali TEKNOFEST’ten Eğitime Destek
Öğretici: Deprem Bölgesinde Eğitimin Sağlıklı Sürdürülebilmesi İçin Gerekli Tedbirler Alınmalıdır
Eğitim-Bir-Sen 7. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi
Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Deprem Bölgesinde
Depremden En Çok Etkilenen 4 İlde Eğitim Öğretime Kademeli Olarak Başlanacak
Ortaokul Öğretmenlerine Dersinin En Az Olduğu Güne Nöbet Görevi Verilemez Sedat DEĞER Açıklık Getirdi
E-Sınav görevlileri yüz tanıma sistemi ile sisteme giriş yapacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 45 Bin Öğretmen Atama Müjdesi
4 İldeki Özel Takviye Kursları Da Bugünden İtibaren Açılabilecek
Bakan Özer: Deprem Bölgesinde 500 Çelik Konstrüksiyon Yeni Okul Yapılacak
12. Sınıfların stajları hakkında bakanlık görüş yayınladı