İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıl dönümünde anlamlı anma projesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıl dönümünde anlamlı anma projesi
Abone ol
Konya’nın merkez Karatay İlçe Belediyesi, İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 102. Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde anlamlı bir projeye imza attı. İlçedeki tüm liseleri kapsayan projeyle öğrenciler İstiklal Marşı’nın yazılış süreci ve sonrasında yaşananları, destansı şiirin şairi Mehmet Akif Ersoy ile dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver’in canlandırıldığı çat kapı tiyatro gösterisiyle daha iyi öğrenme fırsatını buldu.

 

 

İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 102. Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Türkiye’nin dört bir yanında birçok etkinlik düzenleniyor. Karatay Belediyesi bu çerçevede, İstiklal Marşı’nın yazılışı ve milli marş olarak kabul ediliş sürecini, o günlerde yaşananların yanı sıra dönemin mücadele ruhunu bir kez daha yaşatabilmek amacıyla çat kapı tiyatro gösterisi projesini hayata geçirdi. Mehmet Akif Ersoy ile dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver’in canlandırıldığı tiyatro gösterisi, ilçedeki tüm liselerde yapıldı. Mehmet Akif Ersoy ile Hamdullah Suphi Tanrıöver’i canlandıran profesyonel tiyatro oyuncuları, ilçedeki tüm okullara giderek ders sırasında sınıf kapılarını çalıp içeri girdi. Çat kapı tiyatro gösterisinde İstiklal Marşı’nın kabulünde büyük rol oynayan dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver, milli bir marşın belirlenmesi amacıyla düzenlenen yarışmadan ve Mehmet Akif Ersoy’un yarışmaya katılışından söz ederken, Mehmet Akif Ersoy ise 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen İstiklal Marşı’nı kaleme alışını ve sonrasında yaşadıklarını tiyatral bir dille anlattı.

 

 

Öğrenciler de Mehmet Akif Ersoy’un, İstiklal Marşı’nın ve Milli Mücadele Dönemi’nin daha iyi anlaşılabilmesi bakımından Karatay Belediyesi’nin projesini değerli bulduklarını belirterek, teşekkür etti. Karatay Belediyesi’nin lise öğrencilerine yaptığı tiyatro oyunu sürprizi okul bahçesinde de devam etti. Gösterinin ardından Mehmet Akif Ersoy ile Hamdullah Suphi Tanrıöver’i canlandıran tiyatro oyuncuları, her Cuma günü derslerin bitiminde okunan İstiklal Marşı’nı öğrenci ve öğretmenlerle birlikte büyük bir coşkuyla okudu.

 

 

 

“İstiklal Marşımız milletimizin ortak dilidir”

 

 

 

İlçedeki tüm liseleri kapsayan proje hakkında bilgi veren Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Mehmet Akif Ersoy’un ve milli mücadelenin daha iyi anlaşılması bakımından projeyi önemsediklerinin altını çizdi. İstiklal Marşı’nın sadece bir şiir değil herkese yol gösteren bir şuur olduğunu vurgulayan Başkan Hasan Kılca, “İstiklal Marşı, vatan toprağının sınırlarının dışında sınırsız bir bağlılıkla sahip olduğumuz en kıymetli değer olduğunu anlatan ve onu gelecek kuşaklara aktaran bir şuurdur. Her bir dizenin arasına gizlenmiş mücadele, aitlik, muhabbet ve duruş vardır. İstiklal Marşımız, milletimizin ortak dilidir. Dünya üzerinde hiçbir milletin bu kadar güzel bir marşı yoktur. Çünkü mücadele ne kadar büyükse o mücadeleyi destekleyen vatan ve millet sevgisi de o kadar büyük olmalı. Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı’nın, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında çok önemli bir yeri vardır. Bizler de öğrencilerimiz için Karatay Belediyesi olarak özgürlüğümüzün vesikası olan İstiklal Marşımız’ın kabulünün 102. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy Günü’nde böyle bir proje hazırladık. Bize miras bırakılan düşünce ve fikirleri gelecek nesillerimize doğru şekilde aktarabilirsek bu ruhun amacına önemli bir katkıda bulunmuş olacağız. Milletimizin hissiyatına tercüman olan İstiklal Marşımız’ın kabulünün 102. yıl dönümünde, değerli vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere bu vatan için can veren, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum” diye konuştu.

 

İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıl dönümünde anlamlı anma projesi

İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıl dönümünde anlamlı anma projesi

İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıl dönümünde anlamlı anma projesi

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Baharla birlikte çiçek açan bademler, çiftçileri kara kara düşündürüyorÖnceki Haber

Baharla birlikte çiçek açan bademler, çi...

Aday sürücü sınavda ehliyetini alamadan kaza yaptıSonraki Haber

Aday sürücü sınavda ehliyetini alamadan...

Yorum Yazın

Özel eğitim çocuk dergisi, Cumhuriyetin 100. Yılında özel sayısıyla yayında
"Buğday Tanesi" Filmi; Öğrenci, Öğretmen Ve Velilerle EBA'da Buluşuyor
60 saniyede bugün (02 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti.
3 Aralık Pazar önemli gündem başlıkları
Memur Sendikacılığında Sosyal Medyanın Kullanımı Ve Önemi Çalıştayımızı Tamamladık
Hükümetimizden; Memurlarımızın Sorunlarını İçeren Bir Torba Yasa (Memur Paketi) Bekliyoruz
İlkesel olarak alan değişikliğini doğru bulmuyorum!
MEB’den Cumhuriyetin 100. Yılına "Armağan"
Çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği mezunları özel eğitim okullarında görev yapabilir mi?
2 Aralık Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (01 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Sakarya’dan başlayan “Filistin’e Özgürlük Yürüyüşü” Anadolu’ya yayılacak..
10 dakika teneffüs  
Memura Ocak Ayında Yeniden Değerleme Oranı Kadar; %58 Zam ve İlave %10 Refah Payı Verilmeli
4. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi Başladı
Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri
İki Memur Maaşı Bile Yoksulluk Sınırını Geçemiyor
İstanbul Arel Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Programlarının Başvuruları Devam Ediyor
MEB Ortaokullarda "Afet Bilinci" Dersinin Müfredatı Hazırlandı
Okul Aile Birliği Yönetmeliğinde neler değişti?